Někdejší palestinský vůdce Jásir Arafat na archivním snímku z roku 2002 | foto: AP

Arafat otráven nebyl, tvrdí francouzští experti. Rusům chybějí důkazy

  • 8
Francouzští experti vyloučili možnost, že byl bývalý palestinský vůdce Jásir Arafat v roce 2004 otráven. Protože dodatečně vzniklo podezření na to, že Arafat zemřel na otravu poloniem, zkoumali vzorky jeho tkáně odborníci ve Francii, Švýcarsku a Rusku. Švýcaři už dříve otravu nevyloučili, Rusové ji odmítli potvrdit.

Zdroj agentury AFP sdělil, že odborníci pověření francouzskou justicí k tomu, aby vyšetřili Arafatovu smrt, hypotézu o otravě vyloučili. "Jejich zpráva vylučuje teorii o otravě a přiklání se k přirozené příčině smrti," sdělil zdroj AFP.

Řada Palestinců včetně vdovy po Arafatovi Suhy se domnívá, že bývalý palestinský předák a nositel Nobelovy ceny za mír byl zavražděn; spekuluje se, že za jeho skon může Izrael. Ten ale vinu důsledně odmítá.

Podle oficiální lékařské zprávy byl příčinou jeho smrti rozpad červených krvinek, avšak příčina tohoto rozpadu udána nebyla. Vdova po Arafatovi Suha tehdy nežádala o provedení pitvy.

Loni však poskytla k rozboru věci, které měl s sebou Arafat v nemocnici, a experti v nich našli stopy po poloniu. Loni se proto konala exhumace a odebrané vzorky tělesných tkání byly rozeslány do laboratoří.

Jako první se začátkem listopadu vyjádřili vědci ze Švýcarska. Podle jejich šetření bylo v Arafatově těle 18krát větší množství polonia, než mělo být běžné. Švýcaři z toho vyvodili, že se do těla dostalo úmyslně jako následek otravy (více o závěrech Švýcarů čtěte zde).

Rusům chybí ke konkrétním závěrům důkazy

Ruská laboratoř o něco později oznámila, že pro obvinění, že Arafat zemřel na otravu poloniem, neexistuje dostatek důkazů. "Závěr zprávy o množství polonia a vývoj jeho (Arafatovy) nemoci neposkytuje dostatečný důkaz pro to, že polonium 210 způsobilo akutní syndrom z ozáření a bylo příčinou úmrtí," napsali ruští experti ve své zprávě.

Palestinští představitelé čekali na laboratorní výsledky ze všech tří zemí, aby mohli Arafatovu smrt vyšetřit. Jeden z vyšetřovatelů v úterý řekl agentuře Reuters, že bude schopen brzy zveřejnit jména osob, které jsou zřejmě za Arafatovo úmrtí odpovědné.

"Slibuji, že příští tisková konference bude poslední a vynese na světlo světa všechny, kdo nesou na Arafatově úmrtí vinu nebo se na spiknutí proti němu podíleli," řekl Taufík Tiráví, který vyšetřovatele vede. Suha Arafatová se kloní k názoru, že jejího muže měli zájem zabít političtí soupeři mezi Palestinci, nikoli Izrael.

Palestinskému předákovi se udělalo špatně 12. října 2004 v jeho rezidenci v Ramalláhu poté, co dojedl. Mezi příznaky mimo jiné patřilo zvracení, lékaři proto diagnostikovali chřipku. V té době byl podle Al-Džazíry v dobrém zdravotním stavu. Arafat nakonec po převozu zemřel 11. listopadu 2004 v nemocnici u Paříže. 

Švýcaři tvrdí, že byl Arafat otráven:

6. listopadu 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video