Arafat je volný, do baziliky vnikli aktivisté

  • 145
I když od blokády betlémské bazilky izraelskou armádou uplynul už měsíc, napětí kolem ní neutuchá. Naopak. Proniklo do ní deset zahraničních mírových aktivistů, aby obklíčeným Palestincům donesli potraviny. Kryla je početnější skupina. Předtím u baziliky Izraelci zabili palestinského policistu a zranili dva muže. Konce domácího vězení se dočkal palestinský vůdce Jásir Arafat, který mohl opustit sídlo v Ramalláhu.

Jedním z aktivistů těch, komu se podařilo dostat dovnitř, byl Američan Robert O'Neill. Telefonicky oznámil, že skupina zůstane v kostele, dokud obléhání neskončí.

V sousedství baziliky, v níž se podle křesťanů narodil Ježíš Kristus, šlehaly z františkánského kláštera asi patnáctimetrové plameny. Oheň vzplál po prudkých bojích. Podle svědků šlo o jednu z nejhorších přestřelek za měsíc obléhání. Požár se do baziliky nerozšířil. Palestinci a Izraelci se vzájemně obvinili z jeho založení.

Izraelští vojáci baziliku obléhají od 2. dubna. Ve čtvrtek zabili jednoho palestinského policistu a zranili dva další muže, kteří vyšli na dvůr kostela. Podle vojáků byli všichni tři muži ozbrojeni. Mrtvého vojáci předali palestinské samosprávě a pro dva raněné zajistili ošetření.

Jednání o bazilice pokračují
Palestinci navrhují ukončit krizi okolo baziliky předáním teroristů, kteří se uvnitř kostela skrývají, do Jericha. Bylo by to totéž řešení, jímž se podařilo ukončit obléhání sídla palestinské samosprávy v Ramalláhu.

Šest Izraelci hledaných lidí, kteří se v Ramalláhu skrývali, bylo převezeno do Jericha, kde je střeží Britové a Američané. "Budou-li osoby z baziliky shledány vinnými, budou rovněž předány pod americkou a britskou ostrahu," uvedl betlémský starosta Hanna Násir.

Bazilika je posledním obléhaným místem v rámci izraelské ofenzivy na západním břehu Jordánu. V posledních dnech ji opustilo po dohodě izraelských a palestinských vyjednavačů na 30 lidí, předmětem sporu však nadále zůstává osud palestinských ozbrojenců. Izrael požaduje, aby se vzdali nebo přijali exil.

V bazilice je asi 200 osob, z nichž zhruba 35 jsou podle Izraelců hledaní teroristé. Podle armádního mluvčího Oliviera Rafowicze jsou to členové Hamasu, Islámského džihádu a Brigád mučedníků od Al-Aksá. Rozdělili si prý baziliku na sektory a ke klíčovým bodům, jako jsou dveře, položili bomby.

Palestinský vůdce opustil sídlo v Ramalláhu
Jásir Arafat opustil své sídlo v Ramalláhu téměř po měsící. Izrael ukončil jeho blokádu výměnou za převoz čtyř podezřelých z vraždy izraelského exministra Rechavama Zeeviho do vězení střeženého Brity a Američany. Izraelští vojáci obléhali Arafatovo sídlo od 29. března. 

Arafat pozdravil stovky Palestinců, kteří jeho hlavní stan obklopili, vztyčeným palcem a symbolem V na znamení vítězství. Při chůzi dvasedmdesátiletého Arafata přidržovali jeho poradci, kteří mu také pomohli nastoupit do čekajícího automobilu, zatímco dav skandoval: "Vykoupíme tě vlastní duší a krví, Arafate!"

Palestinci budou na likvidaci následků izraelské ofenzívy podle zástupců OSN potřebovat dvě miliardy dolarů. Podle šéfa Agentury OSN pro pomoc uprchlíků mělo tažení horší důsledky než zemětřesení.

Arafat: Vojáci jsou teroristi, nacisti a rasisti
Krátce po stažení Izraelců vstoupili do sídla novináři a Arafat vystoupil poprvé po obléhání na veřejnosti. Ve svém proslovu odsoudil izraelské obléhání Betléma.

"Nezáleží na tom, jestli tato místnost vyletí do povětří. Podstatné je, co se děje v bazilice Zrození Páně. To je neodpustitelný zločin!" řekl vzteky rozechvělý. "Je to nepřijatelné pro Palestince, pro Araby, pro muslimy, pro křesťany, pro OSN, pro Spojené státy, pro Rusko," prohlásil, přičemž označil izraelské vojáky za teroristy, nacisty a rasisty.

Premiér Ariel Šaron těsně před stažením vojsk ve středu varoval, že Izrael nezaručuje v případě vycestování do ciziny Arafatovi možnost vrátit se zpět na západní břeh Jordánu. "Nebudeme nic slibovat, protože jeho odjezd znamenal vždy vlnu teroristických útoků," dodal Šaron.

Hamas hrozí útoky
Palestinské hnutí Hamas pohrozilo novými protiizraelskými útoky. "Odpor je stále silný," řekl britské rozhlasové stanici BBC předák Hamasu Abdal Azíz Rantisí. "Provedeme nové operace v následujících týdnech nebo dnech," dodal.

Jako pošlapání poslední naděje zároveň odmítl dohodu, na jejímž základě izraelská armáda ukončila obléhání Arafatova sídla. "Arafat se zřekl posledního kousku svrchovanosti," prohlásil Rantisí. "Skoncoval s dohodami z Oslo, s jednáními, s jakoukoli nadějí na nezávislý stát. Palestinci už nemají jinou možnost než ozbrojený boj."

Izraelci zatýkali v Tulkarmu
Izraelské tanky ráno vjely do palestinského města Tulkarm. Podle svědků Izraelci vyhlásili zákaz vycházení. Prohlédávali domy i mešity a zatýkali. Izraelská armáda potvrdila, že vojáci zatkli pět lidí podezřelých z protiizraelských útoků.

Vojáci podle svědků krátce pronikli také do tří vesnic v okolí Tulkarmu a následně operaci ve městě ukončili. V Tulkarmu byla izraelská armáda za minulý měsíc už třikrát.

Po deportaci vězňů vybuchla nálož
Před britským kulturním institutem British Council v palestinské Gaze vybuchla nálož. Nikoho nezabila ani nezpůsobila škody.

Exploze zazněla krátce poté, co americko-britský diplomatický konvoj převezl šest Palestinců z Arafatova ústředí do věznice s britsko-americkou ostrahou v Jerichu.

Čtyři z eskortovaných vězňů Arafatova samospráva odsoudila za účast na vraždě bývalého izraelského ministra Rechavama Zeeviho. Další dva mají být teprve souzeni. O procesu více čtěte ZDE.

Předchozí vývoj

Annan zřejmě misi do Džanínu rozpustí

Obléhanou baziliku opustilo 26 lidí

Arafat podmínil přijetí
Bushova plán
u

všechny čánky

Annan hodlá zrušit misi do Džanínu
Generální tajemník OSN Kofi Annan dopisem oznámil Radě bezpečnosti OSN, že hodlá zrušit misi OSN pro vyšetření izraelského zásahu v palestinském uprchlickém táboře Džanín.

Vedou ho k tomu hluboké neshody s izraelskou stranou. Dopis rada dostala ve chvíli, kdy začala o této věci jednat na žádost arabských států. 

USA vyjádřily politování nad zhroucením plánů na vyšetření domnělých izraelských zločinů v Džanínu.

Zrušení mise by znamenalo rozpuštění 20členného týmu pod vedením bývalého finského exprezidenta Marttiho Ahtisaariho, který čeká v Ženevě na vyslání na Blízký východ.

Palestinci Izrael obviňují z masakru v táboře. Izraelci tvrdí, že se Džanín stal střediskem teroristů. Po těžkých dubnových bojích bylo nalezeno 53 těl Palestinců a 23 Izraelců. Zraněno bylo 201 lidí. Armádní technika zničila centrum tábora a podle humanitárních organizací Izraelci několik dní k raněným nepustili záchranné týmy.

Izrael s misí OSN nejprve souhlasil s tím, že nemá, co skrývat, později však pro její přijetí stanovil řadu podmínek, mezi nimiž je, aby byl mandát delegace omezen pouze na sběr faktů a nikoli na vyvozování důsledků.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Izrael se stáhl z Hebronu, v Gaze další mrtví

Izraelské jednotky se v úterý stáhly z palestinských částí města Hebron na západním břehu Jordánu poté, co zadržely 52 hledaných Palestinců.

"Izraelské jednotky ukončily svou operaci a stáhly se," uvedla armáda v prohlášení. Podle armády během 36hodinové operace v rozděleném městě, kde v přísně střežené enklávě uprostřed 120 tisíc Palestinců žije 400 militantních Židů, byly zabaveny výbušniny, pumy a zbraně.

Palestinské bezpečnostní zdroje sdělily, že zabito bylo devět Palestinců, včetně přinejmenším dvou radikálů a tří příslušníků bezpečnostních sil, poté, co v pondělí před úsvitem do města vstoupily izraelské jednotky.

Vpád do Hebronu následoval po sobotním útoku palestinských radikálů na nedalekou židovskou osadu, při němž zemřeli čtyři Izraelci, včetně pětiletého děvčátka.

V pásmu Gazy další mrtví
V domě u jižní hranice pásma Gazy s Egyptem zabil granát, vypálený izraelským tankem, batole a pětadvacetiletého muže. Sedm lidí utrpělo zranění.

Další Palestinec byl zabit a tři zraněni v přestřelce, která propukla, když izraelské tanky ve středu časně ráno vjely do Rafáhu. Izraelský vojenský zdroj uvedl, že tank vypálil jednou na skupinu teroristů, kteří se snažili nastražit u silnice pumu. Podle zdroje granát zabil jednoho Palestince, druhý utekl a třetí byl zadržen.

Izraelská armáda ve středu opět vstoupila do autonomního palestinského města Kalkílija na západním břehu Jordánu. Podle palestinských bezpečnostních zdrojů asi 15 tanků vjelo do západní poloviny města.

Izrael

Izraelský voják kontroluje dění v uprchlickém táboře poblíž palestinského města Džanín, odkud odjelo po skončení blízkovýchodní mise amerického ministra zahraničí Colina Powella na třicet izraelských tanků. (16. dubna 2002)

Míroví aktivisté ukazují jídlo izraelským vojákům, kteří jim brání k přístupu do okolí obléhané baziliky v Betlémě. (18. dubna 2002)

Izraelští vojáci opouštějí kontrolní stanoviště v Salemu poblíž města Džanín poté, co židovský stát oznámil, že se stáhne z palestinských území. (19. dubna 2002)

Izraelský tank hlídá vchod do betlémské baziliky Zrození Páně v Betlémě, 25. dubna 2002

Premiér Ariel Šaron (vpravo) a ministr zahraničí Šimon Peres na schůzi izraelské vlády, která má schválit misi OSN. Jejím úkolem je vyšetřit události v palestinském uprchlickém táboře v Džanínu. (28. dubna 2002)

Tanky jedou ulicemi města Hebron na západním břehu Jordánu, které bylo doposud ušetřeno izraelské ofenzivy na palestinských územích. (29. dubna 2002)

Stovky Palestinců, převážně příslušníků bezpečnostních sil, obklopily sídlo palestinského předáka Jásira Arafata v Ramalláhu poté, co se stáhli izraelští vojáci, 2. května 2002

Voják líbá izraelskou vlajku na jednom z obrněných transportérů, které se stáhly po více než měsíčním obléhání sídla palestinského předáka Jásira Arafata v Ramalláhu, 2. května 2002

Izraelští vojáci se perou s mírovými aktivisty před bazilikou v Betlémě. (2. května 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video