Lidé protestují proti režimu prezidenta Bašára Asada (4. května 2011)

Lidé protestují proti režimu prezidenta Bašára Asada (4. května 2011) | foto: AP

Arabské státy hledají Asadovi bezpečný úkryt, režim je neudržitelný

  • 51
Téměř všichni arabští lídři se shodují, že vláda Bašára Asada nad Sýrií se chýlí ke konci. Způsob, jakým se vyrovnává s protesty, ubírá jeho režimu na legitimitě. Represemi a vojenskými akcemi si prý pod sebou pomalu podřezává větev. I proto už okolní státy řeší, kam Asada bezpečně přesunout.

"Mluvil jsem s většinou arabských lídrů i jejich ministrů zahraničí. Všichni se shodují, že Asadův režim pomalu končí. Je to nevyhnutelné," líčí americký státní tajemník Jeffrey Feltman.

"Někteří už začínají aktivně shánět pro Asada klidné útočiště, aby jeho odchod uspíšili," dodává Feltman, který má blízkovýchodní záležitosti v americkém Senátu na starosti. Sám doufá, že syrský hegemon odejde i se svými nejbližšími do exilu dobrovolně.

Syrské nepokoje

Represe vládních sil proti demonstrantům v Sýrii si od vypuknutí lidového povstání v polovině března vyžádaly na 4 000 mrtvých. Opozice, která původně vyzývala k reformám a demokratizaci země, požaduje Asadovo odstoupení.

Asad se ale viditelně na odchod ze země nechystá. Středeční střety v Damašku přinesly dalších osm mrtvých a na pětadvacet zraněných. Šlo o dosud nejkrvavější konflikt v hlavním městě, které zatím bylo největších protestů spíše ušetřeno.

Sýrie není Libye

Od minulého týdne, kdy Asad slíbil Arabské lize ukončení bojů, tak padlo přes šedesát povstalců. Podle Feltmana budou Spojené státy dále veřejně podporovat opozici a zatím diplomaticky a finančně tlačit na autokratův režim. Vojenský zásah však stále nepřichází v úvahu.

Washington zatím v OSN navrhuje multilaterální sankce vůči Damašku. Pokud Čína a Rusko nezmění svůj negativní postoj k nim, zváží Spojené státy další postup.

USA chtějí spolu s evropskými lídry prosadit v OSN, aby byl do Sýrie vyslán mezinárodně uznaný pozorovatelský tým. Ten pak rozhodne, zda jsou v zemi porušována lidská práva.

Feltman se bojí, že občanský konflikt se v Sýrii potáhne ještě dlouho. Navíc nedokáže říct, kdo by měl Bašára Asada nahradit. "Syrská opozice je stále nekompaktní," krčí rameny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video