Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Palestinec rozjíždí on-line encyklopedii, chce napravit „hrubky“ druhých

  • 10
Jordánský podnikatel palestinského původu se rozhodl opravit "historické hrubky" v internetových encyklopediích. Zakládá svou vlastní obdobu Wikipedie. Projekt dostal název Tagipedia a má být spuštěn do konce roku. Podnikatele k myšlence Tagipedie přivedla chyba ve vlastním životopisu.

Talál Abú Gazalih je jordánský byznysmen palestinského původu. Podniká v oboru duševního vlastnictví, respektive právních služeb s ním spojených. A také v účetnictví, managementu, konzultantství... Prostě, má toho hodně.

Někdy mu přezdívají "otec" či "kmotr arabského účetnictví". Gazalih spolupracuje s Organizací spojených národů, se Světovou zdravotnickou organizací, pohybuje se i v jordánské politice.

Je mu pětasedmdesát a nejspíš by už klidně mohl jít na odpočinek, kdyby... Kdyby býval jednoho dne při surfování na internetu nenarazil na informaci, jež ho rozčilila. Dočetl se o sobě, že se narodil v roce 1938 v Tel Avivu.

Což o to, letopočet je v pořádku. Jenže místo ne. Gazalih se narodil v Jaffě. Arabském městě na izraelském pobřeží Středozemního moře, které dnes tvoří s Tel Avivem souměstí (ačkoliv Tel Aviv je nesrovnatelně větší). Ale tehdy, v době Gazalihova narození, stát Izrael neexistoval, Palestina byla pod britským mandátem a Jaffa byla důležitým přístavem.  

Web televize al-Arabíja napsal, že Gazalih se domáhal opravy údaje, ale nebylo mu vyhověno. A tak se rozhodl založit svou vlastní encyklopedii, která takové "historické kiksy" napraví. Tagipedia, jak se projekt jmenuje, má začít fungovat do konce roku a má mít asi milion hesel. "Chceme uvádět správná fakta," citoval Gazaliha list Gulf News.

Byznysmen dal do projektu, jež se stane jeho celkem 29. společností, deset milionů amerických dolarů (v přepočtu asi 200 milionů korun). Mezi Wikipedií a Tagipedií bude ovšem jeden velmi podstatný rozdíl: zatímco hesla na Wikipedii může přidávat a editovat v podstatě kdokoliv na světě, u Tagipedie to nepůjde.

"Jedním z principů, kterého se budeme sveřepě držet, je, že tam nebude politika, náboženství ani žádné osobní předsudky," citovaly ještě Gazaliha Gulf News.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video