Palestinec sleduje Jeruzalém z Olivové hory

Palestinec sleduje Jeruzalém z Olivové hory | foto: AP

Arabové vytáhli na Jeruzalém se zednickou lžící

  • 106
V Jeruzalémě opět zuří válka, tentokrát o vlastnictví domů a parcel. Arabský svět poskytne půl miliardy dolarů i na stavební rozvoj Východního Jeruzaléma, který má být hlavním městem budoucího palestinského státu. Stavět tu plánují i Izraelci. Kromě politiků a vojáků se do bitvy zapojí zřejmě i právníci... a zedníci.

Celá (trans)akce probíhá třeba takto: arabský vlastník některé z jeruzalémských nemovitostí mizí v zahraničí. Předtím dům či parcelu prodal. Výhodně. Kupcem bývá židovská nadace či organizace, která po jisté době dům legálně obsadí.

Neteče krev, jen finance. Kus Jeruzaléma, který je svatý Židům, muslimům i křesťanům, změní stranu, aniž se hnul z místa.

Jindy jsou izraelské úřady, které o osudu východní části města od roku 1967 rozhodují, přímočařejší. Prostě oznámí, že na převážně arabském území vybudují další domy pro židovské obyvatele. Učinily tak i letos 9. března, kdy do Izraele zavítal americký viceprezident Joseph Biden. A netroškařily: nových bytů má být 1 600.

OBAMA POTRESTAL NETANJAHUA ZA OSADY

Nechal ho v Bílém domě a šel na večeři

Tímto prohlášením Izraelci velice nepotěšili USA, jindy tradičního spojence židovského státu. K akci se zřejmě i proto odhodlaly arabské státy, které se letos poprvé dohodly na konkrétní finanční pomoci Východnímu Jeruzalému. A to ve výši 500 milionů dolarů, tedy asi 9 a půl miliardy korun.

Arabské státy: Je třeba jednat rychle, jinak město ztratíme!

"Ano, shodují se na tom," uvedl včera pro stanici Al-Džazíra tajemník Ligy arabských států Amr Músá, který mluvil za všechny ministry zahraničí panarabské organizace.

Na co peníze půjdou? Mají za ně ve Východním Jeruzalémě stát nemocnice, školy, studny. Z fondu mají čerpat i ti Palestinci, kteří přijdou o střechu nad hlavou při úředních demolicích.

Židovští osadníci obhlížejí výstavbu ve východním Jeruzalémě

Židovští osadníci obhlížejí výstavbu ve východním Jeruzalémě

Bohulibé na první poslech. O účelu, pro který byl fond založen, však lze hovořit i jasněji.

"Arabští politici nám řekli, že navzdory vzájemným neshodám cítí odpovědnost vůči budoucnosti Jeruzaléma. Podle nich je třeba jednat rychle, abychom zabránili ´judaizaci Jeruzaléma´," uvedl pro Al-Džazíru její dopisovatel ze summitu, jehož hlavní část proběhne o víkendu.

Díky, ale je to příspěvek nepříliš okázalý, říká palestinský ministr

Ještě otevřenější byl z pochopitelných důvodů ministr zahraničí palestinské samosprávy Rijád Malkí, který arabské státy dokonce, byť spíše opatrně, obvinil ze skrblictví.

MĚSTO SVATÉ, MĚSTO ROZDĚLENÉ

- Jeruzalém je pod správou Izraele od roku 1967, jeho úřady proto rozhodují o stavbách na území celého města. Jde ale o politický čin – východní část je převážně arabská. Palestinci by tu chtěli mít hlavní město budoucího státu.

- Budování osad má podle kritiků izraelského postupu narušit arabský charakter východní části města.

"Jde o neokázalý příspěvek v porovnání s částkou, kterou dosud ve Východním Jeruzalémě utratil izraelský stát a světová židovská komunita," prohlásil diplomat. Podle jeho poněkud dramatických propočtů již do východní části Svatého města přiteklo 17,4 miliardy dolarů z židovských organizací.

S Jeruzalémem je problém. Přestože v jeho východní části – tedy alespoň prozatím – žijí převážně Arabové, spravují jej izraelské úřady. Se západní částí města, kde žijí Izraelci židovského původu, je fakticky propojen volně: hranice je tu spíše mentální než faktická.

Emoce vzbuzuje především jeruzalémské Staré Město. Zeď nářků, podle tradice zbytek židovského Chrámu, je nejposvátnějším místem judaismu. Mešita Al-Aksá je pak v pořadí třetím nejdůležitějším místem islámu.

Místa připomínající pozemský život a ukřižování Ježíše přitahují křesťany. I proto se stal Jeruzalém náboženským středem západního světa i "kamenem úrazu" blízkovýchodních jednání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video