Arabové v lázních sledují válku

  • 3
Karviná - Většina obyvatel kraje věnovala v posledních hodinách pozornost zprávám o útoku na Taliban. Dramatické události v Afghánistánu bedlivě sledují i cizinci, kteří v kraji pobývají. Vývoj konfliktu v Afghánistánu sledují pacienti lázní Darkov v Karviné snad ještě o něco pozorněji než místní lidé: řada z nich totiž pochází z arabských zemí.
"Samozřejmě že nás celá ta věc zajímá už od 11. září," říká Hamed al Abbas, šestadvacetiletý mladík ze Saudské Arábie, který přijel do Darkova s bratrem upoutaným na vozík už před sedmi měsíci.

V lázních se trvale léčí kolem sta pacientů ze Saúdské Arábie, Kuvajtu, Bahrajnu či Spojených arabských emirátů.  Hamed teroristický útok z  11. září ostře odsuzuje, prý stejně jako většina jeho krajanů. "Jsme lidi a jako lidi jsme proti terorizmu, ať k němu dochází kdekoliv. Kdo nemá soucit s oběťmi útoků z 11. září, toho nelze přece vůbec za člověka považovat," říká.

Válku v Afghánistánu vnímá Hamad jako útok na Taliban, jeho představitele označuje za "profesionály na vyhledávání konfliktů" a "bandity". "Operaci v Afghánistánu nepovažuji za válku proti zemi, ale proti Talibanu. A přeji Američanům, aby brzy teroristy zničili," dodal arabský mladík.

Zdrženlivěji se už ale dívají darkovští klienti na loajalitu arabských zemí vůči USA v případě, že by válka trvala delší dobu. "Všichni Afghánci nejsou teroristé, problém se nedá řešit vybombardováním celé země." Muž z Libanonu, který se přidává k debatě v darkovské lázeňské kavárně, míní, že by Bin Ládinovu organizaci Al-Káida  spolehlivě paralyzovalo už zmrazení jejích bankovních kont. "V afghánském terénu stejně nemají Amerčané v boji moc šancí, skončí tak špatně, jako před časem Rusové," míní.

Arabové se prý ani po 11. září v Karviné nesetkali s projevy nenávisti kvůli původu a muslimské víře. Většině z nich se u nás líbí. "Váš styl života, kultura jsou mi sympatické, cítím se tu lépe než v jiných evropských zemích, které znám," říká Hamed.

Jeho libanonského přítele jen mrzí, že Češi, jež považuje za jeden z nejkulturnějších národů v Evropě, mají malé dějepisné a zeměpisné znalosti o celé arabské oblasti: "Proto jim splývají národnostní, kulturní i politické rozdíly, proto vaši lidé málo rozumějí jádru blízkovýchodního konfliktu a  mají o Arabech málo vědomostí," říká.

Pro řadu Čechů je tak pojem "Arab" či "muslim" neprávem přesně totéž, co "fanatik" či rovnou "terorista". "Ale teroristé se rodí všude, i v křesťanském světě," říká muž z Libanonu a přípomíná katolické výstřelky v Belfastu či konflikt v Baskicku.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video