Mladé muslimky sedí před mešitou v bosenském Sarajevu (ilustrační snímek).

Mladé muslimky sedí před mešitou v bosenském Sarajevu (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Arabové si pořizují další manželky v Bosně, podmínky sňatku řeší i on-line

  • 93
Bosna už si zvykla, že do země jezdí stále více turistů i investorů z Perského zálivu. Koneckonců země je zčásti muslimská. Nyní však bosenské úřady zaregistrovaly další fenomén: Arabové si berou místní ženy. A to jako své druhé či třetí manželky, což bosenské zákony nepovolují.

Šestatřicetiletá žena, muslimka ze Sarajeva, se nedávno vdala za Araba. Její jedenapadesátiletý manžel původně přijel do Bosny za byznysem. V rámci obchodu se objevil i v její práci - a přeskočily první jiskry sympatií.

Kamarádka ženy pak domluvila osobní setkání a dodala, že Arab by se chtěl v Bosně oženit. Doma už sice jednu manželku má, ale podle islámského práva v arabských zemích to není na závadu.

Arabská „invaze“ do Bosny

Turisté z Perského zálivu se loni v Bosně postarali o zhruba 30procentní
nárůst počtu turistů. Například počet návštěvníků z Kuvajtu se ztrojnásobil (na 33 000).

Podobně přibývá v zemi i investic „ze Zálivu“. Nejznámější je plán společnosti z Dubaje na rekreační resort s více než 2 000 vil a největším nákupním střediskem v Evropě. Má stát v horách nedaleko sarajevského letiště.

A proč nedaleko Sarajeva? Podle starosty obce Trnovo, která je v centru chystaného resortu, si investor po příchodu do obce povzdechl: „Takhle vypadá ráj.“

Žena, která nechce být jmenována, se nyní svěřila serveru Balkan Insight, jak vše probíhalo dál až ke svatbě. Sňatek však nemůže být v Bosně uznán. Podle jejích slov trvalo zhruba dva měsíce, než se „připravila“ na podmínky, za nichž bude její manželství fungovat. To vše hlavně přes telefon a internet.

A pak se vdala při neoficiálním obřadu v Sarajevu. Svatbu jí schválil i její otec.

„S touto formou manželství bezvýhradně souhlasím, vím od počátku, že nejsem jeho jediná žena. Nikdo mě nijak neobalamutil,“ odmítla pochybnosti o svém svazku čerstvá novomanželka.

Před Alláhem svatba platí

Podobných případů v Bosně přibývá. Bosenské ženy, mnohdy s podporou svých rodin, se vdávají za obchodníky z arabských zemí, kteří do balkánské země jezdí stále častěji za byznysem i za odpočinkem. Pro řadu z nich je Bosna evropským „rájem“ - příjemné klima, nádherná příroda, zhruba polovina obyvatel je muslimského vyznání, mešity jsou vždy na dosah. V takovéhle zemi není pro Araby špatné mít nějaké zázemí.

Svatební ceremoniály, které po takovýchto románcích někdy přijdou, zařídí místní muslimští duchovní. Novomanželé pak dostanou i svatební potvrzení. Pokud jde však o druhou či další manželku, je neplatné - nejen podle bosenských zákonů, ale i pravidel místní islámské komunity. Bigamie neboli mnohoženství není v zemi povolena.

To však ženy nepovažují za důležité. „Před Alláhem jsme prostě manželé,“ konstatovala anonymně manželka Araba a dodala, že ví o nejméně dalších dvaceti ženách ve svém okolí, které se staly druhými či třetími ženami arabských nápadníků. Společně se scházejí a modlí - a čekají, až se jejich manželé dlící „na cestách“ déle, než je obvyklé, zase zastaví.

Tresty za polygamii chybí

Podle sarajevského muftího Enesa Ljevakoviče chybí o takovýchto manželstvích přesné údaje. A bosenský prokurátor Esad Hrvačič prohlásil, že mnohoženství v Bosně nemůže projít. „To je základní postulát evropského práva,“ zdůraznil. Zároveň však dodal, že dosavadní bosenské zákony zatím nijak nezformulovaly, jaký trest by za polygamii měl přijít.

Novomanželka zpovídaná serverem Balkan Insight však tvrdí, že mnohoženství pro ni nikdy nebylo nic nového. „Téhle myšlence rozumím a v této zemi se praktikuje podstatně častěji, než si lidé myslí,“ nechala se slyšet.

Manžela podle svých slov bezvýhradně miluje. Připouští zároveň, že roli při jejím rozhodování hrály i finanční důvody. „Zrovna jsem měnila práci a nebylo to pro mě lehké. Když mi navrhl sňatek, cítila jsem, že to je pro mě velká šance na lepší život,“ řekla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video