Syřan pozoruje z autobusu vojenské posily, které směřují k městu Homs (21. dubna 2011)

Syřan pozoruje z autobusu vojenské posily, které směřují k městu Homs (21. dubna 2011) | foto: AP

Arabové se pomodlili a šli svrhávat vlády, v Sýrii do nich policie střílela

  • 15
Syrská policie střílela do demonstrantů ve městech Homs a Hamá, v Damašku policisté zasahovali slzným plynem. V zemi údajně zemřelo přes sedmdesát lidí, desítky dalších utrpěly zranění. Tisíce lidí protestují i v jemenských městech a asi třítisícový dav vyšel do ulic v jihoománském městě Salála.

Pátek odpoledne a arabský svět vře protesty. Už několik měsíců se pravidelně po posledních pátečních modlitbách do ulic vydávají tisíce lidí, kteří inspirováni úspěšnými revolucemi v Tunisku a Egyptě protestují proti tamním režimům.

Nejmasovější protesty hlásí Jemen a Sýrie. V damašské čtvrti Midán policisté nejprve rozehnali dav asi dvou tisíců lidí, několik set demonstrantů se ale vrátilo a volá po pádu režimu prezidenta Bašára Asada. Na předměstí Duma je podle agentury AP čtyřicet tisíc lidí. Svědci hovoří o ostré střelbě a desítkách zraněných. Syřané protestují i v Dajr az-Zauru, Kámišlí, Banijásu, Hamá, Homsu a Dará, kde policie při minulých demonstracích do účastníků střílela.

Protesty v Sýrii. Na snímku, který pořídil na mobilní telefon jeden z místních, je plakát se slovy: Londýnský doktor, syrský řezník s odkazem na prezidenta Asada, který vystudoval v britské metropoli oční lékařství

V Hamá začali policisté pálit do lidí, aby jim zabránili v pochodu k sídlu vládní strany Baas. "Viděli jsme na střechách dva odstřelovače. Nikdo z nás není ozbrojen. Jsou tady ranění, zřejmě dva mrtví," sdělil Reuters svědek. Později agentury přinesly zprávu o nejméně 70 obětech pátečních střetů.

"Je tu plno raněných a mnoho lidí se pohřešuje. Víme nejméně o dvaceti, někteří jsou už nejspíš mrtví," citoval Reuters aktivistu Amara Quarabiho.

Syřany neusmířilo, že Asad tento týden definitivně zrušil výjimečný stav a podepsal dekrety o omezení pravomocí státního bezpečnostního soudu a o záruce pokojných demonstrací. Při syrských protestech přišlo o život přes dvě stě lidí.

Pátek poslední šance - zní z Jemenu

V jemenské metropoli Sana´a  se jako obvykle vytvořily dva tábory. Stoupenci prezidenta Alího Abdalláha Sáliha postávají před jeho palácem, ostatní demonstrují pod heslem "Pátek poslední šance" v jiné části města. Oponenty dělí asi dvoukilometrová vzdálenost, udržet je oddělené se snaží několik tisíc vojáků a policistů. Protestuje se také v Táizzu na jihu země.

Většina Jemenců chce Sálihův odchod. Rada pro spolupráci arabských zemí Perského zálivu tento týden v Sana´a odevzdala návrh na předání moci. Pokud ho prezident přijme, musí předat své pravomoci viceprezidentovi a do měsíce podá demisi. Vláda národní jednoty pak bude muset do 60 dnů připravit prezidentské volby. Sálih prohlásil, že návrh přijímá, ovšem s tím, že je třeba dodržet ústavu.

Také v Ománu se demonstruje. Ve městě Salála vyšlo do ulic na dva tisíce lidí, kteří chtějí politické reformy. Polední modlitby se v Salále nekonaly v mešitě, ale v parku. Po nich se většina přítomných vydala na pochod městem. Sultán Kábus bin Saíd zemi vládne neomezeně po čtyřicet let. Minulou neděli slíbil, že stát vydá na zlepšení životních podmínek lidí skoro tři miliardy dolarů. Ománci chtějí práci, vyšší mzdy a zúčtování s korupcí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video