Arabové: Bagdád je pro USA pastí

  • 229
Většina Arabů sleduje situaci v Bagdádu s nedůvěrou. Málokdo si myslel, že bude irácká vláda čelit útokům donekonečna, ale skoro všichni počítali s tím, že Bagdád bude útočníkům vzdorovat déle než jihoirácká Basra. Umm Kasr je sice už pod kontrolou spojenců, obyvatelé s nimi ale nechtějí spolupracovat.

Lidé v Umm Kasru nechtějí spolupracovat
Umm Kasr je prvním iráckým městem, které přešlo pod kontrolu americko-britských jednotek. Koaliční vojáci se zde snaží ulehčit všední život místním obyvatelům. Soužití je však často složité, píše agentura AFP.

Za pomoci iráckých civilistů se příslušníci armády Spojených států v Umm Kasru podílejí tu na rozdělování vody, tam zase na opravě silnic. Společně také již vybudovali fotbalové hřiště i dětské hřiště s houpačkami a skluzavkami.

Podle kontradmirála Charlese Kubice, který stojí v čele ženijního útvaru amerického námořnictva, ale Iráčané váhají přijmout pomoc, která je jim nabízena.

V neděli Kubic navštívil základní školu, kde jeho muži malovali třídy a instalovali nové tabule. "Tato škola je jednou z výjimečných institucí ve městě, která nám otevřela své brány. Všichni profesoři ale utekli, mají strach," vysvětluje Američan.

"Dohodlo se, že pomůžeme školu uklidit, a tak jsme požádali rodiče o spolupráci. Oni se však odmítli připojit dřív, než padne Bagdád," stěžuje si Kubic.

"Narušili jsme jejich život a oni chtějí okamžitě změnu k lepšímu," objasňuje situaci plukovník Mike Howard.

Podle něj také uprchli z města iráčtí lékaři. Obyvatelé je obviňovali, že získali svá místa díky dobrým vztahům s iráckou vládní stranou Baas.

Bagdád zamotal Arabům v zahraničí hlavu
Mnoho Arabů hledí na události v Bagdádu nevěřícně a přemítá, zda nejde o další z Husajnových triků, píše agentura Reuters.

V egyptské Káhiře se po zprávě o boji v Bagdádu mobilizovaly organizace, které hledají dobrovolníky pro boj na straně Iráčanů. Řada z nich zprávám o lehkém vjezdu amerických tanků do Bagdádu nevěří a považuje je za lži.

"Je to psychologická válka. A jestli je to pravda, pak je to jen irácká vojenská strategie. Chtějí Američany vlákat do pasti," řekl Abdal Fatah, jeden z dobrovolníků. Husajn je podle něj připraven osobně bojovat až do konce.

Rijádský učitel účetnictví Hajsam Bavardí sledoval události z Bagdádu při snídani v televizi a nechtělo se mu věřit tomu, co vidí.

"Jak mohu vědět, že je to pravda, a ne koaliční propaganda? Je-li to pravda, je to zklamání. Doufali jsme, že Husajn způsobí nepříteli co největší ztráty a že je přinutí rozmyslet si příště dvakrát útok na arabskou zem."

Syrský holič Muhammad považuje události v Bagdádu za velmi smutné. "Američané v Bagdádu nebudou moci nikdy zůstat. Bagdád, to je vznešená arabská půda," říká.

Alí Ukla Ursan ze Svazu arabských spisovatelů považuje průnik do Bagdádu za "propagandistickou přehlídku". Spojenecké jednotky prý budou na hlavu poraženy.

"Je to teroristická akce proti nezávislému státu. Jestliže Američané obsadí Bagdád, bude to začátek osvobozenecké války proti kolonialismu," říká Ursan.

Zklamání bylo slyšet také v ulicích libanonského Maskatu. Libanonci se přiklánějí k verzi iráckého ministra informací Muhammada Sahháfa, který řekl, že Američané v Bagdádu ještě nejsou.

Libanonci se ptají, kde je vychvalovaná Republikánská garda, která měla Bagdád bránit. "Doufám, že připravuje protiútok, který situaci zvrátí," řekl libanonský architekt Marhídž Šama.

Stejného názoru jsou i studenti rijádských univerzit. Podle nich se Iráčané chopí zbraní a učiní z Bagdádu pro Američany druhý Vietnam.

Britští vojáci drží Iráčana, který se snaží projít přes kontrolní stanoviště ke své rodině do obléhané jihoirácké Basry. (30. března 2003)

,

Video