Pseudoefedrin se používá k uvolnění ucpaného nosu či při alergiích. Často se však zneužívá k výrobě pervitinu. Ilustrační foto.

Pseudoefedrin se používá k uvolnění ucpaného nosu či při alergiích. Často se však zneužívá k výrobě pervitinu. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Apatyky přivírají dveře narkomanům, některé léky prodají jen na občanku

  • 104
Koupit léky na nachlazení, například nurofen nebo modafen, bude ode dneška složitější. Medikamenty s pseudoefedrinem budou lékárníci vydávat pouze po předložení občanky a průkazky zdravotní pojišťovny. Opatření má zamezit zneužití léků k výrobě drog. Lékárníci jsou k opatření spíše skeptičtí.

Omezení prodeje se týká následujících šesti léků: Modafen, Paralen plus, Aspirin Complex, Daleron proti chřipce a nachlazení, Nurofen Stopgrip a Panadol Plus Grip.

Pseudoefedrin

v roce 2007 se prodalo kolem čtyř milionů balení přípravků obsahujících pseudoefedrin, podle odhadů České lékárnické komory se k výrobě pervitinu může zneužít až 80 procent všech prodaných balení.

Pseudoefedrin pomáhá s uvolněním ucpaného nosu či při alergiích. Často se však zneužívá k výrobě pervitinu. Podle odhadů České lékárnické komory se drogy vyrobí až z osmdesáti procent prodaných balení.

Lékárník může pacientovi vydat měsíčně maximálně šedesát tablet obsahujících pseudoefedrin. Při výdeji musí pacient předložit kartičku pojištěnce a doklad totožnosti. Cizí státní příslušníci bez zdravotního pojištění se prokáží pasem.

Lékárník poté zapíše do centrálního úložiště číslo pojištěnce, u cizích státních příslušníků jméno, příjmení a datum narození. Díky nim bude možné zkontrolovat dříve vydané množství přípravku.

Vznik nové kategorie léčiv bez předpisu, ale s omezením prodeje, schválila Sněmovna v úterý. - čtěte Léky s pseudoefedrinem budou na občanku, rozhodli poslanci

V roce 2007 se prodalo kolem čtyř milionů balení medikamentů obsahujících pseudoefedrin, loni už se stejné množství stačilo prodat za jediné pololetí.

Lékárny: Budeme se hádat s narkomany

Podle původního návrhu se měla tato skupina léků vydávat pouze na předpis, takové opatření vítala například Česká lékarnická komora. Proti němu ale se postavila třeba ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová. Prodej přípravků na recept by podle ní jen zkomplikoval život běžným pacientům.

Mezi lékárníky měl ale původní návrh podporu. "To by bylo jednoduché, průhledné, bylo by jasné, kdo má kolik léků předepsaných. Nevím, proč se vymýšlí zvláštní skupina léků," sdělila iDNES.cz Jana Řehulová, majitelka plzeňské lékárny U Bílého jednorožce.

Nyní se obává konfliktů se svými zákazníky. "Budeme se tady dohadovat s těmi, kteří pseudoefedrin zneužívají k výrobě pervitinu, budeme se s nimi hádat, jestli nám ukáží doklad, nebo ne. Zvýší se navíc kriminalita, víc se budou krást zdravotní průkazky a občanské průkazy. Nevidím to jako ideální řešení, daleko lepší by bylo, kdyby to bylo na recept," sdělila Řehulová.

Kterých léků se opatření týká?

Omezení výdeje se týká těchto šesti léků: Modafen, Paralen plus, Aspirin Complex, Daleron proti chřipce a nachlazení, Nurofen StopgripPanadol Plus Grip.

Lékárník smí vydat pacientovi maximálně 60 tablet za měsíc, což představuje 1 800 mg pseudoefedrinu. Pacient se musí při výdeji prokázat kartičkou pojištěnce a dokladem totožnosti, cizinci se musí prokázat pasem. Lékárník všechny údaje zapíše do centrálního úložiště dat.

Tyto přípravky nesmí být vydávány ani nabízeny prostřednictvím zásilkového, respektive internetového prodeje. 

Denně se podle svých slov setkává s případy narkomanů, kteří si chodí pro zásoby léků s pseudoefedrinem. "Samozřejmě spousta pacientů si léky kupuje v dobré vůli, aby se vyléčili. Ale jsme frekventovaná lékárna, chodí nám sem často ‚známé firmy‘," připustila.

Lékárna u Masarykova nádraží v Praze právě kvůli častému zneužití léky s pseudoefedrinem vůbec neprodává. "Z vlastní zkušenosti můžu říct, že 95 procent jsou lidé, kteří léky zneužívají. Navíc je na trhu spousta přípravků, které léčí nachlazení stejně i bez pseudoefedrinu," zdůvodnil majitel iDNES.cz majitel lékárny Evžen Kosař.

Aby lékárny mohly léky s pseudoefedrinem pacientům vydat, musí mít počítač napojený na takzvané centrální úložiště dat. To k dnešnímu dni udělalo podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) 883 z celkových 2 400 apatyk.

V ostatních lékárnách zatím lidé léky na průkaz nedostanou. Lékař jim je ale může v odůvodněných případech napsat na recept. Pacient si je pak může vyzvednout kdekoliv. 

Kolik dat má být v úložišti?

Lékárníci nesouhlasí s rozsahem dat, která budou muset o pacientech předávat do centrálního úložiště. Obrátili se proto na Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Inspektoři nechtějí zatím poskytovat žádné informace, dokud vše neprošetří.

Lékárna u pražského Masarykova nádraží je k úložišti již připojena, ale s rozsahem informací o pacientech nesouhlasí. "Lékárny musí být připojeny, pokutu samozřejmě dostat nechci. Ale kdyby tam bylo méně údajů, byl bych radši," řekl Kosař.

Řada lékáren kvůli množství údajů přestala raději před rozhodnutím ÚOOÚ přípravky s pseudoefedrinem objednávat. Například na jedné lékárně ve Cvikově na Českolipsku je vyvěšen leták s vysvětlením:

"Protože si vážíme vás, pacientů, a vy nemůžete odmítnout poskytnout svá data, nepřipojili jsme se k centrálnímu úložišti. Chráníme vaše data, dokud nerozhodne ÚOOÚ. Do té doby tyto preparáty nemáme k dispozici," cituje z letáku ČTK.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue