Bakterie antraxu pod mikroskopem

Bakterie antraxu pod mikroskopem | foto: Profimedia.cz

Epidemii antraxu na Sibiři způsobily sobí žíly, děti je vykusovaly z mršin

  • 146
Sibiřské děti se na Jamalském ostrově nakazily antraxem, když kvůli výrobě nití vlastními zuby vytahovaly žíly z mrtvých sobů. V Moskvě to v úterý oznámila předsedkyně inspekce Rospotrebnadzor Anna Popovová. Kvůli údajně staleté tradici se na Sibiři nakazilo sedmdesát lidí, dvanáctiletý chlapec zemřel.

Bakteriální onemocnění sněť slezinná (antrax) se na Jamalu rozšířilo mezi početnými stády polárních sobů kvůli neobvykle teplému počasí i zrušení povinné vakcinace zvěře (o epidemii jsme psali zde).

Gubernátor Jamalskoněneckého autonomního okruhu Dmitrij Kobylkin v úterý přiznal, že důvodem je i „nezkušenost mladého pokolení kočovníků“. Z uhynulé zvěře děti vytahovaly žíly a pomáhaly si přitom vlastními zuby. Někteří kočovníci údajně požívali tepelně nezpracované sobí maso.

V roce 2007 byla podle Kobylkina povinná vakcinace sobů na Jamalu zrušena, protože podle vědců se v tvrdých podmínkách severské tundry antrax nemůže rozšířit. Jamal má v Rusku největší stádo sobů čítající 700 tisíc kusů.

Antrax se vyskytuje v plicní, střevní a kožní formě. Bakterie se staly surovinou pro výrobu biologických zbraní. Nákaza u lidí byla v Rusku zaznamenána poprvé za 75 let.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video