Vězeňská služba přivádí Pavla Šrytra ke Krajskému soudu v Praze, kde čelí...

Vězeňská služba přivádí Pavla Šrytra ke Krajskému soudu v Praze, kde čelí obvinění z vraždy mafiánského bosse Antonína Běly. (4. května 2017) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Žalobkyně navrhla zprostit obžaloby muže viněné z vraždy mafiána Běly

  • 9
Vražda bosse tuzemského podsvětí Antonína Běly z roku 1996 nejspíš nebude potrestána. Státní zástupkyně Danuše Krejčová při závěrečné řeči u Krajského soudu v Praze navrhla, aby soud obžalované Pavla Šrytra a Jána Kaca zprostil obžaloby.

Žalobkyně to zdůvodnila tím, že existují pochybnosti o jejich vině a nelze vyloučit, že čin spáchal někdo jiný. Soud rozsudek vynese 26. září.

Bělu před 21 lety zastřelilo ozbrojené komando v jeho domě v Úvalech u Prahy. Policie loni na jaře na základě nových informací, mezi něž patřily hlavně svědecké výpovědi, oba muže zadržela. Šrytr i Kaco vinu odmítají. Tvrdí, že v době vraždy byli na Slovensku. Hrozí jim až 15 let vězení nebo výjimečný trest.

Státní zástupkyně uvedla, že s ohledem na dlouhou dobu od spáchání trestného činu byly k dispozici v podstatě jen dva přímé důkazy, a to výpovědi svědkyň z místa činu. Jedna svědkyně původně mluvila proti obžalovaným, později však výpověď změnila a tvrdila, že je nepoznala. Druhá svědkyně od začátku tvrdila, že neví, kdo střílel.

Mezi nepřímé důkazy patřila řada výpovědí, které byly mnohdy nepřesvědčivé, a často šlo o výpovědi, kdy se svědci informace dozvěděli z doslechu od jiných lidí. Pro odsouzení musejí nepřímé důkazy tvořit ucelený řetězec, aby bylo vyloučeno, že čin nespáchal někdo jiný. Podle Krejčové ale v tomto případě existují pochybnosti.

Podobně hodnotili důkazy i obhájci obou stíhaných. Podle nich byly proti Šrytrovi dva druhy důkazů. Jednak výpověď ženy, která byla na místě činu - jenomže ta ji posléze změnila. A za druhé výpovědi lidí z okruhu Jaroslava Běly (syna oběti), kteří tvrdili, že se s odstupem času někde dozvěděli, že Šrytr vraždil.

„Můj klient ani být pachatelem nemohl, protože profesionál z URNA by takhle nikdy nepostupoval. Těžko by si otevřel vlastním klíčem, těžko by vraždil zbraní, kterou si předtím koupil od syna oběti a těžko by nechal na místě činu dvě svědkyně, které ho mohly identifikovat,“ dodala Šrytrova advokáta Karolína Babáková.

Šrytr komentoval návrh státní zástupkyně poměrně lakonicky. „Kdyby takhle tým Tempus postupoval v dnes tolik kritizovaném socialismu, tak by za to policisty obžaloval vojenský prokurátor. Půjdu zákonným způsobem po jednotlivcích, co se tohohle dopustili,“ uvedl.

Stopa po Mrázkovi?

Případ vraždy bosse Běly těsně před vypršením dvacetileté promlčecí lhůty otevřel speciální policejní tým Tempus, který se zabývá staršími nevyřešenými případy. Soud poslal Šrytra loni v březnu kvůli riziku útěku a ovlivňování svědků do vazby (více čtěte zde). 

Bylo veřejné tajemství, že si vraždu Běly objednal Mrázek, uvedl svědek

Po 15 měsících, v červnu letošního roku, byl z vazby propuštěn. Musel ale složit peněžitou záruku více než milion korun, odevzdat cestovní pas a dát písemný slib, že se nebude vyhýbat stíhání. Zároveň na něj bude dohlížet probační úředník (více čtěte zde). 

Běla byl zavražděn v roce 1996 ve své vile v Úvalech u Prahy. Zločin provedlo maskované komando. Skupina vnikla o sobotní noci do Bělova domu a podle tehdejších informací médií si odnesla i mnohamilionový lup. Běla zemřel na následky střelných poranění, která mu pachatelé způsobili několika dávkami ze samopalu.

Bělu zavraždil někdo z příbuzných, řekl u soudu Šrytr (duben 2017):

4. května 2017

V médiích se tehdy objevovaly informace, že za vraždou Běly stál kontroverzní podnikatel František Mrázek. Ten byl zavražděn o deset let později. Mrázka po vraždě Běly chránil právě Šrytr. O jeho vině je přesvědčena i vdova Marie Bělová (její vzpomínky i názor na vraždu v Úvalech čtěte zde). Spolu se Šrytrem byl zadržen i Slovák Ján Kaco, který byl z vazby propuštěn už dříve.

Kaco stejně jako Šrytr tvrdí, že v době vraždy byl na Slovensku. Podle nich na vraždě mohli mít zájem příbuzní Běly, jeho nejbližší okolí nebo arménská mafie, která podle nich pro Bělu pracovala.

,

Nejlepší videa na Revue