Antarktida odmítá pustit německou loď

  • 12
Místo návratu domů čeká německou loď Magdalena Oldendorff ještě několik měsíců vězení v Antarktidě. Německé výzkumné plavidlo totiž nedokázalo plout za argentinským ledoborcem, který měl razit cestu. Osádka lodi Almirante Irízar proto Němcům jen palivo a zásoby a vrátila se na otevřené moře.

Německá loď Magdalena Oldendorff je v Antarktidě uvězněná již dva měsíce kvůli extrémně nepříznivým meteorologickým podmínkám a silnému ledovému krunýři, který v této roční době tuto oblast svírá.

Ve vodách převažuje "těžký led" a teploty klesají až pod 20 stupňů pod nulou. Oblast navíc sužují bouře, jejichž větry dosahují rychlosti až 140 kilometrů v hodině.

Na palubě Magdaleny nadále zůstává 16 členů posádky a čeká na konec zimy. Zůstal tam i argentinský lékař, aby se v případě nutnosti o posádku postaral.  Naopak dva členové německé posádky odcestovali na ledoborci, který se vrací do Bueno Aires.

Almirante odplul bez Magdaleny
Almirante nakonec předal Magdaleně jen dostatečné množství paliva a potravin, aby s nimi vydržela v Antarktidě až do ledna příštího roku, a vydal se na zpáteční cestu.

Argentinští odborníci ale odhadují, že Magdalena Oldendorff bude možná schopna plavby na přelomu listopadu a prosince.

Obě plavidla se dostala do kontaktu 19. července a od té doby se několikrát, ovšem bez úspěchu, pokusila ledové pole překonat.

"Není zvykem vyplouvat k vyproštění lodi v zimě, protože v tomto ročním období v Antarktidě obvykle lodě nejsou," řekl. Antarktida je kvůli šířícímu se ledu pro lodě od dubna do května zavřená.

Magdalena Oldendorff zanířila dvanáctého dubna se zásobami potravin k antarktické ruské vědecké základně. Na cestě zpět ale uvízla v šedesát kilometrů širokém a metr silném ledovém poli.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Záchranáři již dříve evakuovali část posádky německé lodi. Do bezpečí je odvezly dva jihoafrické vrtulníky Oryx. Ty pro zbytek posádky přivezly 600 kilogramů masa, stejné množství ovoce a zeleniny, cukr, mouku, cigarety a mléčné výrobky.

Na jižní polokouli právě vrcholí zima. V oblasti je plných čtyřiadvacet hodin tma a teplota minus 50 stupňů Celsia. Navíc vanou velmi silné větry.

Kapitán zvolil špatnou cestu
Německá loď plula ke Kapskému Městu poté, co strávila rok v Antarktidě na dvou ruských výzkumných stanicích.

Její kapitán udělal chybu, když neplul východním směrem, kde je led mladší, a tudíž je jednodušší ho prorazit. Zvolil naopak západní směr, a loď tak narazila na starší led, jehož prolomení je velmi obtížné. Trvalo navíc pět dní, než šéf plavidla zavolal o pomoc.

Lodi s vědci vyplulo jako první na pomoc jihoafrické záchranné plavidlo Agulhas měřící 112 metrů a váží 6123 tun. Náklady záchranné akce se odhadují na dva miliony amerických dolarů.

Záchranná akce v Antarktidě

Loď se 107 lidmi na palubě, jejímž domovským přístavem je Hamburk, uvízla v ledu severně od ruské pozemní vědecké základny Novolazarevskaja. Uvězněna byla proti Jižní Africe - na pobřeží princezny Astrid. Na palubě byli Rusové, Němci, Filipínci, Moldavané a Indové.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video