Anonymnímu telefonistovi hrozí dva roky

  • 2
Před samosoudce plzeňského okresního soudu ve čtvrtek předstoupil 17letý mladík v bílé košili. Nenápadného muže, jehož jméno nepovoluje zveřejnit zákon ochraňující zájmy mladistvých, znají záchranáři téměř v celém kraji. Opakovaně vyhrožoval bombami na frekventovaných místech.

Na Plzeňsku se chtěl ještě zabít skokem ze skály nebo z vysokého mostu, v zimě se dokonce polil benzínem, v ruce držel zapalovač a vyhrožoval upálením.

Záchranářům několikrát ohlásil i skok člověka z vysokého mostu do řeky. Podle znalců je mladík nemocný. Před soudem stanul za šíření poplašné zprávy. Hrozí mu až dva a půl roku vězení.

Když odpovídal soudci na otázky, proč před dvěma roky opakovaně oznamoval uložení bomb ve dvou obchodních centrech, baru a také přímo na plzeňském náměstí Republiky při velké zábavní akci, nervozně si přejížděl rukama za zády, občas je zasunul do kapes u kalhot. Byl nervózní. Jeho chování bedlivě sledoval i soudní znalec.

Chtěl být v první řadě
U soudu nechtěl nic říkat, ale policistům vše po dopadení do protokolu vysvětloval. Nejdřív nahlásil bombu na plzeňském náměstí začátkem dubna 2003, kdy se na něm konala tradiční Apriliáda.

"Byl jsem na náměstí dvakrát, ale nikdy jsem se přes lidi nedostal až k pódiu. Rozčílilo mě to. Dostal jsem nápad, že na policejní linku 158 nahlásím uložení bomby pod pódiem," vysvětloval mladík. Došel k nedalekému telefonnímu automatu u pošty a odtud zavolal. Pak se na náměstí vrátil.

Záchranáři náměstí přes hodinu prohledávali, kvůli nahlášené bombě se zastavila i městská doprava. Když záchranáři pekelný stroj nenašli a program na pódiu mohl pokračovat, mladý muž byl spokojený. Konečně si našel místo v první řadě.

Pak se na půl roku odmlčel a dalšími telefonáty začal děsit až koncem října. Když byl na brigádě ve velkoobchodě a po navážení pytlů s bramborami si chtěl prodloužit přestávku, protože byl utahaný, nahlásil bombu znovu. Řekl si o tři miliony korun.  Když se mu zdálo, že policisté dlouho nejedou, telefonát zopakoval. Peníze už nechtěl.

O den později hned po ránu nahlásil bombu v nákupním centru na Borských polích. Prý chtěl mluvit s kamarádkou, která tam pracovala. Řekl si, že když policisté všechny lidi vyženou ven, bude si s ní moc popovídat.

Policisté bombu nenašli, ale ještě před otevřením obchodů měli v policejním autě anonymního telefonistu. Na služebně se přiznal. Dva týdny po dopadení si telefonát zopakoval, nechal vyklidit jeden z barů. Policisté ho dopadli po několika minutách.

Léčba by pomohla, míní znalec
"Strašně mě mrzí, co jsem udělal," řekl soudu mladík. Na dotaz soudce uvedl, že půjde na veřejně prospěšné práce, pokud k nim bude odsouzen. Rodiče souzeného chlapce splácí škodu, kterou bombovými výhrůžkami způsobil.

Znalec Michal Pořický vysvětlil, že učeň trpí poruchou osobnosti. "Jedná na základě impulzu. Ví, že dělá něco špatného, že z toho budou problémy, ale jeho vnitřní pnutí je silnější. Impuls "smím nebo nesmím" něco udělat při jeho rozhodování existuje. Ale silnější je zda něco udělat chce nebo nechce," vysvětlil znalec.

Konstatoval, že porucha osobnosti je u mladého muže trvalá, ale odborná léčba může mladíkovi výrazně pomoci. "Doporučuji ochranné psychiatrické léčení ambulantní formou," uzavřel znalec Pořický.

Soudce ve čtvrtek jednání odročil. Kvůli vyhrožování bombami není učeň před soudem poprvé. Loni nahlásil uložení bomby v nemocnici, když tam byl hospitalizovaný na oddělení psychiatrie. Soudkyně už rozhodla. Za tento čin mu neuložila trest, ale nařídila léčbu.

,

Video