Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla

Anonym rozeslal po Pardubicích mrtvé ryby, úřady na ně čekaly marně

  • 13
Pardubické úřady marně čekaly na zásilku s mrtvými rybami. Tu už ráno dostala místní média a nepodepsaní "ochránci životního prostředí" tvrdili, že ji poslali i úředníkům. Chtějí prý upozornit na ekologické hrozby v chemičce Synthesia. Do odpoledne nic nepřišlo, za to se vyrojily spekulace o pisateli.

Zásilka v ranní poště pardubické redakce MF DNES měla podobu "bublinkové" obálky formátu A5, jež navenek nebyla ničím podezřelá. Po rozbalení se ukázaly dvě asi deseticentimetrové zdechliny a vytištěný text, který přišel zároveň e-mailem.

"Dnes jste od nás obdrželi ´kontaminovaného pardubického kapra´, netradiční dárek ve formě mrtvé ryby, který Vás asi příliš nepotěšil, dokonce Vás možná vyděsil. Vězte, že se v žádném případě nejedná o výhrůžku," stojí v textu adresovaném ministru životního prostředí, hejtmanovi a primátorovi, ačkoli Pardubicím vládne primátorka.

Dopis ve formátu PDF najdete zde

Pisatel či pisatelé mají podle svých slov strach ze starých ekologických škod v areálu chemičky Synthesia v Semtíně: "Z těch stovek tisíc, možná dokonce milionů tun jedovatých látek, které jsou na skládkách, v nádrži Lhotka, a kdo ví kde ještě."

Dopis nepodepsali prý proto, že nechtějí upozorňovat na sebe, ale na zmíněný problém. Jenže zatím je to spíš naopak. Do pátečního odpoledne úřadům nic nepřišlo.

"Víme o tom jen z médií, televize si to chtěla natočit, ale nic nepřišlo," konstatovala s pousmáním tisková mluvčí krajského úřadu Zuzana Nováková. Kraj tak nakonec reagoval na dopis, který přinesli novináři.

Letecký snímek areálu chemičky Synthesia v Semtíně

Faktem zůstává, že jen majestátní nádrž Lhotka v pardubické chemičce Synthesia obsahuje skoro 400 tisíc tun jedovatých sedimentů z chemických výrob. V celém areálu může být až milion tun odpadů z výroby chemikálií.

Po loňském úniku toxických kalů z maďarské hliníkárny kontrolovali nádrž hasiči a ujistili, že se hráz neprotrhne. Vyčištění Lhotky se ale už 20 let odkládá, i když odborníci tvrdí, že ohrožuje zdraví lidí. Hrozí také únik jedů do nedalekého Labe (více o kontrole čtěte zde).

Jak připomněla agentura ČTK, malá část jedů už byla zlikvidována, další čekají na to, jak dopadne státní stamiliardová superzakázka na sanaci ekologických zátěží. Jedy měly původně zmizet do konce roku 2010 s tím, že kontaminované podzemní vody a půda se budou sanovat do roku 2012.

Podle tiskové zprávy hejtmanství anonymní iniciativu vítá, protože může urychlit řešení situace. "Neřešené ekologické zátěže vzal na sebe stát při privatizaci podniků a o jejich sanaci se má rozhodnout v takzvané superzakázce. My jsme už v minulých letech na vládu v této věci několikrát apelovali," tvrdí náměstek hejtmana Roman Línek.

Ekolog: Může za tím být zájem o spalovnu

Ekologický konzultant Miroslav Šuta, který spolupracoval na kampaních Greenpeace, ale soudí, že za anonymem může stát snaha odpadové firmy AVE CZ o stavbu spalovny hned vedle Synthesie. Zátěže by se likvidovaly právě tam, kraj však stavbu tento týden už podruhé odmítl.

"Podle mého jde na 99 % o velice nepodařenou formu guerillového marketingu druhořadé PR agentury. Kdo chce něco opravdu vyřešit, vždycky na sebe nechá kontakt. A některé formulace jsou jak z lobbistického materiálu nějaké firmy," míní Šuta.

Motivy vidí dva: naklonit veřejnost na stranu spalovny nebo popostrčit vpřed více než stomiliardovou superzakázku na likvidaci škod, která se netýká jen Synthesie. Zato ale budí už řadu let rozpaky.

Vyjádření AVE CZ k Šutovu názoru se nepodařilo získat, stejně jako redakce už dříve neuspěla s reakcí na zamítnutí spalovny. Mluvčí pouze vzkázal, že je na dovolené (více o spalovně čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video