Anonym hrozil bombou na přechodech Dolní Dvořiště a Mikulov

Rakouská policie večer vyklidila prostor na své části přechodu Wullowitz - Dolní Dvořiště po anonymním telefonátu, že je tam uložena bomba. Poslanec Otto Gumpinger z Rakousko-českého protiatomového výboru potvrdil, že policie našla na dámské toaletě krabici, jejíž obsah zatím není znám a má ho prověřit přivolaný specialista na výbušniny. Obdobný poplach byl i na přechodu Drasenhofen-Mikulov. Hrozba však byla planá.
Češi organizují petici za zastaveni rakouských tepelných elektráren.
Na rakousko-českých hranicích létala vejce Rakušané hlásí incidenty z blokovaných hranic
Z temelínských věží už se kouří Úřad pro jadernou bezpečnost několik hodin před jednáním premiérů pustil Temelín do dalších fází spouštění.
Rakouský kancléř se postavil k blokádám zády Rakouský kancléř vyzval odpůrce Temelína, aby dali přednost dialogu před blokádami hraničních přechodů.

Rakouská policie přechod vyklidila a prohledala; žádnou trhavinu však neobjevila.

Mluvčí hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer označil hrozbu za první tragickou a hloupou reakci neznámého pachatele.

Podle poslance Otty Gumpingera z Rakousko-českého protiatomového výboru byla obdobná telefonická hrozba zaznamenána také na přechodu Drasenhofen-Mikulov; tato informace však z jiných zdrojů potvrzena nebyla.

Čeští policisté o bombě nic nevědí
Ředitel jihočeské cizinecké policie Miroslav Zídek uvedl, že o včerejší hrozbě bombou na rakouské celnici ve Wullowitz ví jen z tisku.

"Žádné oficiální informace z rakouské strany nemáme. Rovněž jsme nevyklízeli přilehlou celnici v Dolním Dvořišti, na naší straně je klid," řekl. Jeho slova potvrdil i mluvčí jihočeských celníků Josef Neužil.

Odpůrci Temelína prý setkání šéfů vlád ohrozit nechtějí
Rakouští odpůrci Temelína prý nehodlají ohrozit setkání předsedů vlád Česka a Rakouska Miloše Zemana a Wolfganga Schüssela, kteří by ještě tento měsíc měli jednat o temelínské problematice. "Nepodnikneme nic, co by ohrozilo podmínky rozhovoru mezi Zemanem a Schüsselem," řekl po setkání s českým velvyslancem ve Vídni Jiřím Grušou Manfred Doppler z Rakousko-českého protiatomového výboru.

Na přímou otázku, zda demonstranti přeruší blokády, Doppler pouze zopakoval, že účastníci  protestu "nehodlají zabránit rozhovorům předsedů vlád obou zemí".

Odpůrci jihočeské elektrárny jsou údajně připraveni okamžitě ukončit blokádu česko-rakouských hraničních přechodů v případě, že by český prezident Václav Havel přišel mezi protestující občany.

Mluvčí české prezidentské kanceláře Martin Krafl takovou možnost v podstatě zamítl. "Oficiálně se na prezidentskou kancelář nikdo neobrátil a mimo jiné je prezident na dovolené v Portugalsku, tudíž by tato schůzka nebyla možná," řekl.

K zastavení blokád jsou prý demonstranti připraveni i po stanovení přesného termínu schůzky šéfů vlád obou zemí, kteří by podobně jako minulý týden na zámku v Židlochovicích měli projednat různé názory na temelínskou elektrárnu.

Výzva Rakušanům

Na českém internetu lze nalézt petici, která vyzývá rakouskou vládu, aby zastavila provoz tamních tepelných elektráren, protože neúměrně zatěžují životní prostředí. Výzvu vyvěsil na svých stránkách MOBportal, který se zaměřuje na mobilní komunikaci. Rakousko by podle petice mělo konečně začít používat k výrobě elektrické energie moderních technologií.

Petici najdete ZDE

Text petice

My, občané České republiky, jakož i dalších zemí, žádáme vládu Rakouska, aby se zasadila o zastavení provozu tepelných elektráren na svém území.

Vede nás k tomu obava ze znečišťování ovzduší škodlivými splodinami, vznikajícími při spalování fosilních paliv, jejichž zásoby se beztak rychle tenčí.

Vyzýváme proto Rakousko, aby se postavilo odpovědně k problému ekologické výroby elektrické energie a začalo využívat moderních technologií k její výrobě. Primitivním spalováním fosilních paliv zbytečně okrádá budoucí generace o tento cenný druh nerostného bohatství.

- převzato ze stránek serveru www.MOBportal.cz

Pühringer: Blokády budou pokračovat jen na třech přechodech
Od večera budou rakouští odpůrci Temelína blokovat Dolní Dvořiště, Studánky a Přední Výtoň. Podle mluvčího hornorakouské platformy proti jadernému nebezpečí Josefa Pühringera blokády ostatních přechodů skončí ve 20 hodin.

Na Dolním Dvořišti táboří asi 150 lidí
Česko-rakouský přechod Dolní Dvořiště blokuje podle redaktora MF DNES asi 150 rakouských odpůrců Temelína.

V celním prostoru stojí asi osm maringotek a čtyři stany. Uprostřed tohoto tábora plápolá oheň, do něhož aktivisté přikládají dřevo.

Protestovat proti Temelínu přijeli děti i straci. Předškolní děti se v celním prostoru prohánějí na koloběžkách, lidé se v chladném počasí ohřívají u plápolajícího ohně.

Podle redaktora MF DNES je nálada na přechodu poklidná. Z improvizovaného pódia znějí německé protestsongy.

Blokáda potrvá do čtvrtka
"Tři jihočeské hraniční přechody zůstanou zablokovány určitě do čtvrtka 20:00 SEČ. Zmírnění blokády je projevem naší dobré vůle, který by měl přispět k dialogu s Českem," uvedl Pühringer.

Zdůraznil, že pokud premiér Miloš Zeman přistoupí na požadavky rakouských odpůrců Temelína, jimiž jsou v prvé řadě zastavení reaktoru, přijetí půlroční "pauzy na rozmyšlenou" a rozsáhlá zkouška vlivu jaderné elektrárny na životní prostředí, mohou blokády "skončit během deseti minut".

Dolnorakouští odpůrci Temelína ráno uvolnili tři dosud zablokované hraniční přechody na jižní Moravu: Hnanice, Valtice a Poštorná.

I když měly původně blokády trvat pouze do pondělního večera, Rakušané se rozhodli prodloužit neprůjezdnost některých z přechodů až do čtvrtka.

Také bavorští odpůrci Temelína plánují blokády
Také bavorští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín ohlásili "ostřejší postup" proti ČR a sdělili, že plánují blokádu hraničních přechodů mezi Bavorskem a Českou republikou.

"Chceme provést protestní akce a blokády podle rakouského vzoru," citovala agentura APA Karla Haberzettla, mluvčího Svazu ochránců přírody v bavorském městě Pasově Passau. Podle něj by měly hraniční blokády začít do dvou nebo tří týdnů.

"Problém máme s tím, že musíme získat povolení od bavorské zemské vlády, která však není odpůrcům atomu tak nakloněna jako rakouští politici," řekl Haberzettl. Pokud by vláda povolení nevydala, zahájí protitemelínští aktivisté "pasivní odpor". "Auta budou například k hranicím přijíždět tak pomalu, že se vytvoří zácpy, a řidičům také nikdo nemůže zakázat, aby měli plakáty s nápisem Jsem proti Temelínu," uvedl dále.

Zástupci hornorakouských Zelených dnes na tiskové konferenci v Linci požadovali, aby byla komise odborníků EU zkoumající bezpečnostní normy Temelína ustavena se souhlasem Rakouska i Horních Rakous. Podle Zelených navrhl vytvoření této komise rakouský kancléř Wolfgang Schüssel českému premiérovi Miloši Zemanovi.

Šéf poslaneckého klubu Zelených v hornorakouském zemském sněmu Rudi Anschober řekl, že "Rakousko nemá vliv na výběr expertů a bezpečnostní standardy by mohly být definovány na míru temelínské elektrárně".

Aktivisté hlavně požadují:

- přerušit startování temelínského reaktoru na nejméně půl roku

- provést studii o vlivu elektrárny na životní prostředí

- povolit mezinárodnímu týmu expertů přezkoumat bezpečnost Temelína

- vyjasnit, zda elektřina z Temelína nebude do zahraničí prodávána za dumpingovou cenu

Blokády dominovaly jednání ministrů
Blokády hraničních přechodů odpůrci jaderné elektrárny Temelín dominovaly i jednání českého ministra financí Pavla Mertlíka s jeho rakouským protějškem Karl-Heinzem Grasserem ve Vídni. "Upozornil jsme pana ministra a požádal o to, aby rakouská vláda udělala všechno pro to, aby blokády skončily," řekl Mertlík.

"Náklady, které mají především soukromé firmy, jak české, tak rakouské, a samozřejmě i z řady dalších zemí, které využívají k tranzitu tyto přechody, začínají být měřitelné a významné a nelze vyloučit, že jednoho dne Česká republika Rakousku předloží ekonomický účet,"  podotkl Mertlík. Česká strana podle něj už na vyčíslení ekonomických škod pracuje.

Osobně by se raději vyhnul případnému uplatňování finančních nároků vůči Rakousku. "Předpokladem pro to je, aby rakouská strana dokázala dosáhnout toho, aby ty blokády skončily," dodal ministr. Ocenil snahu spolkového kancléře Wolfganga Schüssela, který se jednáním s organizátory demonstrací snažil zamezit pokračování blokád.

"To, co ČR odsuzuje, nejsou samotné protesty, ty jsou legitimní," podotkl Mertlík. Jak ale upozornil, demonstrace ve formě blokád přechodů omezují práva občanů a pro podniky z obou zemí znamenají často i zásadní překážky v obchodu.

Aktivisté: Diktovat si od Zemana nedáme
Aktivisté se nechali slyšet, že premiér Zeman jim nemůže a nebude nařizovat, dokdy má blokáda trvat.

Reagovali tak na varování českého premiéra, který se zařekl, že jednání s Vídní přeruší, pokud budou blokády trvat i po pondělku.

Miloš Zeman na prodloužení blokád ihned zareagoval: "Pokud budou blokády trvat, je vyloučeno, aby Česko jednalo s Rakouskem na úrovni předsedů vlád. Nevidím důvod pro takové jednání, protože proč jednat s vládou, která je tak slabá, že ani nedokáže zajistit propustnost svých hranic."

Nálada je dobrá, blokády budou pokračovat, říkají aktivisté
Blokáda na hraničních přechodech mezi Horními Rakousy a jižními Čechami Dolní Dvořiště, Přední Výtoň a Studánky pokračuje neztenčenou měrou, napsala agentura APA.

Na hranicích strávila dnešní noc při šestistupňovém mrazu asi stovka odpůrců jaderné elektrárny Temelín. "Nálada je velmi dobrá a všichni chtějí pokračovat," citovala APA protitemelínské aktivisty.

Protestní akce na hranicích jsou prý teď organizovány profesionálně. Účastníci se mohou ohřát v buňkách a místní obyvatelstvo je zásobuje vším potřebným. Odpůrci atomu se střídají po směnách.

Na Dolním Dvořišti stojí asi 20 kamionů
Zhruba 20 převážně polských kamiónů stále zůstává na české straně zablokovaného hraničního přechodu Dolní Dvořiště, který blokují odpůrci elektrárny
Temelín.

"Řidiči se nás snažili přemluvit, abychom hranice na chvíli otevřeli, ale to jsme ze zásady odmítli. Hranice zůstanou utěsněné až do čtvrtka večer," citovala APA jednoho mluvčího odpůrců Temelína.

Aktivisté dávají řidičům stravenky
Účastníci protestu však prý mají pro situaci postižených řidičů kamionů porozumění. Dopravci od nich dokonce dostávají stravenky, na které se mohou najíst v blízké restauraci. Aktivisté se dělí s řidiči také o zaopatření, které dostávají od
místních lidí.

Rakouská policie oznámila, že se snaží vytvořit pro kamiony stojící ve frontě prostor, aby se mohly alespoň otočit, vyjet z Wullowitzu a přejet do ČR přes některý volný přechod z Dolních Rakous.

Kde potrvají blokády
Úplná blokáda hranic skončí podle původního plánu aktivistů, tedy v pondělí ve dvacet hodin.

Do čtvrtka chtějí rakouští odpůrci Temelína vartovat na třech hornorakouských přechodech: Dolním Dvořišti, Přední Výtoni a Studánkách. Zatím však nepožádali o povolení přislušné rakouské okresní úřady. Všeobecně se však očekává, že úřady protest povolí.

Osud dolnorakouských přechodů zatím není znám, tamní aktivisté o prodloužení blokády teprve jednají. Oznámili, že se definitivně rozhodnou v pondělí.

Schüssel aktivisty v sobotu nepřesvědčil
Kancléř Wolfgang Schüssel se v sobotu sešel s rakouskými odpůrci Temelína, aby jim rozmluvil blokování českých hranic. Jednání trvalo tři hodiny. Dohody však nedosáhl.

Jak se blokáda šířila
Aktivisté zablokovali v sobotu ráno jen čtyři ze sedmi česko-rakouských přechodů v jihomoravském úseku hranice. V té době už od čtvrtka pokračovaly blokády osmi přechodů v jižních Čechách.

Na největším česko-rakouském přechodu Dolní Dvořiště stálo v sobotu zhruba 40 odpůrců Temelína. 

Na přechodu Studánky postávalo 15 lidí, na rakouské straně přechodu Přední Výtoň stojí 6 aktivistů. Silnici blokovali jedním traktorem. Podobná situace byla i na moravském přechodu Hatě, který od šesté hodiny ranní blokovalo šest lidí.

Na jižní Moravě zůstali do nedělního rána volné přechody Mikulov, Poštorná a Valtice.

Hlavní organizátor hornorakouských odpůrců jaderné elektrárny Temelín Josef Pühringer na hraničním přechodu Wullowitz oznamil, že budou do čtvrtka blokovány tři hornorakouské přechody (6. listopadu 2000).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue