Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek (21. února 2014)

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek (21. února 2014) | foto: ČTK

ANO chce odchod ředitele VZP, zatím nemá dostatek hlasů ve správní radě

  • 79
Hnutí ANO nepřestává usilovat o sesazení ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka. Ale chybějí mu potřebné hlasy ve správní radě. Možná i proto se objevily spekulace, že Kabátek odejde sám kvůli podezřením, že se podílel na vyšetřovaných zakázkách Nemocnice Na Homolce. Kabátek však iDNES.cz řekl, že žádné takové rozhodnutí neučinil.

„Takový postoj máme od samého začátku, kdy jsme přišli do Sněmovny. My to chápeme tak, že personifikuje spojení s tím minulým, s takovým tím šnajdrovstvím,“ řekl poslanec a člen správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Miloslav Janulík z hnutí ANO k případnému odchodu Zdeňka Kabátka.

„Pokud je mi známo, nechystá se teď žádná revoluce. Pan Kabátek vstoupil do jednání s vedením našeho klubu a došlo tam k nějaké dohodě, že se to postupně nějak předhodí a potom se uvidí. Jistě to není otázka dnů, ale spíš horizontu měsíců,“ dodal Janulík.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek schůzku s Kabátkem potvrdil. I podle něj je jen otázkou času, kdy současný ředitel VZP skončí. Právě podle Faltýnka by Kabátek mohl na funkci rezignovat. Poslancům vadí, že jméno ředitele VZP se objevilo v souvislosti s prověřováním zakázek Nemocnice Na Homolce. Její bývalý ředitel Vladimír Dbalý a jeho bývalý náměstek Michal Toběrný jsou obviněni kvůli podezření, že přijímali úplatky a ovlivňovali výsledky tendrů (více čtěte zde).

Rezignaci nyní nezvažuji, říká šéf VZP

Ředitel VZP však spekulace o své rezignaci odmítl. „V tuto chvíli odchod z funkce reálně nezvažuji. Samozřejmě se cítím jako manažer, který má určitou roli a v případě, že bych pociťoval, že většinový názor ve správní radě směřuje k tomu, že výsledky pojišťovny nejsou optimální, jsem připraven k jakémukoliv řešení, které bude ve prospěch VZP,“ řekl iDNES.cz Kabátek.

Podle něj je spolupráce se členy hnutí ANO ve správní radě korektní a slušná. „Přestože jsem si samozřejmě vědom opozice hnutí ANO, co se týče práce ve VZP a dopadu na konkrétní činnost ředitele pojišťovny, tak ta není negativní,“ dodal Kabátek. 

Ke schůzce s Faltýnkem řekl, že se se potkává standardně s kolegy ze správní rady, a tedy i poslanci. „Pracovní schůzku s panem Faltýnkem potvrzuji, bavili jsme se o pojišťovně obecně, o jejím  fungování, efektivitě a její budoucnosti. Nemohu ale v tuto chvíli potvrdit, že bychom se bavili i o konkrétních odchodech a personálních věcech,“ dodal Kabátek.

Miliardy ve VZP

Z hodnocení výročních zpráv zdravotních pojišťoven ministerstva zdravotnictví vyplývá, že VZP měla v roce 2013 celkové příjmy ve výši 144,5 miliardy korun. Jen pro srovnání, celkové příjmy systému zdravotního pojištění v roce 2013 činily 228,6 miliard korun. 

Z výroční zprávy pojišťovny vyplývá, že VZP pojišťovala předloni (k 31 prosinci 2013) celkem 6 076 727 lidí, tj. 58,3 procenta všech pojištěnců.

Hnutí chybějí hlasy ve správní radě

Pro odvolání ředitele VZP je potřeba nejméně 16 hlasů, hnutí ANO má ve třicetičlenné správní radě pojišťovny devět zástupců. Členové za ANO před lednovým jednáním správní rady oslovili některé své kolegy z jiných politických stran s tím, zda by zvedli ruku pro Kabátkovo odvolání. Podporu minimálně u TOP 09 a ČSSD ovšem nenašli.

„Jsou členové správní rady, kteří by chtěli výměnu na pozici ředitele VZP. Z jednání ale zatím vyplývá, že pro to není nadpoloviční většina členů rady,“ uvedl poslanec a člen správní rady Rostislav Vyzula (ANO).

Vyzula patří k těm, kteří jsou pro odvolání současného ředitele VZP. „Je ale potřeba, aby za něj byla kvalitní náhrada,“ podotkl Vyzula s poznámkou, že žádné z podezření, která byla v médiích a týkají se současného ředitele VZP, nebylo prokázáno. „Názory na jeho odvolání proto zatím nejsou jednoznačné,“ podotkl. Neočekává, že by se na únorovém jednání správní rady bod v podobě Kabátkova odvolání dostal do programu.

Pro odvolání není většina, tvrdí šéf správní rady

„Kuloárně se o odvolání ředitele diskuze vede. Čas od času se ke mně nějaká taková otázka donese, ale nevím o tom, že by na odvolání panoval většinový názor a pan Kabátek zatím nejeví tendence, že by odstoupil. Nemá ani důvod, jeho výsledky jsou velmi dobré,“ řekl iDNES.cz předseda správní rady VZP Jiří Běhounek (ČSSD).

„Jsem přesvědčený, že nyní by odstupovat neměl. Všechny řeči, které se vedou, jsou nyní jen spekulace. Panem Babišem si do personální politiky mluvit nenechám, protože jeho personální politika je velice slabá,“ dodal Běhounek s narážkou na výměnu na postu ministra spravedlnosti.

„O tom, že by mohl odejít či by se mohlo uvažovat o jeho rezignaci, se spekulovalo celý loňský rok. Je to takový stálý evergreen, který ale v současné době není na programu správní rady,“ uvedl místopředseda správní rady Jiří Skalický (TOP 09).

„Za sebe nevidím důvod, proč by měl být odvolán či by měl rezignovat. Loňské výsledky hospodaření VZP, jeho image i jednání pojišťovny se pod jeho vedením zlepšilo. Pokud by tedy k jeho odvolání nebyl politický důvod, tak žádný věcný zatím nevidím,“ dodal Skalický.

Jiný člen správní rady, rovněž za TOP 09, podotkl, že pokud by se u Kabátka prokázalo podezření, že se podílel na klientelistických vazbách ve zdravotnictví, skončil by. „Zda na něj někdo něco má, to si ale měl srovnat dřív, než do té funkce šel,“ podotkl poslanec.

Vyšetřování tendrů Homolky

Kabátka si v minulosti na ministerstvo zdravotnictví přivedl Marek Šnajdr, někdejší náměstek ministra Tomáše Julínka který později šéfoval správní radě VZP. Právě působní Šnajdra v rezortu ale opakovaně kritizuje předeseda hnutí ANO Andrej Babiš (více čtěte zde).

Kabátkovi u některých politiků přitížilo, když Reportéři ČT a Lidové noviny začali upozorňovat na detaily zakázek Nemocnice Na Homolce. Její bývalý ředitel Vladimír Dbalý je stíhaný kvůli nákupu Leksellova gama nože (více o nákupu čtěte zde) či zakázce na digitalizaci chorobopisů (více čtěte zde). Podezření z toho, že zakázky byly ovlivněné a uplácelo se při nich, se týká i tendrů na pronájem skladů, právní a IT služby či nákupy na kardiologii.

Dbalý si v době, kdy nemocnici řídil, dělal zápisky. Víc než 200 stránkový elektronický dokument u něj později našla policie. Ve Dbalého deníku se píše i o jeho kontaktech s Kabátkem či lobistou Ivo Rittigem. Z dokumentu, který má iDNES.cz k dispozici, lze vyčíst, že Dbalý s Kabátkem probírali mimo jiné i nákup zmíněného gama nože.

Kabátek byl v době, kdy se stýkal s Dbalým vrchním ředitelem pro ekonomiku na ministerstvu zdravotnictví. To znamená, že zpracovával ekonomickou agendu ministerstva a přímo řízených organizací, kam patří fakultní nemocnice nebo některé léčebny.

Také nedávný audit nákupu přístrojů za evropské peníze, který tvrdí, že se předražovalo, spadá do doby, kdy se Kabátek spolu s náměstky či ministry podílel na ekonomických rozhodnutích, které se týkaly fakultních nemocnic (více o auditu čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video