O zavedení limitu usiluje místopředsedkyně sněmovny za ANO Jaroslava Jermanová (na snímku s Petrem Gazdíkem z TOP 09 a Starostů).

O zavedení limitu usiluje místopředsedkyně sněmovny za ANO Jaroslava Jermanová (na snímku s Petrem Gazdíkem z TOP 09 a Starostů). | foto: Petr Topič, MAFRA

MF DNES: ANO chce omezit řečnění ve sněmovně. Ostatní jsou proti

  • 391
Hnutí ANO Andreje Babiše, který těžce snáší zdlouhavé demokratické parlamentní procedury, přišlo s nápadem zkrátit projevy ve sněmovně. S tímto návrhem ovšem hnutí zůstává osamoceno.

„Budeme dál prosazovat zefektivnění rozpravy právě stanovením limitu vystoupení,“ trvá na svém místopředsedkyně sněmovny za ANO Jaroslava Jermanová. Konkrétně chce omezit vystoupení poslance na deset minut, přičemž každý by mohl k jednomu zákonu mluvit jen dvakrát. Pro omezení je však jen ANO, všichni ostatní jsou proti, a ODS dokonce říká, že „zásadně proti“.

„Pro nás je principiální zabránit nápadům paní Jermanové na omezení rozpravy na plénu,“ komentuje to za ODS Marek Benda.

Měla by sněmovna zavést omezení délky vystoupení poslanců?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 7. července 2014. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 2349
Ne
Ne 525

I ČSSD argumentuje tím, že liberální možnost jakkoliv dlouho hovořit je česká polistopadová tradice, kterou není dobré měnit. I za cenu, že občas jsou kvůli ní možné obstrukce, kdy poslanci hodiny a hodiny zdržují čtením nesmyslů.

Přitom Parlamentní institut zjistil, že omezení délky řečnění je v západoevropských zemích docela obvyklá věc. Existuje na to více způsobů, každá země používá jiný.
Například ve Velké Británii může předseda Dolní sněmovny sám ukončit rozpravy, uzná-li za vhodné.

Parlamenty v sousedním Německu a Rakousku zase při projednávání zákonů přesně určují časy na debatu jednotlivým stranám, a to proporcionálně podle toho, jakou mají sílu. Třetí možností omezení rozpravy je stanovení fixního času pro jednoho poslance, kterou používá třeba Španělsko. Mají tam deset minut, přesně jako teď navrhuje ANO.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video