ANO má zájem ve vládě o ministerstvo dopravy, řekl novinářům Andrej Babiš. Připustil, že vnitro nejspíš nezíská

ANO má zájem ve vládě o ministerstvo dopravy, řekl novinářům Andrej Babiš. Připustil, že vnitro nejspíš nezíská | foto: David Neff, MAFRA

ANO chce vést dopravu, spravedlnost, místní rozvoj i životní prostředí

  • 24
Hnutí ANO bude chtít při vyjednávání o křeslech v nové vládě chtít získat ministerstvo dopravy. "Samozřejmě. Resort dopravy je v kolapsu. Nevykupují se pozemky, nic se nestaví. Ministerstvo dopravy se chová divně, máme různé signály o korupci," řekl šéf ANO Andrej Babiš. Zároveň připustil, že jako realista ví, že zřejmě nezíská vnitro.

ANO má podle Babiše několik kandidátů na post ministra dopravy, hnutí by mohlo nominovat i nestraníka. Hovoří se o více jménech, například o Richardu Brabcovi, Martinu Kolovratníkovi či bývalém vedoucím odboru dopravy Středočeského kraje Pavlu Čihákovi. Babiš také řekl, že zřejmě navrhne zřízení vyšetřovací parlamentní komise k projektu dálnice D47.

Místopředsedkyně ANO Věra Jourová ve Dvaceti minutách Radiožurnálu uvedla, že při jednání o vládě bude Babišovo hnutí vedle již dříve vyjednaných financí a dopravy, kterou zmínil Babiš, usilovat také o resorty spravedlnosti, místního rozvoje a životního prostředí. Kandidátkou do čela ministerstva pro místní rozvoj je právě Jourová. Na spravedlnost může ANO nabídnout Helenu Válkovou. "Ale nejsem si jista, jestli se to neposunulo při jednání mezi předsedy," řekla Jourová.

Babiš odhaduje, že vnitro spíše ANO získat nedokáže

Na dotaz, zda ANO dál usiluje o ministerstvo vnitra, Babiš v pátek novinářům odvětil: "Můžeme o něj usilovat, ale jsme realisti, máme své limity," konstatoval. Nepřímo tak naznačil, že by ho nakonec mohla získat ČSSD, jejímž kandidátem je místopředseda strany Milan Chovanec. ANO by ale chtělo, aby agendy, jako jsou centrální nákupy a elektronizace státní správy, přešly pod ministerstvo financí. Finance má podle dřívější dohody také získat ANO.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka chce složení vlády prezidentovi navrhnout do konce roku. Babišovi a předsedovi KDU-ČSL Pavlu Bělobrádkovi navrhl rozdělení křesel ve vládě v poměru 8 pro ČSSD, 7 pro ANO a dva pro lidovce. Na tom se ale strany zatím neshodly. Lidovci chtějí tři křesla. Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek připustil, že by mohl Babiše jmenovat ministrem financí, pokud bude do té doby v prvním čtení schválen zákon o státní službě (více zde).

Zákon o státní službě poslanci do konce roku nestihnou

V pátek přitom Sobotka řekl, že zákon o státní službě prvním čtením ve Sněmovně projde nejdříve na přelomu ledna a února. Pokud se tak stane, nemuseli by už členové vlády před jmenováním předkládat lustrační osvědčení.

Strany sestavující vládu ovšem zdůrazňují, že zákon chtějí přijmout proto, že Evropská komise nabytím jeho účinnosti podmiňuje možnost čerpání peněz pro Českou republiku z unijních fondů. Zákon má zajistit stabilitu státní správy.

O programu vznikající vlády budou vyjednavači ČSSD, ANO a KDU-ČSL jednat znovu v sobotu.  Pojistka, kterou lidovci požadují do koaliční smlouvy proti přehlasování, spočívá v tom, že koaliční poslanci budou jednotně hlasovat pro koaliční vládní návrhy. Podle místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky by jako koaliční vládní návrh měl být považován takový materiál, pro který bude na vládě hlasovat nadpoloviční většina přítomných ministrů z každé koaliční strany. Křesla ve vládě mají strany vyřešit po návratu Bělobrádka z dvanáctidenní stáže v USA, na kterou odletěl ve středu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video