Annan výzvu proti Temelínu nepřevzal

  • 35
Rakouským odpůrcům Temelína se v Salzburku nepodařilo předat generálnímu tajemníkovi OSN Kofimu Annanovi výzvu proti Temelínu. Aktivisté Organizaci spojených národů žádají, aby podpořila obavy odpůrců atomu ohledně bezpečnosti Temelína a zasadila se o jeho okamžité uzavření. "Osobně jsme to nepředali. Pošleme výzvu poštou," řekl iDNES Andreas Reimer z iniciativy Stop Temelín. V článku naleznete text výzvy zasílané OSN.

Nejvyšší představitel Organizace spojených národů je v těchto dnech na návštěvě Rakouska. Tamní odpůrci atomu chtěli svou výzvu Annanovi předat v hotelu Fuschl v Salzburku.

"Předali jsme náš dokument také úřadu kancléře Wolfganga Schüssela," dodal aktivista.

Stav Temelína vyžaduje jeho zastavení, říkají odpůrci
Podle odpůrců Temelína současný stav elektrárny vyžaduje okamžité zastavení jejího provozu. OSN a Evropská unie (EU) by podle nich mohly podpořit odstavení Temelína poskytnutím dlouhodobých investicí České republice.

Prakticky všechny organizace podepsané pod peticí se od počátku stavějí negativně k uvedení Temelína do provozu.

"Myslím si, že takováto výzva je dost bezpředmětná. Po celém světě pracuje 400 jaderných elektráren a velká část z nich funguje na stejném principu jako Temelín," řekl iDNES mluvčí JETE Milan Nebesář.

"Obavy by se tak musely týkat dalších mnoha elektráren po celém světě, nejen Temelína" dodal mluvčí.

Temelín dodává do sítě 490 až 500 megawatů při výkonu reaktoru 55 procent. "Rotační část turbíny, která je po opravě, pracuje v tomto ustáleném režimu v pořádku. Zvyšování výkonu reaktoru nepřijde zřejmě dřív než za čtrnáct dnů," řekl iDNES mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Agentura pro atomovou energii potřebuje reformu, míní aktivisté
Podle názoru odpůrců atomu od roku 1957, kdy byla založena Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), se svět a jeho pohled na atomovou energii změnil.

Na základě toho požadují organizátoři petice posílení kontrolních pravomocí MAAE. Organizace by se měla podle nich stát klíčem k zabránění šíření jaderné technologie a zároveň garantem bezpečnosti využití atomu pro mírové účely.

Samotné mírové využití atomu podle jeho odpůrců devastuje životní prostředí, proto by se s ním mělo co nejdříve skoncovat, připomínají dále. Požadují zdokonalení bezpečnostních opatření zajišťujících provoz jaderných elektráren, vyřešení problémů spojených s uskladněním jaderného odpadu a problémů týkajících se ochrany zaměstnanců.

Vzhledem k tomu by se MAAE měla zaměřit na prosazování alternativních a obnovitelných zdrojů energie, míní odpůrci Temelína.

Výzva Temelín


Níže podepsaní vyzývají OSN, aby podpořila organizace proti atomové energii v jejich úsilí zabránit jaderné katastrofě a chránit obyvatele Evropy.

Protože dohody z Melku nebyly garantovány a Česká republika jejich obsah nedodržela (zejména nebyly splněny Evropské bezpečnostní limity pro atomové elektrárny a konkrétní procedury v případě nehod, které by ohrozily soudsední země), smlouva pozbyla platnosti.

Atomovou energii, která ohrožuje životní prostředí i lidstvo, by bylo možné nahradit alternativními zdroji.

Současná situace a hrozba, kterou v této chvíli představuje jaderná elektrárna Temelín, vyžaduje okamžité uzavření reaktoru.

OSN a EU by měly podpořit uzavření elektrárny formou finančních kompenzací. Mezinárodní konfederace států by potom měla pomocí účinné spolupráce v oblasti energetiky podpořit ústup světového společenství od atomové energie.

Podepsáni:
Iniciativa Stop Temelín
Pracující proti atomovému odpadu
Matky proti atomovému nebezpečí
Dolnorakouská platforma Stop Temelín
Hornorakouská platforma proti atomovému nebezpečí
Platforma LAA/Thaya

Ve Freistadtu 26. srpna 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video