Všechna dosavadní neoficiální hlasování bezkonkurenčně vyhrál jihokorejský diplomat Pan Ki-mun.

Všechna dosavadní neoficiální hlasování bezkonkurenčně vyhrál jihokorejský diplomat Pan Ki-mun. | foto: Reuters

Annan končí, OSN nanečisto hledá nového šéfa

  • 6
Ghaňan Kofi Annan načal v neděli poslední čtvrtrok ve funkci generálního tajemníka OSN. Jeho mandát po deseti letech končí a rozehrává se diplomatická hra o nového "bosse" mezinárodního společenství. Členové Rady bezpečnosti OSN si už volbu zkoušeli nanečisto. Zatím vede Jihokorejec.

Organizaci spojených národů v dosavadní šedesátileté historii šéfovalo sedm mužů. Nyní se rozhoduje o osmém, který se mandátu ujme počátkem ledna 2007. Ve hře je hned několik jmen.

Principy volby jsou prosté. Šéfa OSN zvolí všech 192 členů společenství 9. října. Doporučení jim dává Rada bezpečnosti.

Podle nepsaných pravidel organizace bere Valné shromáždění doporučení RB OSN vážně. Právě proto jsou neformální hlasování tak důležitá.

Navzdory výše uvedeným postupům se o volbě generálního tajemníka vedou často sáhodlouhé debaty.

Největší šance má Jihokorejec
Kandidát musí v hlasování získat nejméně devět z patnácti hlasů, přičemž žádná ze zemí ho nesmí vetovat. Musí proto mít podporu velmocí.

"Jsme nyní v bodě, kdy bychom mohli najít shodu," hodnotí současná jednání John Bolton, velvyslanec USA při OSN.

Všechna dosavadní tři neformální hlasování bezkonkurenčně favorizují 62letého Pan Ki-muna, jihokorejského ministra zahraničí. Naposledy uspěl v noci na úterý, kdy se proti němu nepostavil nikdo ze stálých členů Rady bezpečnosti.

Nejblíže korejskému kandidátovi byl dosud Ind Šaši Tharúr, který nyní v OSN působí jako Annanův náměstek pro veřejné informace. "Rozhodnutí Rady bezpečnosti bude klíčové," mínil před posledním neformálním hlasováním blízký spolupracovník současného šéfa OSN.

Thajcovy naděje snížil puč
Bez šancí ale není ani bývalý thajský vicepremiér Surakiarto Satchiratchaj, který má podporu jihoasijských států i Austrálie a Nového Zélandu. Podle analytiků mu ale může uškodit nedávný puč, kdy vojsko loajální králi svrhlo kabinet premiéra Thaksina Shinawatry.

Thajský tisk ovšem spekuluje o jiném kandidátovi: bývalém šéfovi thajské diplomacie Surinu Pchitsuvanovi, který má údajně podporu Spojených států. "V současnosti nejsem kandidátem, ale mezinárodní společenství o mém živém zájmu o úřad ví," tvrdí Thajec.

Nejlidnatější kontinent zastupuje i bývalý afghánský ministr financí Ašraf Ghání. Naději má i Džajantha Dhanapala ze Srí Lanky. Ten měl v OSN na přelomu tisíciletí na starosti odzbrojení. Stojí za ním například Čína.

Své želízko v ohni ale má i Evropa. Je jím lotyšská prezidentka Vaira Vike-Freibergová, kterou podporují Britové a Francouzi. Zástupci stálé mise baltských států při OSN její nominaci zdůvodnili tím, že "prokázala schopnost ženy vést a inspirovat národ".

Podle zvyklostí by ale měl Afričana nahradit v čele Organizace spojených národů obyvatel Asie. Formálně by Rada bezpečnosti měla rozhodnout příští pondělí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video