Není povinností policisty, aby vám sdělil, kolik dostanete za přestupek trestných bodů

Není povinností policisty, aby vám sdělil, kolik dostanete za přestupek trestných bodů | foto: Petr Novotný, MF DNES

Anketa: Pokud úřady nezrychlí, bodový systém ztrácí smysl

  • 85
Redakce iDNES.cz se zeptala odborníků, co říkají na to, že řidiči nemají nad svými trestnými body kontrolu. Řidič by se měl dozvědět o přestupku mnohem dříve, připouští exministr dopravy Milan Šimonovský. Úředníci namítají, že jich je málo, ale vinu vidí i u samotných řidičů.

Redakce iDNES.cz se ptala: Co si myslíte o tom, že jako řidič nemáte kontrolu nad tím, kolik trestných bodů za přestupky máte? A jakou změnu navrhujete?

Milan Šimonovský (KDÚ-ČSL), bývalý ministr dopravy, prosadil nový silniční zákon
Milan ŠimonovskýAno, slyšel jsem o případu, kdy někdo přijde projednat jeden přestupek a čeká na něj stoh papírů a v podstatě přijde o řidičák. Pokud se to skutečně děje, tak se mi to zdá absurdní. Je to proti smyslu silničního zákona. Na řidiče mělo preventivně působit i to, že věděli, o kolik bodů přišli, a proto by jezdili opatrněji.

Při řešení dopravních přestupků je využíváno správní řízení. Není to problém silničního zákona, ale ministerstva vnitra, jak dlouhé mají být lhůty pro projednání a jak mají být lidé informováni.

Jiří Krejčí, zaměstnanec magistrátu města Mladé Boleslavi (dopravní přestupky)
Souhlasím, mezi spácháním přestupku a okamžikem, kdy pošleme obsílku, je dlouhá doba. Právě teď předvolávám lidi na 23. července. Jde o řidiče, kteří se dopustili přestupku v dubnu. Když dotyčný přijde, vždycky se ale podíváme, jestli nemáme v evidenci ještě další přestupky. Pokud ano, vyřídíme vše najednou.

Problém je, že absolutně nestíháme. Lidé jsou také nezodpovědní, nereagují na obsílky, a my proto musíme jeden případ řešit mnohem déle, než je nutné. Já osobně řeším v této chvíli celkem 280 dopravních přestupků.

Zdeněk Bambas, ředitel dopravní policie
Zdeněk Bambas během on-line rozhovoruNení pravda, že řidič nemá kontrolu nad tím, kolik bodů "má na kontě". Řidič nemůže dostat žádné body bez pravomocné pokuty a nemůže dostat pravomocnou pokutu, aniž by o tom věděl.

Jediný problém je v tom, že na úřadě leží i fotky z radarů a úředníkům může trvat i několik měsíců, než je zpracují a pošlou obsílku. Úřady by tedy měly začít pracovat rychleji. Nevidím žádný důvod, proč by se to mělo někde válet půl roku.

Chcete vědět více?

V sobotních regionálních přílohách MF DNES najdete seznam úřadů a jejich otvírací doby, kde zjistíte, kolik máte bodů.

Pavel Kuchálik, mluvčí Autoklubu Bohemia Assistance
Dlouhá doba, než správní úřad pošle obsílku, není vůči řidičům fér. Například v Německu přijdou řidiči o body pouze jednou a pak už si díky této jedné zkušenosti dávají pozor. Tento efekt u nás chybí.

Recept? Pružnější státní správa.

František Schulmann, právník
Řidič má vědět, že se něčeho dopustil, a má být za to v přijatelné době postižen. Pokud spáchal přestupek a dozví se o tom až za rok, tak celý bodový systém ztrácí význam. Druhý problém je ten, že i "vyfaulovaný" řidič, který to však neví, může jezdit dál.

Pomohla by legislativní změna o zkrácené lhůtě, do kdy se přestupek musí s dotyčným projednat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video