Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ve kterém kraji září nejkrásnější vánoční strom? Hlasujte v anketě

  11:01aktualizováno  11:01
Na náměstích všech krajských měst už svítí vánoční stromy. Nejvíc je smrků, objevila se ale i jedle a jedna borovice. Čtenáři iDNES.cz jako každý rok dostávají šanci rozhodnout, který z nich je nejkrásnější.

Který z vánočních stromů je ten nej? | foto: Profimedia.cz

Nejkrásnější krajský vánoční strom můžete vybírat až do čtvrtka 19. prosince do 12:00. Hlasování je tajné. V anketě soutěží čtrnáct stromů, Středočeský kraj zastupuje město Kladno. Pokud byste se nemohli rozhodnout, můžete dát svůj hlas dvěma stromům najednou.

Nejkrásnější vánoční strom vybírejte zde

Vánoční strom v Brně.

Stejně jako v předešlých letech věnoval Brnu vánoční strom Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny. Brňané si v anketě sami vybrali ze tří kandidátů. Vítězná šestnáctimetrová jedle ojíněná získala skoro tři a půl tisíce hlasů z celkových čtyř tisíc. Lesní podnik a místní lidé z okolí se se stromem každoročně slavnostně rozloučili před hájenkou lišky Bystroušky u Bílovic nad Svitavou. Město Brno za pokácený strom věnovalo dva nové.

Vánoční strom v Českých Budějovicích

Na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích září patnáctimetrový smrk pichlavý, který krajskému městu darovali manželé Sedláčkovi ze Strážkovic. Svítí na něm pět tisíc LED žárovek a zkrášlen je řadou dalších ozdob. Letošní novinkou je světelný efekt, takzvaný padající sníh.

Vánoční strom v Hradci Králové.

Hned dva mohutné smrky se vánočně rozzářily v Hradci Králové. Zatímco ten menší - dvanáctimetrový smrk pichlavý - vyrostl na Velkém náměstí (na snímku), šestnáctimetrový smrk ztepilý stojí na Masarykově náměstí. Oba hradecké smrky darovali soukromníci. S kácením smrku v zahrádkářské kolonii v Březhradě začaly hradecké technické služby ráno a za necelé dvě hodiny už stál na Velkém náměstí.

Vánoční strom v Jihlavě.

Na Masarykově náměstí v Jihlavě letos dotváří vánoční atmosféru šestnáct metrů vysoký smrk stříbrný. Město ho tam nechalo převézt ze čtvrti Na Slunci, kde stínilo před bytovým domem. Daroval ho majitel pozemku. Výzdoba vánočního stromu je laděna do modré a bílé. Tyto barvy korespondují i s ostatní výzdobou v centru Jihlavy. Část ozdob z LED diod město letos nakoupilo nově. Kolem je pak postaveno přibližně dvacet klasických vánočních stromečků, které ozdobily děti.

Karlovarský vánoční strom stojí na okraji Smetanových sadů u hlavní pošty.

Po druhé za sebou věnovala Karlovým Varům vánoční strom rodina Procházkových z městské části Bohatice. Stříbrný smrk je třicet let starý a zaměstnanci Správy lázeňských parků ho před usazením zkrátili na deset metrů. Stojí na svém tradičním místě před karlovarskou hlavní poštou, kde se rovněž konají adventní trhy. Kromě tří desítek stánků tam lidé najdou i adventní věnec, stan pro dětské dílny a kolotoč.

Vánoční strom v Kladně

Vánoční strom v Kladně dominuje tradičně náměstí starosty Pavla. Dvanáctimetrový smrk rostl 33 let na jedné kladenské zahradě. Letos už se majitelka bála, aby se nevyvrátil a nezavalil plot. Proto ho nabídla městu. Podobných nabídek přitom dostala radnice pět.

"Nejhezčí se nám zdál právě tento stříbrný smrk," podotkl mluvčí radnice Vilém Frček. Lidé tradičně mohou plnit vánoční přání, která na smrk pověsily děti z dětských domovů.

Vánoční strom na libereckém náměstí.

Letošní strom zdobící náměstí Dr. Edvarda Beneše pochází přímo z Liberce, a to z Winterovy ulice. Jde o přibližně dvacetimetrový smrk ztepilý a je asi čtyřicet let starý. Pokácen byl 27. listopadu a ještě tentýž den stál před radnicí. Loni se na hlavním libereckém náměstí objevil smrk pichlavý, taktéž asi dvacetimetrový. Loni skončil v anketě druhý za stromem plzeňským.

Vánoční strom v Olomouci.

Vůbec poprvé v novodobé historii olomouckých vánočních trhů zdobí centrum Olomouce borovice, přesněji borovice těžká. Jde skutečně o mohutný strom, jehož transport do centra města byl náročnější, než se čekalo.

Na výšku měří tato těžká kráska dvaadvacet metrů, váží kolem sedmi tun. V rámci vánoční výzdoby ji rozzářilo na 44 tisíc diod. Každý rok Olomoučané posílají na radnici své návrhy pro pojmenování městského vánočního stromu. Tentokrát vedení města vybíralo ze zhruba dvou set nápadů, zvítězilo pojmenování Snílek.

Vánoční smrk na ostravské Masarykovo náměstí doputoval z jesenické obce Dolní

Ostrava přivezla vánoční strom až z Jeseníků. Dvanáctimetrový smrk darovala moravskoslezské metropoli obec Dolní Moravice a strom teď stojí na Masarykově náměstí. Centrální obvod Moravská Ostrava a Přívoz se však letos pyšní hlavně zbrusu novou výzdobou stromu.

"Světelné efekty jsou jedinečné minimálně v Moravskoslezském kraji. Celkem je nainstalováno osm stovek světelných bodů, na kterých může být využito až dvanáct tisíc odstínů barev," řekl místostarosta obvodu Dalibor Mouka.

Vánoční strom v Pardubicích.

Vánoční strom na Pernštýnském náměstí v Pardubicích darovali městu manželé z Hrobic, obce na sever od Pardubic. U jejich rodinného domu rostl tento smrk ztepilý víc než 30 let a začal již příliš zastiňovat zahradu. Strom měří patnáct metrů. O letošním adventu je výzdoba vánočního stromu v Pardubicích obměněna. Na pardubických veřejných prostranstvích se letos rozsvítilo celkem dvanáct vánočních stromů.

Plzeňský vánoční strom.

Téměř čtrnáct metrů vysoký smrk ztepilý stojící na náměstí Republiky v Plzni. Pochází z městské čtvrti Bolevec, kde překážel u jedné z bytovek. "O jeho kácení žádalo místní sdružení už loni," sdělil Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně. Při výběru vánočního stromu se podle něho klade důraz především na bohatost a tvar. "Nové osvětlení vyžaduje klasický štíhlý tvar. Dříve bývaly stromy daleko širší," dodal Havelka.

Vánoční strom v Praze.

Dvaadvacet metrů vysoký vánoční strom věnovala Praze obec Rataje nad Sázavou na Kutnohorsku. Více než šedesát let starý a sedm tun vážící smrk vyhrál ve veřejné soutěži, v níž porazil dalších devatenáct konkurentů. Zajímavostí je, že strom si zahrál v pohádce o Bajajovi. Na Staroměstském náměstí ho rozsvítila filmová Popelka - herečka Libuše Šafránková.

Základní barvou stromu je zlato-červená. Rozvěšeno na něj je 70 tisíc žároviček, 300 světelných blesků. Strom zkrášlilo dalších 400 klasických kulatých ozdob, 90 ozubených koleček a 40 kusů světelných motivů cibulových hodin.

Vánoční strom města Ústí nad Labem letos stojí na Lidickém náměstí a stejně...

Zcela jiný je letos oficiální vánoční strom v Ústí nad Labem. Získal mystičtější podobu i vznešenější atmosféru svého okolí. Za slavnostní proměnou přitom stojí zcela nepovznášející politika. Ve městě za vlády ODS pořádal vánoční trhy soukromý organizátor na centrálním Mírovém náměstí. Součástí byl i vánoční strom s velkými červenými a zlatými šišticemi a svítícími červenými hvězdami.

Letos na jaře se ale sociální demokracie zbavila koalice s ODS a následné čistce se nevyhnuly ani vánoční trhy. Podepsanou smlouvu sice nebylo možné zrušit, takže strom i stánky na Mírovém náměstí zůstaly, vedení města ale uspořádalo konkurenční trhy na útulnějším Lidickém náměstí, kde rozsvítilo také nový oficiální vánoční strom města se záplavou nových modrobílých světelných ozdob a řetězů. Vánoční smrk letos městu darovala rodina Sloupova ze Zubrnic.

Vánoční trom na náměstí Míru ve Zlíně.

Zlín tradičně zdobí strom rostoucí v rohu náměstí Míru v centru města, který se letos rozsvítil na první adventní neděli. Je to jediný živý vánoční strom, který zdobí náměstí krajských měst. Každoročně u něj stojí i dřevěný betlém se sochami Marie, Josefa a Ježíška. Současně mohou děti házet napsaná vánoční přání do Ježíškovy pošty. Jarmark potrvá do 22. prosince.

Který vánoční strom z krajských měst se vám líbí nejvíc?

Nejkrásnější krajský vánoční strom můžete vybírat až do čtvrtka 19. prosince do 12:00. Hlasování je tajné. V anketě soutěží čtrnáct stromů, Středočeský kraj zastupuje město Kladno. Pokud byste se nemohli rozhodnout, můžete dát svůj hlas dvěma stromům najednou.
celkem hlasů: 12127

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 19. prosince 2013. Anketa je uzavřena.

Smrk na náměstí Republiky v Plzni.
Smrk na náměstí Republiky v Plzni. 3915
Borovice v centru Olomouce.
Borovice v centru Olomouce. 1473
Smrk na Velkém náměstí v Hradci Králové.
Smrk na Velkém náměstí v Hradci Králové. 1068
Jedle na náměstí Svobody v Brně.
Jedle na náměstí Svobody v Brně. 919
Smrk na Pernštýnském náměstí v Pardubicích.
Smrk na Pernštýnském náměstí v Pardubicích. 729
Smrk na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem.
Smrk na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. 722
Smrk před hlavní poštou v Karlových Varech.
Smrk před hlavní poštou v Karlových Varech. 648
Smrk na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.
Smrk na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. 566
Smrk na Staroměstském náměstí v Praze.
Smrk na Staroměstském náměstí v Praze. 547
Smrk na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci.
Smrk na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci. 365
Smrk na náměstí starosty Pavla v Kladně.
Smrk na náměstí starosty Pavla v Kladně. 332
Smrk na Masarykově náměstí v Jihlavě.
Smrk na Masarykově náměstí v Jihlavě. 300
Smrk na Masarykově náměstí v Ostravě.
Smrk na Masarykově náměstí v Ostravě. 277
Smrk na náměstí Míru ve Zlíně.
Smrk na náměstí Míru ve Zlíně. 266

Upozornění

Hlasovat v anketě můžete zde.

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Pavla Dandová potřebuje každé tři týdny sehnat 96 tisíc korun, aby mohla...
Žena musí prodat byt. Pojišťovna jí odmítla proplatit lék na rakovinu

Zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit matce dvou tříletých dětí cílenou biologickou léčbu, která by jí pomohla v boji s rakovinou. Léčbu doporučili i lékaři,...  celý článek

Nejhůře v testu dopadl taxikář společnosti Fix taxi. Cizincům za cestu z...
TEST: Taxikáři cizince okradli a riskovali, nejlépe si vedl řidič Uberu

Je rozdíl v tom, když pražské přepravní služby, jako jsou taxi dispečinky nebo aplikace Uber či Liftago, využije Čech, a když cizinec? Test iDNES.cz ukázal, že...  celý článek

S ohledem na zeleň se celý projekt nakonec jmenuje Drn, i když pracovní název...
Po Drnu na Národní chce Praha zastavět i další proluky v centru

Praha chce zacelit proluky, které jsou v zástavbě v centru metropole. Mělo by tak přibývat projektů, jako je právě dokončovaný skleněný Drn na Národní třídě....  celý článek

Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.