Takto vypadal Nečasův kabinet loni v červenci při jeho jmenování, nyní v něm už chybí ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) a dopravy Vít Bárta (VV) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Odejít z vlády by měl John, Vondra a Kalousek, hlasovali čtenáři iDNES.cz

Premiér Petr Nečas chce, aby z vlády příští týden odešli kvůli propojení s firmou ABL kromě Víta Bárty také ministři Radek John a Josef Dobeš. VV k nim přidaly návrh na odchod Miroslava Kalouska, Alexandra Vondry a Ivana Fuksy. Podle ankety mezi čtenáři iDNES.cz jsou nejslabšími články vlády John, Vondra a Kalousek.

Stop ministrovi vnitra a předsedovi VV Radku Johnovi dalo v anketě téměř dva tisíce čtenářů. O polovinu hlasů méně od čtenářů dostal ministr obrany Alexandr Vondra (místopředseda ODS). Na paty mu v anketě s otázkou "Kdo by měl odejít z vlády Petra Nečase?" šlapal jeho koaliční a vládní kolega Miroslav Kalousek (místopředseda TOP 09).

Koho by měl Nečas poslat z kola ven?

Výsledky hlasování o tom, kteří ministři by měli odejít z vlády

Johnův vládní kolega Jiří Pospíšil (ODS) ministra vnitra v neděli nazval "maskotem ABL". Premiér Nečas o něm hovořil jako o nejslabším článku vlády. I kdyby nepřišel skandál, kterým je nyní zmítaná strana Věci veřejné, ho plánoval odvolat.

Spisovatel a novinář John v médiích skončil kvůli otazníkům kolem společnosti Ora print, kde byl předsedou představenstva. Firma přitom podle Hospodářských novin dostala v minulosti od státního podniku Lesy ČR téměř čtyřmilionovou zakázku na výrobu zvěřinové kuchařky. Pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu vydávala bezplatný časopis za téměř 90 milionů korun ročně.

John krátce po konci v TV Nova odešel do politiky. Stal se předvolební tváří Věcí veřejných. Strana ho později učinila svým předsedou. Vyšlo ale najevo, že jeho funkce má některé nestandardní prvky. John například neměl za stranu podpisové právo. "Nehodlám trávit svůj život podepisováním papírů," vysvětlil loni John MF DNES. Ti, kteří po kauze ABL museli odejít ze strany VV později, potvrdili spekulace, že stranu fakticky vede bývalý majitel ABL Vít Bárta, nikoliv Radek John.

Kauza ProMoPro

Jméno Alexandra Vondry bylo mezi politiky skloňováno těsně před koaliční krizí. Opozice kvůli zakázce pro firmu ProMoPro, ve které šlo o desítky milionů, při předsednictví ČR v EU.

Opozice proto žádá už týdny Vondrům odchod. A nepřímo se k ní později přidali také koaliční partneři. Rozlítilo je Vondrovo březnové vysvětlování před poslanci.

24. března 2011

"Problém pana Vondry jednoznačně ohrožuje celou stabilitu vlády," tvrdil před vypuknutím koaliční krize Vít Bárta.

Úvahy o odchodu z vlády Vondra v sobotu po jednání výkonné rady ODS novinářům nekomentoval a zmizel v útrobách sídla strany. Před začátkem jednání stručně sdělil, že krize ve vládní koalici mu nepomáhá odpoutat od kauzy ProMoPro pozornost. "To je příliš zjednodušené myšlení. Tak tomu není," řekl iDNES.cz.

Třetím ministrem - podle čtenářů zralým na odchod z vlády - je Miroslav Kalousek. Před rokem o něm server Aktuálně.cz napsal, že při jeho minulých působeních v čele ministerstva financí podnikl kroky ve prospěch svého známého Josefa Šťávy. Ten v arbitráži proti státu usiluje o bezmála 15 miliard korun.

Kalousek v 90. letech působil jako náměstek na ministerstvu obrany. To přitom čelí dlouhodobě podezření, že zadávalo nestandardně veřejné zakázky. Část nákupů vojenské techniky šlo přes firmu Omnipol. Za ní stojí podnikatel Richard Háva - Kalouskův přítel. Politik i podnikatel spojování přátelství s politikou a byznysem označují za nesmyslné. "V případě, že by tyto tendence měly pokračovat, tak budu víc a víc času trávit mimo Prahu a mimo republiku," řekl Háva loni v červnu Hospodářským novinám, které napsaly, že je to krok k tomu, aby neškodil Kalouskovi.

V sobotu v České televizi Kalousek po výzvě VV, aby ho Nečas rovněž odvolal, uvedl, že o rezignaci v žádném případě neuvažuje. Kalousek zdůrazňuje, že i přes všechny kauzy, které se mu lepily na paty, policejní vyšetřování ani soudy nikdy nepotvrdily jakékoliv protiprávní jednání.

Nejvíce oblíbeným ministrem je Pospíšil

V březnovém žebříčku popularity společnosti STEM se mezi ministry těšil největší oblibě šéf resortu spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS, oblíbený je tradičně také ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Skokanem v popularitě je mezi ministry Leoš Heger z TOP 09. Ze středu tabulky se v posledním průzkumu posunul do první desítky oblíbených politiků.

Průzkum CVVM pak v březnu ukázal postupující propad důvěry v šéfy zbývajících vládních stran.

V anketě iDNES.cz dostal nejméně hlasů ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Vysoké popularitě se ještě loni těšili ministři VV John a Bárta. V září se ale John stal v průzkumu STEM politikem s největším propadem oblíbenosti. V žebříčku si přesto udržel sedmé místo, Bárta byl desátý.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue