Političky či manželky politiků by neměly podléhat módním trendům.

Političky či manželky politiků by neměly podléhat módním trendům. | foto: MF DNES

ANKETA: Jak se oblékají české političky a ženy politiků

  • 35
Nesprávné kombinace šatů a doplňků, záměna oblečení pro denní a večerní příležitosti, přílišná nápadnost. Takové jsou největší prohřešky českých žen, které se pohybují po boků politiků nebo samy vstoupily do politického ringu. Hlasujte v anketě o nejlépe oblékanou političku.

Čeští politici si pomalu zvykají, že je důležité dbát na svůj zevnějšek. Redakce iDNES.cz se před časem podívala do jejich šatníku a ústy Ladislava Špačka hodnotila některé z nich. - čtěte České předsednictví proměnilo oblékání politiků

Záměrně se ale nevěnovala ženám - političkám nebo ženám politiků. I v jejich oblékání přitom panují jasná pravidla. Poukazuje na ně Eliška Hašková Coolidge, která se etiketě a společenskému chování dlouhodobě věnuje. Na rozdíl od Špačka ale nechce nikoho známkovat a mluví pouze obecně.

Politika není přehlídkové molo 

Na rozdíl od mužů, jejichž obleky se příliš nemění už desítky let, mají ženy díky módnímu průmyslu mnohem větší výběr druhů oblečení a kombinací. Neměly by ale příliš podléhat módním trendům, i pro ně je vhodnější střídmost a konzervativní styl.

Hlasujte v anketě

Vyberte nejlépe oblékanou političku nebo ženu politika

Uvnitř najdete módní profily Petry Paroubkové, Lucie Talmanové, Livie Klausové, Jany Bobošíkové, Zuzany Roithové, Miroslavy Němcové a Vlasty Parkanové.

Petra Paroubková proto často čelí kritice za své zdobené róby či drahé kožichy, takže předseda ČSSD pak musí svým spolustraníkům vysvětlovat, že jeho manželka není rozmařilá, jak bulvární média tvrdí.

Pravdou je, že Paroubková na sebe často upozorňuje nápaditými a odvážnými kreacemi, takže ji občas komentátoři přirovnávají k carevně či ruské kněžně. Nevyhnula se také neopatrnosti, když například před studenty vystoupila s odhalenou podprsenkou.

Aby mozek pronikl přes tu krásu

Podle Elišky Haškové Coolidge by politička či politikova žena měla být co nejvíce přirozená. Vyhnout by se měla přílišné nápadnosti a vyzývavosti. "Čím je žena krásnější a mladší, tím více musí dbát na to, aby nevypadala vyzývavě. Aby mozek pronikl přes tu krásu," tvrdí Hašková.

Varuje proto před úzkou sukní, která vyžaduje neustálé stahování dolů, před halenkami s velkými výstřihy či botami na vysokých podpatcích. To vše odpoutává pozornost od toho, co chce žena sdělit. Nejen pozornost mužů, ale i žen.

Osobitý styl mají i další političky, než ty, jejichž módní profily najdete v anketě. Ve zdobených halenkách s květinovými motivy si libuje například lidovecká europoslankyně Zuzana Roithová.

Její bývalá kolegyně z europarlamentu Jana Bobošíková zase nedá dopustit na výrazně barevné kostýmky - když byla například před prezidentskou volbou navštívit poslanecký klub KSČM, zvolila temně rudý. Jindy je vidět ve žlutém či fialovém.

Je potřeba dobře odhadnout situaci

Ve snaze přizpůsobit svůj šatník a působit seriózně ale nehrají hlavní roli peníze a značkové oděvy. Spíš je potřeba dobře odhadnout situaci.

"Oblékání není o značkách ani o penězích," tvrdí Hašková Coolidge. Podle ní je nejdůležitější respekt a ohleduplnost, které velí obléknout se adekvátně k situaci, ve které se člověk nachází.

Například Dana Kuchtová přednesla na volebním sjezdu Strany zelených svůj projev ve strakaté halence, kterou komentátoři označili za kuchyňskou zástěru. Kandidátka na předsedkyni strany si v tu chvíli mohla přičíst první záporné body.

Vedle Martina Bursíka v tmavém obleku působila spíše jako žena, která si k řečnickému pultíku odskočila od plotny, než jako sebevědomá politička, která chce řídit vládní stranu.

Politička by podle Haškové Coolidge měla dodržovat pravidla, která vyžaduje to které prostředí. Na jednání by tak měla jít v seriózních barvách - černé, tmavomodré či tmavošedé. "Ty vypovídají o autoritě. Pokud žena chce někoho přesvědčit, jsou tmavé barvy mnohem žádoucnější než světlé," tvrdí.

Žena, která se dostane do politiky, musí proto zpravidla radikálně proměnit svůj šatník. Například nová ministryně spravedlnosti po nástupu do funkce vyrazila na nákupy. "Do té doby jsem byla kalhotový typ a teď mi diplomatický bonton velí sukni, tak mám jistý problém. Nemám sukně ani boty," posteskla si v nedávném rozhovoru Daniela Kovářová.

Důležitá je i denní doba. Častou chybou je, když se politička objeví přes den v šatech, které jsou sice nádherné, ale určené pro večerní hodiny. "Největší prohřešek je, když vidím ženy, které si v poledne vezmou něco s briliantovými knoflíčky, krajkou, sametem - to je něco, co se hodí jen na večer," tvrdí Hašková Coolidge. Typicky večerní jsou také například látky, které se třpytí.

Přes den a v práci by tak žena měla volit tmavý oblek s bílou nebo světlou halenkou. Žádné výrazné vzorky, žádné kytičky, krajky.

Dáma každým coulem? Třeba paní Vicenová

Kromě nedostatku upravenosti je dalším nešvarem nesprávná kombinace šatů a doplňků - například bot a kabelek. Když si politička pro večerní příležitost správně oblékne večerní róbu, ale doplní ji kabelkou, která je příliš velká nebo sportovní, celý dojem to zkazí. "Lepší je mít malou černou kabelku za pár šupů, ale večerní, než velkou Louis Vuitton, která se ale na večer nehodí," říká rezolutně kritička.

Zoufalstvím je pak padělek známé značky, se kterým si utrhla ostudu například manželka expremiéra Grosse Šárka. Média si totiž všimla, že její kabelka slavnou značku pouze napodobuje.  

Kritizovat a známkovat političky ale Hašková Coolidge nechce. Řekne jen jméno, které chce pochválit.

"Paní Milena Vicenová je dáma každým coulem," ohodnotila například bývalou řadovou zaměstnankyni ministerstva zemědělství, která to dotáhla až na post stálé zástupkyně České republiky při Evropské unii a během předsednictví byla nejviditelnější Českou.

Podle Haškové Coolidge se dobře obléká, ale ještě důležitější je její nitro: "Je svá. Elegantní a otevřená osobnost, vždy ke všem ohleduplná."

Slova chvály má i pro současnou ministryni školství Miroslavu Kopicovou. "Vždy vypadá ohleduplně, je razantní, ale slušná. Je na ní vidět, že má respekt."

To je ostatně podle Haškové na vystupování člověka nejdůležitější. 


Etiketa je respekt

Nejde o značkové oblečení, ale o srdce člověka.

Eliška Hašková Coolidge se narodila v Praze ve významné české bankovní rodině, která po komunistickém puči v roce 1948 uprchla do Spojených států. "Moji rodiče byli v Americe zcela bez peněz. Začali jsme úplně z ničeho," vzpomíná na své začátky ve Státech. Připomíná ale, že základní společenské chování pomohlo jejím rodičům, aby se ihned začlenili. "Takže jedny černé šaty babičku provedly tou nejvyšší společností, kde jsme se vůbec mohli ocitnout," říká elegantní dáma s úsměvem.
Eliška Hašková začala svou kariéru v USA v roce 1950. Vystudovala diplomacii, později nastoupila do Bílého domu, kde pracovala jako zvláštní asistentka pěti amerických prezidentů. V roce 1998 se natrvalo vrátila do Česka, v roce 2006 kandidovala do Senátu jako nestranička za ODS. V současné době se intenzivně věnuje výuce etikety a společenského chování.
Oblékání podle ní patří k respektu a ohleduplnosti. "Společenské způsoby nejsou strojené či umělé. Pocházejí ze srdce, ohleduplnosti a respektu k ostatním," tvrdí. Například vůči tomu, kdo nás zve na nějakou událost nebo vůči pravidlům pracovního prostředí, ve kterém se pohybujeme.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video