Rakousko: vítěz ankety o nejlépe vyobrazenou zemi na plastice Entropa

Rakousko: vítěz ankety o nejlépe vyobrazenou zemi na plastice Entropa | foto: ČTK

ANKETA: Atomové Rakousko je nejlepší karikaturou ze „skládačky“ Entropa

  • 141
Nejlepší karikaturou na kontroverzní plastice Entropa je ztvárnění Rakouska jako zelené louky se čtyřmi věžemi atomové elektrárny. V anketě o tom rozhodli čtenáři iDNES.cz. Entropa Davida Černého odvážně zachycuje národní stereotypy zemí EU. Díky tomu se stala terčem vášnivých debat napříč celou Evropou.

Rakousko je horlivým odpůrcem atomové energie. Fiktivní umělec tohoto díla se v brožuře o Entropě ptá: "Otázka pro diváka mého díla je jednoznačná: chcete louku, nebo elektřinu?"

Plastika Entropa - DánskoTěsně za vítězným Rakouskem skončilo Dánsko, které symbolizuje stavebnice lego. Podle některých názorů ale složení lega není náhodné a zobrazuje karikaturu Mohameda s roznětkou v turbanu. Právě karikatury proroka otištěné v dánském tisku vyvolaly násilné demonstrace muslimů po celém světě.  

Třetí místo obsadila neustále stávkující Francie.

Plastika Entropa - FinskoNaopak nejméně čtenáře zaujalo Finsko, které je podle slov autora Entropy Davida Černého ztvárněno jako "lovcoco delirium tremens v sauně".

Velká modrá konstrukce, na níž jsou upevněny obrysy států jednotlivých zemí Unie, je od poloviny ledna k vidění na bruselské budově Rady Evropské unie.

výsledky ankety

Čtenáři vybírali zemi, která je na Entropě nejvíce zaujala

David Černý nejdříve "skládačku" vydával za společné dílo více než dvou desítek evropských umělců. Ti se ovšem do projektu vůbec nezapojili a jejich identity si český umělec vymyslel.

Posléze se umělec, a po něm i vicepremiér Alexandr Vondra, za provokativní dílo, které má být jedním ze symbolů českého předsednictví, omluvili.

Entropu, která si pohrává se zavedenými evropskými klišé, ovšem všechny země sedmadvacítky úplně "nerozdýchaly".

Po stížnostech Bulharska zobrazeného jako turecký záchod, byla tato část Entropy ukryta za černou látkou. - čtěte Česko vyhovělo Bulharům, z bruselské plastiky zmizel turecký záchod

ne cenzuře, ano tureckým záchodům

Stovky Bulharů podepsaly petici na podporu Entropy

"Náš projekt je pro mě příležitostí vypořádat se s falešným vlastenectvím, ulevit si od bídy bulharského materiálního i duchovního života. V neposlední řadě to naštve spoustu lidí - o to mi také jde, vyvolat skandál, a to především u nás doma. Je to punkové gesto, záměrně primitivní a vulgární, fekálně pubertální," píše fiktivní autor bulharské plastiky v tiskovém materiálu o Entropě.

Plastika Entropa - Německo

Kontroverzní je i umělecké vyobrazení Německa, které má být soustavou propojených dálnic. Podle některých ale tvar dálnic připomíná svastiku.

K nespokojeným zemím se připojilo i Slovensko alias uherský salám omotaný provázkem s maďarskou trikolorou. Slovensku ale nakonec stačila pouze omluva. - čtěte „Uherák“ na bruselské plastice zůstane, Slovákům stačí omluva

myslel jsem, že má Evropa smysl pro humor

Autor Entropy, David Černý, odpovídal čtenářům iDNES.cz

Symbolem Itálie jsou podle Davida Černého fotbalisté. "Je to freudisticko-kýčovitá soukromá vize současné Itálie, která se zmítá mezi nesmyslnými tradicemi a zbytečnou zábavou, jeví se jako autoerotický systém senzační podívané, jejíž vyvrcholení je v nedohlednu," píše se v brožuře k Entropě.

Mezi další země na Entropě patří pralinkový Brusel, švédská krabice IKEA či prázdné místo patřící euroskeptické Velké Británii.

Plastika Entropa - LitvaS odkazem na historii se na Entropě vyjímá litevská část, která představuje Litevce močící na ruskou stranu hranice. "Symbolem Bruselu je socha Čurajícího chlapečka. Tento symbol adaptuji na situaci vlastní země. Projekt lze chápat jako alternativní památník litevské nezávislosti a jako ventil křivd, které byly v minulosti napáchány," komentuje ztvárnění země fiktivní litevský umělec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video