Barbora Škrlová z kauzy Kuřim vystřídala hned několik podob. V domě týraných...

Barbora Škrlová z kauzy Kuřim vystřídala hned několik podob. V domě týraných chlapců žila jako třináctiletá Anička, v Norsku ji policisté našli jako školáka Adama. | foto: iDNES.cz

Škrlová ve vězení studuje, za mřížemi musela být i pod ochranou

  • 96
Barbora Škrlová, kterou soud chce pustit ještě před vypršením pětiletého trestu za podíl na týrání dětí v takzvané kuřimské kauze na svobodu, to zřejmě nebude mít "venku" jednoduché. Žena, která se v případu vydávala za dítě, má už od spolku Šalamoun, který se v případu angažuje, slíbený byt.

Když přišla třiatřicetiletá Barbora Škrlová v květnu 2007 do brněnského Klokánku, zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, všechny oklamala. Uvěřili jí, že je třináctiletá, mírně anorektická Anička.

"V obličeji měla vražený klobouček, v rukou medvídka a vůbec nezvládala komunikaci. Odložili jsme kvůli tomu i lékařskou prohlídku. A než k ní došlo, Anička utekla," vzpomíná na několik let staré setkání se Škrlovou současná ředitelka Klokánku Lenka Malhocká.

Barbora Škrlová u odvolacího soudu (20. srpen 2008)

Pokud se nyní Škrlová opravdu dostane z vězení, není vyloučeno, že se s ní Malhocká někdy potká na ulici.

"Myslím, že bych ji díky neustálým změnám identity i vizáže ani nepoznala. A takové setkání si vlastně ani nedovedu představit. Vůbec nevím, jak se žena s takovou minulostí zvládne vrátit na svobodu a začlenit se do normálního života. Bez stálé pomoci psychologa to podle mě nepůjde," myslí si Malhocká.

Vězeňkyně jí pořezaly záda

Návrat na svobodu si zřejmě neumí představit ani Škrlová, ve které by nyní jen málokdo poznal anorektickou dívku. Nepodobá se ani mladému chlapci Adamovi, za kterého se vydávala po svém útěku z Dánska do Norska. Ve vězení, kde nepracuje, ale pouze navštěvuje školu, totiž výrazně ztloustla.

Barbora Škrlová z kuřimské kauzy

"O svobodě nikdy nemluvila, jako by ani z vězení nechtěla," upozornil v úterý u soudu státní zástupce Jiří Chaloupka. Podle jejího obhájce a aktivisty Johna Boka ze spolku Šalamoun jí však na svobodě bude výrazně lépe než ve vězení.

Spoluvězenkyně ji totiž zpočátku trestaly za to, že týrala děti. "Na to jsou i ve vězení ženy velice citlivé. Šlo jí o život. Spoluvězeňkyně jí žiletkou pořezaly záda. Potom kvůli tomu dostala ochranu," popsal Bok situaci v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou.

Po svém propuštění by se měla Škrlová nastěhovat do bytu, který jí slíbil zajistit spolek Šalamoun. Před odhalením týrání totiž žila dva roky v rodině Kláry M., kde se týrání odehrávalo.

Naletěl Patočka i Šabatová

Škrlová tehdy vystupovala jako adoptivní sestra týraných chlapců. Ani soud však neobjasnil, zda se na jejich týrání podílela dlouhodobě, nebo byla sama také obětí a k nelidskému zacházení s chlapci byla přinucena.

Ještě před tím vystudovala Škrlová hudební skladbu na Janáčkově akademii múzických umění. Po škole však přerušila kontakt se svými známými a začala se objevovat ve společnosti sestry týraných chlapců Kateřiny M.

Ta ji zaměstnala jako svoji podřízenou v centru volného času Paprsek v Brně a s pomocí řady dalších lidí postupně vytvořila i Barbořinu novou identitu Aničky.

Té pak uvěřili nejen týraní chlapci a jejich matka, ale například také bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová či bývalý šéf Strany zelených Jakub Patočka.


Video