O rehabilitaci usiluje syn Marie Rechcígalové už 22 let. Ani čtvrteční soud nepřinesl úspěch.

O rehabilitaci usiluje syn Marie Rechcígalové už 22 let. Ani čtvrteční soud nepřinesl úspěch. | foto: Profimedia.cz

Ani zákon o třetím odboji nepomohl očistit ženu odsouzenou za komunismu

  • 430
Tehdy pětapadesátiletá Marie Rechcíglová byla v roce 1960 odsouzena na 7 let za rozkrádání majetku. Brala si totiž ze mlýna, který ji komunisté znárodnili, krmení pro zvířata. Žena už zemřela, ale její syn žijící v Americe už léta usiluje o rehabilitaci, a zatím pořád marně.

Není zřejmě o čem přemýšlet: pětapadesátiletá Marie Rechcíglová je odsouzena za rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví. Je únor 1960. Rozsudek je tvrdý, ale Rechcíglová je třídním nepřítelem, tedy člověkem, kterého komunisté sami takto vyčlení ze společnosti. Její otec byl totiž prvorepublikovým poslancem a utekl po komunistickém převratu do USA, její syn také.

Zůstala jen ona. Komunisté rodině zabavili veškerý majetek: rodinný mlýn s hospodářstvím v Chocnějovicích. A ji postavili před soud za to, že si ze svého bývalého mlýna brala krmení pro kozu a prase. Když se dozvěděla, že jí hrozí odsouzení, chtěla obměkčit prokurátora a poslala mu dvě zabitá kuřata. Takže ji odsoudili ještě za úplatkářství.

"Škoda nebyla v tomto případě zjištěna na základě inventury, ale odhadnuta podle toho, kolik průměrně sežere prase a kolik koza. Takovéto výpočty přece nejsou žádným důkazem," říká advokát Lubomír Müller, který rodinu zastupuje.

Vyčerpali jsme snad už všechny možnosti

Marie Rechcíglová je již po smrti, ale o rehabilitaci usiluje její syn žijící v USA, který verdikt samozřejmě považuje za nespravedlivý.

Marie Rechcígalová

Její manžel byl poslanec a po únoru 1948 emigroval do USA, stejně jako syn. Komunisté rodině zabavili mlýn a Rechcíglovou označili za třídního nepřítele. Nakonec ji poslali na sedm let do vězení za údajné rozkrádání a podplácení.
Nesmyslný rozsudek stále platí, ve čtvrtek soud odmítl revizi, o niž usiluje syn Marie Rechcíglové.

"Je mi trpko u srdce. Snad jsme vyčerpali všechny možnosti - nevím u kolika soudů, ale všechno bylo marné. Když jsem o tom vyprávěl americkým advokátům, tak tomu nechtěli vůbec věřit," popisuje Miloslav Rechcígl, který je vědcem a spisovatelem. Svou matku viděl naposledy v roce 1949, před útěkem z Československa.

Miloslav Rechcígl není ve snadné situaci - zatímco bývalí političtí vězni byli odsouzeni za jasně definované protikomunistické činy či postoje, jeho matka byla poslána za mříže jako zlodějka a úplatkářka. Na to se samozřejmě žádné rehabilitace nevztahují, a tak všechny pokusy skončily neúspěchem. "Buď nám bylo řečeno, že se moje maminka dopustila kriminálního činu, na čemž se nedá nic měnit, nebo že by to otevřelo Pandořinu skříňku a ovlivnilo ostatní a naše soudy by to nezvládly," popisuje Rechcígl.

Nepomohl ani zákon o třetím odboji

Advokát Müller však vsadil na nový zákon o třetím odboji, který začal platit vloni a který má umožnit zrušení rozsudků i za činy, na které se rehabilitace nevztahuje. Včerejší jednání bylo pravděpodobně jedno z prvních vůbec, kdy soud rozhodoval podle nové právní normy.

Ale stejně to nevedlo k cíli. Soud v Mladé Boleslavi dospěl k závěru, že Marie Rechcíglová neměla úmysl oslabit či poškodit komunistickou totalitní moc v Československu, a přezkum rozsudku odmítl.

"Nerozumím tomu. Přímo v tom původním rozsudku je popsáno, jak celá rodina režimu škodí. A soudce dojde k závěru, že neškodí," řekl Müller. Jméno předsedy příslušného senátu Vladislava Tuzara figuruje na seznamu soudců, kteří byli dříve členy komunistické strany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video