Svoboda nezastírá, že se tentokrát inspiroval u britských konzervativců.

Svoboda nezastírá, že se tentokrát inspiroval u britských konzervativců. | foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Ani napravo, ani nalevo. Svoboda chce lidovce vést k bratrství

  • 75
Jednou chce být pro své straníky Obamou, podruhé zase oprašuje přes dvě stě let staré heslo z francouzské revoluce. Cyril Svoboda jde do souboje o křeslo předsedy KDU-ČSL s nabídkou bratrství. A když uspěje, chce tento "program" nabídnout i voličům.

Svoboda, rovnost, bratrství. Heslo, se kterým před více než dvěma sty lety vyrazili rozvášnění Francouzi do ulic. Cyril Svoboda, který by rád po Jiřím Čunkovi převzal vedení lidovců, si z něj vybral jedno slovo.

Kupodivu ne to první, třebaže by se k jeho příjmení hodilo. "Svobodu" si totiž podle něj už přivlastnila ODS. Stejně tak "rovnost" zase symbolizuje ČSSD. Kdežto "bratrství" je jako dělané pro lidovce.

Svoboda nezastírá, že se tentokrát pro změnu inspiroval u britských konzervativců. Právě ti si prý heslo "bratrství" vybrali jako své ústřední téma pro nadcházející volební klání, kdy se pokusí po letech převzít vládu z rukou labouristů. "Bratrství je něco, co je velmi silné," tvrdí Svoboda, podle něhož je dělení na pravici a levici už v dnešním světě vyčpělé.

"Vidíme našeho občana jako toho, kdo je naším bratrem. A o bratra se staráme, neseme za něj odpovědnost, ale chceme, aby zároveň dodržoval pravidla," vysvětlil iDNES.cz odstupující ministr pro místní rozvoj.

"Je to úplně jiný vztah, než má sociální demokracie, která občana vidí jako někoho, komu je třeba pomoci sociálními dávkami, bez motivace. Ale na druhou stranu je to i proti liberalismu, který říká - starej se o sebe sám," doplnil.

S Kalouskem žádné křídlo neodejde, věří Svoboda

Svoboda nabídne lidovcům bratrství jako koncept, který by měl upadající stranu pozvednout z popela. Paradoxem je, že křesťanští demokraté, kteří se "bratře" a "sestro" oslovují běžně, čelí v tuto chvíli možná největšímu rozkolu ve své historii.

Křídlo kolem odstupujícího ministra financí Miroslava Kalouska se bouří proti stranickému šéfovi Jiřímu Čunkovi. Neposlouchá stranické orgány a netají se záměrem ze strany odejít, pokud na vsetínském sjezdu na konci května Čunek křeslo obhájí.

Svoboda se ale snaží napětí mírnit. "KDU-ČSL se neřeže. Podívejte se na jiné strany," oponuje.

Za vše prý mohou média. Když budete všem vykládat, že je vaše teta hádavá, všichni si budou myslet, že je hádavá. Stejné je to i s lidovci, o kterých se píše, že jsou rozděleni, tvrdí politik.

"On se už vnitřně rozhodl, že v KDU-ČSL nechce být a nebude. Možná, že odejde, a jestli s ním odejde pět šest lidí? Vůbec žádné křídlo neodejde, to jsem si jist," řekl Svoboda na Kalouskovu adresu. Stranu prý nic dramatického nečeká. "Jezdím po KDU křížem krážem a nikdo se nechystá k odchodu," uklidňuje.

Bratrstvím chce oslovit i voliče

Pokud uspěje, bude chtít Svoboda heslo nabídnout i v předvolební kampani. Bratrství má totiž podle něj konkrétní projevy i v každodenní politice.

"Například poctivost. To, co se děje nyní, je velmi nepoctivé. Je to podvod na lidech, když se tvrdí, že vláda je nepolitická, ale ona politická je, protože ji dala dohromady ODS a ČSSD. Ty strany budou soupeřit a předstírat, že s vládou nemají nic společného, a přitom vláda bude v každodenním řízení těchto dvou stran," zlobí se Svoboda, který před pár týdny hlasoval pro to, aby se KDU-ČSL vlády neúčastnila.

Bratrství si umí představit i v zahraniční politice. Coby bývalého ministra zahraničí ho rozčílil protestní odchod západních diplomatů z konference v Ženevě.

"Bylo to selhání České republiky. Dopadlo to vůbec nejhůř, jak to mohlo dopadnout," řekl iDNES.cz Svoboda. Podle něj kvůli neúčasti západních diplomatů v sále prošla nepřijatelná rezoluce. "Měli jsme odejít během projevu Ahmadínežáda, pak se vrátit a hlasovat proti. Jak se můžu cítit bratrem s těmi, kteří ctí demokracii a svobodu, když dělám takovéto kroky?" ptá se. - čtěte Ahmadínežád označil izraelskou vládu za rasisty. Česko se stáhlo z jednání

Kdo chce být lídrem KDU-ČSL?

Jako první si o křeslo předsedy řekl europoslanec Jan Březina, který se hlásí k pravicovému křídlu kolem Miroslava Kalouska.

Ambici šéfovat lidovcům oznámila i poslankyně Michaela Šojdrová. Kandidovat hodlá i druhý muž lidovců, místopředseda Roman Línek.

Současný předseda Jiří Čunek dlouho nechtěl říci, zda bude křeslo obhajovat. Nedávno to ale nepřímo připustil - pokud prý neřekne opak, znamená to, že o předsednický post stále stojí.

Cyril Svoboda byl šéfem KDU-ČSL už v minulosti, proto věří, že má co nabídnout. "Nabízím člověka, který má zkušenosti. Má volba je volba na jistotu. Jsem proti tomu, abychom volili experimenty," řekl iDNES.cz.

Podle serveru Týden.cz se do vedení chystá i dosavadní náměstek na ministerstvu školství a místostarosta Židlochovic Jan Vitula. Rád by dělal prvního místopředsedu, ale nevylučuje, že by se pokusil získat i nejvyšší funkci. Podle některých by se mohl stát novou a neokoukanou tváří.

Svobodova slova o experimentech platí ale právě i na Vitulu. "Člověk, který chce kandidovat na předsedu a musí nejprve objet stranu a představovat se, jak se jmenuje, co dělá, co vystudoval a jakou má rodinu, nemůže dělat předsedu," soudí Svoboda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video