Arne Soerensen a jeho kniha

Arne Soerensen a jeho kniha | foto: Profimedia.cz

Ani jed, ani nádor. Napoleona zradily ledviny, říká Dán po 50 letech bádání

  • 35
Okolnostem smrti francouzského císaře zasvětil padesát let života a desetitisíce hodin čistého času, přečetl dva tisíce knih. Napoleon zemřel na selhání ledvin, tvrdí 82letý dánský lékař na penzi Arne Soerensen. Vyvrací spekulace, že slavného Francouze někdo otrávil.

Proč zemřel muž, který ovládl prakticky celou Evropu? Ta otázka je ve vzduchu od roku 1821, kdy slavný Francouz zemřel. A teorií je mnoho. Otrava arzenem, otrava rtutí, rakovina...

Dánský lékař na penzi Arne Soerensen listuje tisícovkami svých poznámek sepsaných během padesáti let bádání kolem bývalého císaře. Jeho diagnóza je nezvratná: příčinou smrti byly Napoleonovy ledviny.

Odborník na nefrologii a dialýzu shromáždil na pět set knih - četl jich celkem na dva tisíce - a v květnu sám publikoval knihu Napoleonovy ledviny. Demytizoval v nich okolnosti smrti bývalého císaře na ostrově Svatá Helena. Jednapadesátiletý muž podle něj zemřel na intoxikaci ledvin, nikoli na otravu arzenem nebo rakovinu žaludku.

"Nejsem dějepisec, ale lékař a milovník historie a Napoleonův zdravotní stav jsem studoval od jeho dětství až do smrti," říká reportérovi agentury AFP a pohledem spočine na fajánsových portrétech bývalého císaře a císařovny Josefiny, které zdobí zdi jeho vily v Aalborgu na severu Dánska. Osmadvacet let zde byl šéflékařem nemocnice.

Podlomené zdraví mu přitížilo u Borodina i u Waterloo

Kolegům zde objasňoval Napoleonovu kariéru při přestávkách na kávu. Zdůrazňoval třeba, že se ho jeho maršálové báli, což v jistých momentech paralyzovalo jejich rozhodování. A že slavný Korsičan měl dlouhodobé zdravotní problémy, které omezovaly na bitevním poli i jeho.

"Ve svých 60 bitvách měl tytéž urinární příznaky, které měly vliv na jeho rozhodovací schopnosti, jak tomu bylo v bitvě u Borodina 7. září 1812, kdy byl apatický a duchem nepřítomný," tvrdí Soerensen. V tomto krvavém střetu Napoleon pozičně vyhrál, ale měl těžké ztráty, proto se bitva stala jeho labutí písní v ruské kampani. Při ústupu z Ruska nejlepší francouzské jednotky doslova vykrvácely.

Pestrý chorobopis už od dětství

Francouzský císař byl hluboce zasažen nemocí a byl otupělý a nerozhodný také při osudové bitvě u Waterloo 18. června 1815, která ukončila jeho "druhé císařství". Ale zdraví ho trápilo už od tří let, píše dánský lékař.

proč zemřel napoleon

"Byl to muž ve zbědovaném stavu, svou nemoc však skrýval, podobně jako jiní velcí muži."

Měl zúžení močových cest, chronické infekce atrofovaného močového měchýře, (...) ztrátu ledvinové funkce, která vyvolala žaludeční vřed a smrtelné komplikace. Svou nemoc však skrýval, podobně jako jiní velcí muži, například bývalý americký prezident Franklin Delano Roosevelt," říká Soerensen.

Jako jiní vyhranění odborníci má i dánský badatel své drobné nectnosti. "Pamatuje si data všech bitev, ale nevzpomíná si, kdy se narodily jeho děti," usmívá se jeho manželka. A její muž? "Konečná diagnóza byla stanovena, pacient je však mrtvý a to je opravdu škoda," uzavírá jeden příběh. A bere do ruky knihu o občanské válce ve Spojených státech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video