Anglikáni vysvětili prvního biskupa gaye

  • 211
Pro mnoho věřících je homosexuální biskup něčím nepředstavitelným. Americká episkopální církev má navzdory protestům jednoho ve svých řadách. Ve městě Durham byl za přísných bezpečnostních opatření vysvěcen homosexuální kněz z New Hampshire. Ceremoniálu se zúčastnily tisíce lidí.

Farář Gene Robinson byl jako první gay v anglikánské církvi vybrán do úřadu biskupa.

Červnová volba vyvolala ostrý nesouhlas konzervativních kruhů i falešná obvinění. Robinson musel čelit například obvinění ze sexuálního obtěžování. Volba proto byla potvrzena až v srpnu.

Obřad svěcení, který se kvůli hrozícím incidentům konal ve sportovní hale Newhampshirské univerzity za přísných bezpečnostních opatření, ale nakonec proběhl v klidu.

Proti Robinsonově jmenování protestovalo před budovou asi jedenáct členů baptistické církve z Kansasu.

Svého tradičního práva vystoupit s námitkou využili během ceremonie dva duchovní episkopální církve, kteří Robinsonovo vysvěcení označili za "znesvěcení Písma".

Podle nich většina biskupů anglikánské církve Robinsonovo vysvěcení neuzná.

Robinson ujišťuje, že mu záleží na jednotě církve. Neuvažuje však o tom, že by odstoupil, jak to udělal po svém zvolení biskupem britský homosexuál Jeffrey John.

Konzervativci se bojí rozštěpení
Konzervativní členové varovali, že vysvěcení může církev rozštěpit. Homosexuální vztahy podle konzervativců v církvi odporují tomu, co je uvedeno v bibli.

"Nemohou věřit tomu, že by to mým odstoupením skončilo. Na vedoucích pozicích v církvi je mnoho mimořádně talentovaných gayů a lesbiček," argumentuje kontroverzní duchovní.

Vedení anglikánské církve ve Spojených státech také začalo shromažďovat hlasy nespokojenců proti těm biskupům, kteří zvolení Robinsona umožnili, aby je vypudili z míst.

Navzdory ostré polemice, kterou krok anglikánské církve vzbudil, se podle amerického tisku přinejmenším ve Spojených státech výraznější pnutí mezi asi 2,3 milionů jejích příslušníků neočekává.

Šestapadesátiletý Gene Robinson žije už třináct let s jedním partnerem. Je rozvedený a má dvě děti. V minulosti pracoval mimo jiné v Africe pro pacienty nakažené virem HIV.

Anglikáni sice už v roce 1991 akceptovali homosexualitu mezi laiky, nikoli však mezi kněžími.

Podle pět let starého rozhodnutí církevní společenství nemůže posvětit manželství homosexuálů ani připustit, aby se stali kněžími. Některé liberálnější diecéze v USA a Kanadě zákaz porušovaly.

Anglikánské církvi nahrává fakt, že homosexuálové a lesbičky si vydobyli v posledních letech významná práva a většinová americká společnost je toleruje jako přijatelnou menšinu.

Biskup: Je to znesvěcení bible
V rámci episkopální církve nejsilnější námitky vyjádřil pomocný biskup diecéze Alban David Bena, podle něhož volba znesvěcuje Svaté písmo.

Ale i Bena upozornil, že nechce žádný rozruch během ceremonie, a proto předloží námitku "co nejpokojnějším způsobem", což se stalo.

Anglikánská církev se od 17. století začala šířit do Spojených států, Austrálie, Kanady, na Nový Zéland nebo do Jižní Afriky. V současnosti se k ní hlásí přes 70 milionů lidí v 38 autonomních církvích.

ČTĚTE TAKÉ:
Homosexuál může být biskupem

Ve městě Durham byl za přísných bezpečnostních opatření vysvěcen homosexuální kněz z New Hampshire. Ceremoniálu se zúčastnilo na čtyři tisíce lidí. (3. listopadu 2003)

Nově vysvěcený kněz Gene Robinson se po slavnostním ceremoniálu objímá se svým partnerem Markem Andrewem. (3. listopadu 2003)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video