Ženská obřízka je nejrozšířenější v Africe. Na fotografii je prováděna dívce v...

Ženská obřízka je nejrozšířenější v Africe. Na fotografii je prováděna dívce v Somálsku. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Anglie hlásí stovky případů ženské obřízky, zakládá zvláštní jednotku

  • 345
Více než 600 případů ženské obřízky zaznamenala policie za posledních sedm měsíců v západoanglickém hrabství West Midlands. Místní policie proto už vytvořila zvláštní jednotku pro boj s tímto způsobem mrzačení ženských pohlavních orgánů.

Podle zdravotnických a policejních statistik zahrnujících období od září 2014 do března 2015 prodělalo v hrabství, v němž leží mimo jiné města Birmingham nebo Coventry, ženskou obřízku 632 dívek. Za jedenáct měsíců roku 2014 přitom místní policie zaznamenala „jen“ 118 případů tohoto nelegálního zákroku, informoval list The Independent.

Nově vytvořená regionální jednotka policie hrabství West Midlands by měla zajistit lepší koordinaci boje proti ženské obřízce, včetně zintenzivnění spolupráce vládních i nevládních organizací.

Případ Dharmasena

Británie chce poprvé trestat za krutou ženskou obřízku. Provedl ji lékař

Ženská obřízka, při níž se odstraňuji některé vnější části ženských pohlavních orgánů, je v Británii nelegální 30 let. Nejčastěji se tento zákrok provádí ve státech subsaharské Afriky, ale také v Egyptě, Iráku nebo Jemenu. Tradice se ale udržuje právě i v některých společenstvích imigrantů na území Evropy.

Zákrok vychází z tradic a na rozdíl od rozšířeného omylu jej nevyžaduje žádné náboženství. Zákroku se více či méně dobrovolně podrobují nejenom muslimky, ale také křesťanky.

Jeho provádění vychází z představy, že jde o nástroj kontroly nad ženskou sexualitou, avšak ženská obřízka nezřídka končí fyzickým i psychickým poškozením dívek a žen. Podle Světové zdravotnické organizace jich na celém světě trpí následky procedury asi 135 milionů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video