Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Anglie zažívá babyboom čtyřicátnic, rodí více dětí než náctileté

  • 176
Evropa by potřebovala výrazně zvýšit porodnost. Vypadá to však, že na zvrácení nepříznivého populačního trendu dnes pracují čtyřicátnice víc než ženy do dvaceti let. Vyplývá to ze statistik porodnosti v Anglii a Walesu.

Když britští odborníci podrobili důkladné analýze statistiky porodnosti za loňský rok v Anglii a Walesu, jako nejzajímavější vyzdvihli porovnání věku rodiček. Matky nad 40 let v něm v počtu novorozenců poprvé za téměř 70 let „porazily“ ženy, kterým v době porodu bylo méně než dvacet let.

Naposledy tato situace v zemi nastala těsně po druhé světové válce (v letech 1946 a 1947) – tehdy se však projevil fenomén „odkládaného mateřství“ způsobeného tím, že muži za války nedobrovolně opouštěli rodiny.

Loňská čísla nicméně nebyla zas tak velkým překvapením ani na jednom „věkovém pólu“. Od roku 1990, kdy na 1 000 žen pod 20 let připadalo 33 porodů, se jejich počet postupně snížil na polovinu. Během stejné doby zároveň vzrostl u čtyřicátnic z 5,3 porodu na tisíc žen na více než patnáct.

EU: poprvé záporný přírůstek

Prakticky celá Evropa je na tom s porodností hodně na štíru. „V průběhu roku 2015 se v EU narodilo 5,1 milionu lidí, zatímco 5,2 milionu lidí zemřelo. To znamená, že Evropská unie měla poprvé záporný přirozený přírůstek,“ uvedla nedávno zpráva ze statistické agentury Eurostat. Například v Česku loni porodnost vzrostla nejvíce za posledních pět let, přesto počet zemřelých převýšil počty narozených o čtyři sta.

Podle odborníků je přitom na zachování jakékoli společnosti potřeba, aby jedna žena porodila 2,11 dítěte, přičemž evropský průměr momentálně dosahuje 1,5 dítěte.

Britský Úřad pro národní statistiku, který údaje zveřejnil, vypočítal, že nejdůležitější faktory způsobující trend „stárnoucích matek“ představují pokrok v antikoncepci, větší snaha žen o vyšší vzdělání a budování kariéry, ale i rostoucí náklady na rodičovství.

Průměrný věk, v němž ženy porodí první dítě, se nyní v Británii vyšplhal na 30,3 roku – prakticky stejně jsme na tom v Česku. A mnoha odborníkům se to nelíbí.

„S tím už se musí počítat“

Profesor Adam Balen, šéf britské Společnosti pro porodnost, zdůraznil úskalí tohoto trendu. „Rizika porodu v pozdějším věku by se neměla přehánět, ale ženy i muži by si zase měli uvědomit, že reprodukční schopnosti u starších žen výrazně klesají,“ řekl zpravodajskému serveru BBC.

„Stejně tak se v průměru prodlužuje doba, než se partnerům podaří počít, což má často dopad na psychickou pohodu nadcházejících rodičů. Statistiky rovněž dokazují růst počtu komplikovaných porodů v závislosti na stáří rodiček,“ dodal.

Podle britského Úřadu pro pomoc v těhotenství však není na místě pokoušet se vývoj nějak uměle měnit. „Místo toho, abychom si nad tím naříkali, bychom se měli více snažit porozumět tomu, proč se především ženy takto rozhodují,“ uvedl úřad. „Určitě by jim pomohla finančně dostupnější péče o děti a větší právní ochrana matek. Zároveň však musíme pracovat na zkvalitnění péče při porodu s ohledem na stoupající věk matek. S tím už musíme počítat,“ dodal úřad.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video