Důkazní materiály uchovávali ve Velké Británii i 50 let

Důkazní materiály uchovávali ve Velké Británii i 50 let | foto: Profimedia.cz

V Anglii uchovávali nelegálně důkazy. V úschově byl mozek i srdce

  • 10
Přes 490 vzorků obsahujících části mozku, srdce a dalších orgánů, které měly sloužit jako důkazní materiály, uchovávala policie ve Velké Británii mnoho let po uzavření konkrétních případů. O jejich existenci však neinformovala rodiny pozůstalých. Vyplývá to z nového celostátního průzkumu Asociace policejních ředitelů.

Důkazní materiály vyšetřovatelé uchovávali jak na samotných policejních stanicích, tak v márnicích a nemocničních zařízení, a to i mnoho let po uzavření případů. Několik materiálů se váže dokonce k případu z roku 1960, píše britský zpravodajský web Daily Telegraph.

Policejní složky přitom mají povinnost zlikvidovat vzorky tkáně a orgánů ihned po uzavření případu. Jen výjimečně se důkazy uchovávají déle pro jejich budoucí analýzu. V takovém případě by o tom ale měli být informováni rodinní příslušníci.

Podle vedoucí pracovnice forenzních oddělení Debbie Simpsonové mají členové policejního sboru povinnost do detailu prošetřit každý případ tak, aby jim neunikly žádné detaily. "Zároveň je ale důležité, aby byl brán ohled také na pozůstalé," uvedla Simpsonová pro zpravodajský web.

"Právě ochrana práv pozůstalých byla hnacím motorem pro náš průzkum. Jeho výsledky nám v budoucnu pomohou eliminovat případy, kde bylo s ostatky obětí zločinů zacházeno v rozporu s právy pozůstalých rodin," doplnila Simpsonová.

Zástupci policie v současnosti kontaktují dotčené rodiny a s omluvou jim v několika případech dokonce plně uhradili dodatečný smuteční obřad.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video