Žena zažila na nemocničním lůžku štěstí v neštěstí. Ilustrační foto.

Žena zažila na nemocničním lůžku štěstí v neštěstí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Angličanka přišla v kómatu k jamajskému akcentu

  • 12
Linda Walkerová mluvila celý život nosovým akcentem obyvatel severovýchodní Anglie. Když se ale probudila po mrtvici z kómatu, oslovila své šťastné příbuzné silným přízvukem Jamajčana. Kvůli takzvanému syndromu cizího akcentu prý ztratila část své identity.

Linda Walkerová strávila skoro celých šedesát let svého života v severoanglickém Newcastlu, uvádí The Guardian. Nikdy se tak nezbavila nosového "Geordie akcentu", který je typický pro lidi z této oblasti.

O ten ji připravil až takzvaný "syndrom cizího přízvuku". Tak lékaři nazývají stav, kdy pacient s poškozením mozku procitne s cizokrajným přízvukem své mateřštiny.

"Nejdříve mě to zdrtilo. Bylo to strašné, protože se najednou necítíte jako stejná osoba," řekla Linda Walkerová The Times o svém březnovém procitnutí.

"Neuvědomovala jsem si, jak to zní, ale pak mi můj logoped pustil nahrávku mojí řeči. Byla jsem úplně zničená," dodává.

V historii se zatím objevilo jen 50 případů syndromu cizího akcentu. Nejznámějším je Norka, která se za druhé světové války probudila s těžkým německým přízvukem. Následně ji kvůli tomu opustil partner.

Lindu Walkerovou nyní zkoumají vědci z Newcastlu. "Je to jako ztratit část vlastní identity," komentuje podle Sky News žena svůj stav.


Video