Anežský klášter představí české středověké umění

S t a r é M ě s t o - Národní galerie připravuje v Anežském klášteře unikátní výstavu české gotiky a rané renesance. Návštěvníci budou mít od 14. listopadu možnost vidět především liturgické exponáty středověkých mistrů nejen z Čech, ale i jižního Německa, Rakous, Saska nebo Podunají, tedy oblastí, které formovaly dobové tuzemské umění. Mezi hlavní taháky výstavy budou patřit díla Lucase Cranacha, Mistra Vyšebrodkého oltáře nebo devět poprvé vystavovaných částí svatovítského pokladu.

"Materiál českého původu je doprovozen artefakty ze sousedních zemí," řekl autor výstavy Jiří Fajt. Už pojem "česká gotika" je zjednodušený, hranice uměleckých enkláv nebyly ve středověku jednoznačné a umělci se často stěhovali za výhodnými zakázkami přes celý kontinent.

Vedle děl sochařských a malířských představuje expozice i umělecké řemeslo - vitráže, kalichy nebo monstrance.

Expozice je chronologická, nejstarší dřevořezba vznikla ve 12. století. Úvod se věnuje deskovým malbám, například Mistra Vyšebrodského oltáře, následují ukázky dvorského malířství z doby Karla IV. i středoevropská odnož gotiky - období "krásného slohu".

Prostor je věnován pozdní gotice 15. století, jež začíná nástupem Jiřího z Poděbrad a rozvíjí se za jagellonské dynastie v 70. letech 15. století.

České umění tehdy zaznamenalo vliv Norimberku, počínajícího obchodního a kulturního centra, který reprezentuje Hans Pleydenwurff. Exponáty od Lucase Cranacha zase dokládají vliv saských uměleckých center na pozdní gotiku severních a severozápadních Čech.

Návštěvnice výstavy si prohlíží jeden ze středověkých exponátů (9. 11. 2000).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video