Andrej Babiš na pardubické univerzitě (29. března 2012)

Andrej Babiš na pardubické univerzitě (29. března 2012) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Politická agitace? Ne, miliardář Babiš lanařil univerzitní studenty

  • 67
Miliardář a potravinářský magnát Andrej Babiš přijel ve čtvrtek na pardubickou univerzitu. Podnikatel však tentokrát nepřijel na politickou agitaci, ale lanařit studenty chemicko-technologické fakulty do svých podniků.

"Celá naše skupina je o lidech. To je ta nejdůležitější věc, mít lidi. Přišli jsme sem, abychom studenty motivovali přijít mezi nás," řekl na přednášce s názvem Budoucnost české chemie Babiš, který se loni otevřeně postavil proti korupci a vládě a založil Akci nespokojených občanů, se kterou chce vstoupit do politiky.

Studenty zaujal přímostí a kritikou

Andrej Babiš

Narodil se 2. září 1954 v Bratislavě. Český podnikatel slovenského původu patří mezi nejbohatší české občany, je majitelem například agrochemického holdingu Agrofert, který podniká v zemědělství, potravinářství a chemii. Agrofert navrhl založit v roce 1992, když po parlamentních volbách bylo jasné, že dojde k rozpadu Československa. Skutečný rozjezd nastal v roce 1995 díky švýcarskému investorovi. Babišovo jmění se dnes odhaduje na 25 miliard korun.

Studenty lákal na vlastní příběh o vzniku skupiny Agrofert. "Já jsem nestudoval tak těžký obor jako vy. Vystudoval jsem takovou školu na nic - ekonomku v Bratislavě. Tu školu udělá každý, koho nepřejede tramvaj," začal Babiš vyprávět svůj životní příběh.

Neodpustil si ani rýpnutí do státní správy. "Bez mladých vysokoškoláků trpíme problémem. Navíc je i málo učňů, jenže tenhle stát se o to těžko postará, když ani nedokáže spočítat, kolik bude potřeba mateřských škol, a tak dnes místo ve školce neseženete," řekl.

Stejně tak kritizoval stát za to, že se snaží řídit průmysl, přestože je to ten nejhorší hospodář. Studentům uvedl příklad, jak se jeho firma snaží podnikat i v lesnictví, ale díky tomu, že lesy řídí státní firma, tak celé takové podnikání označil jako "jeden velkej průser".

Studenty však jeho přímá mluva zaujala. Na sedadla posluchárny jich usedlo kolem dvou set, poté, co byla všechna místa obsazena, začaly se plnit i ochozy.

Přišli i ředitelé Babišových podniků

Babiš si navíc na pomoc přizval i generální ředitele svých podniků, kteří měli být důkazem toho, kam až se v jeho impériu mohou schopní lidé vypracovat. Byl mezi nimi i ředitel pardubické Synthesie Daniel Kurucz.

Také on přesvědčoval studenty chemicko-technologické fakulty o tom, jak moc o ně chemička stojí. "Potřebujeme studenty všech tří úrovní, tedy bakaláře, inženýry i doktorandy pro výzkum. Jinak nebudeme mít komu předat to, co umíme," řekl.

Hned také vysvětlil, proč dnes podniky o studenty technických oborů tolik stojí. Uvedl, že v devadesátých letech byla chemie ve velkém útlumu, módní tehdy bylo studium ekonomie, práv nebo managementu. Vzniklá mezera v produkci chemických inženýrů se dnes, kdy je chemie opět na vzestupu, projevuje velmi výrazně. Babišovo impérium přitom zaměstnává 28 tisíc lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video