V redakci

V redakci - Ředitel Informačního centra OSN v Praze Andreas Nicklisch odpovídá v redakci iDNES na otázky čtenářů, 6. září 2000 | foto: MAFA - Dan Materna

Andreas Nicklisch: OSN dává šanci nejslabším

Šéf OSN v Praze Andreas Nicklisch je převědčený, že reforma Organizace spojených národů má smysl už proto, že je to jediná organizace na světě, kde může zaznít hlas i těch nejslabších. Trauma Somálska, což byl největší propadák včasného a účinného zásahu mírových sil OSN, nyní konečně otevřeně řeší přední politici světa na Miléniovém summitu v New Yorku. Čechům, kteří se zabývají aférami typu Olovo Andreas Nicklisch vzkazuje, aby si uvědomili, jak jsou ve srovnání s tím, co se děje v Kosovu, Timoru nebo Kongu, zbytečné. Odpovědi Andrease Nicklische najdete ZDE.
Odpovědi Andrease Nicklische najdete ZDE.

Kdo je Andreas Nicklisch
Andreas Nicklisch byl jmenován do funkce ředitele Informačního centra OSN v Praze v listopadu roku 1990 tehdejším generálním tajemníkem Javierem Pérezem de Cuellarem.

Předtím působil Andreas Nicklisch ve Vídni, kde vedl od roku 1981 německé oddělení v Informačním centru OSN.

V roce 1972 byl Nicklisch redaktorem v Německé tiskové agentuře v Hamburgu a Bonnu. Do politiky vstoupil v roce 1973, kdy pracoval v tiskovém oddělení liberální Svobodné demokratické strany (FDP) v Bonnu. V roce 1975 zastával funkci mluvčího tiskového odboru parlamentní frakce FDP v německém Bundestagu. K OSN se připojil v roce 1977, kdy začal pracovat v Organizaci OSN pro výživu a zemědělství v Římě.

Andreas Nicklisch se narodil 21. října 1945 v Berlíně. Vystudoval historii, politické vědy a mezinárodní právo na American University ve Washingtonu. V roce 1971 zakončil magisterské studium politických věd na Free Univerzity v Berlíně.

Oficiální téma summitu: "Spojené národy ve 21. století"
Na miléniový summit OSN, který se koná od 6. - 8. září v New Yorku, směřuje v těchto dnech světová politická elita. Jednání o nejzávažnějších problémech nadcházejících desetiletí a o tom, jak by se na jejich řešení měla podílet OSN, se zúčastní na 160 státníků včetně českého prezidenta Václava Havla.

Zúčastněné státy by se měly zavázat k řešení úkolů pro příští století, mezi něž podle generálního tajemníka OSN Kofiho Annana patří: snížit do roku 2015 o polovinu počet lidí žijících v absolutní chudobě, zajistit do stejného roku základní vzdělání všem dětem a snížit v příštích deseti letech počet nakažených HIV u lidí ve věku 15 až 24 let o 25 procent.

Reforma organizace a vedení mírových operací OSN
Pod vlivem neúspěchů mírových misí v některých zemích afrického kontinentu či v bývalé Jugoslávii už delší dobu zaznívají v politických kruzích i světové veřejnosti obavy, jestli je OSN schopna adekvátně plnit stoupající požadavky dnešní doby. Největší pozornost bude tedy upřena na rozsáhlé změny v organizaci a vedení mezinárodních mírových operací OSN.

Zasedání Rady bezpečnosti se bude 7. září zabývat zprávou, kterou na žádost Kofiho Annana vypracovala desetičlenná komise expertů. Odděleně o ní budou jednat její stálí členové: USA, Rusko, Francie, Velká Británie a Čína.

Komise doporučuje současný mandát mírových sil OSN posílit; požaduje změnu struktury oddělení mírových operací a vytvoření nové jednotky informačních a strategických analýz pro otázky míru a bezpečnosti. Dále navrhuje zřízení jednotného krizového štábu, který by vždy od počátku plánoval a organizoval všechny mírové mise. Doporučuje také efektivnější využívání informačních technologií, které byly doposud spíše opomíjeny.

Komise expertů radí věnovat větší pozornost prevenci konfliktů, což je pro mezinárodní společenství méně nákladné než vojenské akce, naléhavá humanitární pomoc nebo obnova země zničené válkou.

Mírové mise OSN by se měly podobat armádě, nikoli byrokracii
Podle amerického velvyslance při OSN Richarda Holbrooka by struktura velení vojáků mírových sil měla více kopírovat normální armádu a méně úřednickou byrokracii. Jeho návrhy však doposud čelily tvrdé kritice zejména rozvojových zemí, jejichž představitelé cítili ohrožení svých lukrativních pozic v aparátu mírových sil.

Annan dále vyzval k uplatnění takzvaného zeleného účetnictví, v jehož rámci by se ekologické náklady a zisky staly součástí hospodářského plánování.

Hospodářská a sociální rada OSN bude na summitu jednat o možnostech překlenutí takzvané digitální bariéry, rozdělující a vzájemně od sebe vzdalující chudé a bohaté státy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video