Anas Libí  na archivní fotografii

Anas Libí na archivní fotografii | foto: Reuters

Táta je nevinný, jenom prodával pizzu, říká syn Usámova dvojníka

  • 5
Byl hlavním cílem sobotní operace amerických speciálních jednotek v Libyi. Anas Libí je považován za jednoho z nejvýznamnějších členů al-Káidy a podle Washingtonu má na svědomí několik několik teroristických útoků. Jeho rodina však tvrdí, že je nevinný. Jeho jediným prohřeškem prý bylo, že se staral o bezpečnost Usámy bin Ládina.

Libí byl až do soboty na seznamu nejhledanějších osob FBI. Za informace, které by vedly k jeho dopadení, vypsali Američané odměnu pět milionů dolarů (asi 93 milionů korun). Americké speciální jednotky ho dopadly v sobotu ráno v libyjském Tripolisu (více o jeho dopadení čtěte zde).

Americké tajné služby ho viní z napomáhání al-Káidě a zosnování teroristických útoků na americké ambasády v Keni a Tanzanii v roce 1998, při nichž zahynulo 224 lidí. Údajně měl tehdy na starosti sledování ambasády v Nairobi. Spolu s Usámou bin Ládinem se prý také podílel na sérii útoků na ozbrojené síly USA v Saudské Arábii, Jemenu a v Somálsku v roce 2000.

Libyjská vláda žádá o vysvětlení

Libyjská vláda oznámila, že o zajetí Libího nevěděla a že požádala o vysvětlení. V jejím prohlášení se také uvádí, že má zájem o to, aby její občané byli souzeni na půdě Libye bez ohledu na obvinění. Připomněla rovněž, že s USA uzavřela strategické partnerství, zejména v oblasti bezpečnosti a obrany. Jeden libyjský analytik k tomu sdělil, že jak pro libyjskou, tak pro somálskou vládu jsou obě operace katastrofou, protože je to zásah do svrchovanosti státu.

Libího syn Abduláh však tvrdí, že jeho otec je nevinný. "Můj táta je obyčejný člověk. O svém životě nám řekl všechno. Z Libye se do Afghánistánu svého času vydal proto, aby pomohl místním utlačovaným lidem. Ujišťuji vás, že je nevinný a že se to již brzy prokáže, protože jeho věznitelé proti němu nebudou mít žádné důkazy," myslí si Abduláh.

Dodává, že když jeho otec žil ve Velké Británii, zcela jistě tam neosnoval žádné teroristické plány. "Jenom prodával pizzu, nic víc," vypráví Abdulláh. Podle něj se později nanejvýš staral o bezpečnost bin Ládina a pracoval pro něj i jako počítačový technik, píše server telegraph.co.uk.

Začátky v Libyi a azyl ve Velké Británii

Libí se narodil v Libyi a jeho první kontakty s al-Káidou se podle amerických tajných služeb datují do roku 1994. Tehdy měl působit v Súdánu. O rok později mu byl udělen azyl ve Velké Británii poté, co se al-Káida neúspěšně pokusila o spáchání atentátu na egyptského prezidenta Husního Mubaraka. Egypt žádal o jeho vydání. To však britské úřady zamítly s odůvodněním, že by Libímu nebyl poskytnut férový proces.

Britská rozvědka Libího podezírala z udržování styků s al-Káidou a Scotland Yard ho v roce 1999 zadržel a vyslýchal. Následně ho však propustil, protože Libí ještě před zásahem policie stačil vymazat všechna citlivá data ze svého počítače.

O rok později policie opět prohledala jeho byt v Manchesteru. Nalezla tam 180stránkový dokument, který byl později označen jako "Manchesterský manuál". Jednalo se o ručně psaný návod pro ostatní stoupence al-Káidy. Libí však policii unikl, vycestoval ze země a několik měsíců se o něm téměř nevědělo. V tuto dobu také mnohokrát působil jako dvojník bin Ládina. Až v roce 2002 svět obletěla zpráva, že byl Libí dopaden americkými jednotkami v Afghánistánu. Americká strana však tyto zprávy později dementovala.

V únoru 2007 lidskoprávní organizace Human Rights Watch ve své zprávě informovala, že podle jejích zdrojů je Libí zadržován v tajném detenčním centru CIA. To v červnu téhož roku potvrdila i zpráva Amnesty International. Bližší informace ani důkazy však tyto zdroje neuváděly.

V roce 2012 reportéři CNN zjistili, že Libí se po deseti letech skrývání v Íránu vrátil do Libye, kde ho 5. října 2013 dopadlo americké komando.

Na lodi a bez právníka

Američané Libího transportovali na palubu USS San Antonio, kde by měl být vyslechnut a následně převezen do Spojených států, kde stane před soudem. Výslech by měl podle všeho probíhat bez přítomnosti Libího právníka.

Tento postup není žádnou novinkou, Obamova administrativa ho použila již několikrát. Zřejmě nejznámějším případem je dopadení bývalého velitele somálské islmaistické milice Šabáb Ahmeda Warsameho v roce 2011. Toho na americké lodi bez přítomnosti právníka vyslýchali přes dva měsíce. Až poté byl poučen o svých právech a transportován do USA.

Na nestandardní postup zadržení si stěžuje i syn Libího. "Prostě přišli a unesli ho. Až do druhého dne jsme nevěděli, co se s ním stalo. A to se pořád ohání lidskými právy," zlobí se a dodává, že jeho otec podle něj bez přítomnosti právníka nebude mluvit. "Cokoliv se nyní stane, je na odpovědnosti USA a libyjské vlády," dodává.

Pumový útok na americkou ambasádu v Keni v roce 1998:

6. října 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue