Přísedící Městského soudu v Praze Petr Blahuš (2. srpna 2016)

Přísedící Městského soudu v Praze Petr Blahuš (2. srpna 2016) | foto: Jiří Pánek, iDNES.cz

Soud s anarchisty asi začne nanovo. Přísedící byl podjatý, ukázal Facebook

  • 61
Soudní jednání ve věci údajné přípravy útoku na nákladní vlak s vojenským materiálem přerušila v pondělí námitka na podjatost člena senátu Petra Blahuše. Přísedící se ke kauze vyjadřoval na Facebooku. Senát ho po námitce skutečně vyloučil z projednávání věci. Teď hrozí, že se celé hlavní líčení bude muset opakovat. Tento týden se přitom po několika měsících soudního jednání očekával rozsudek.

„Blahuš má velmi silně názorově profilovaný Facebook. Jeho názory lze označit za rasistické, xenofobní, sexistické, militaristické a homofobní,“ řekl redakci iDNES.cz advokát anarchistů Pavel Uhl.

Předsedkyně senátu Hana Hrnčířová po podání námitky vyhlásila přestávku. Po ní vynesla usnesení, že Blahuš je z případu skutečně vyloučen. „Závěrem soudu je, že argumenty obsažené v námitce podjatosti skutečně naznačují pochybnosti o jeho nestrannosti,“ uzavřela soudkyně.

„Uvidíme se u soudu, tam zvítězí spravedlnost, budu u toho,“ napsal Blahuš na Facebook, když komentoval útok anarchistů na Řízkárnu. Jindy napsal, že útok na vlak je podle něj teroristickým činem. Jeho vyloučení není pravomocné, soud ho nejprve musí doručit stranám a počkat na jejich reakci.

Přísedící Blahuš komentoval na Facebooku případ údajného teroristického útoku....
Blahušovo vyjádření na Facebooku, které je spolu s dalšími jeho komentáři...

Blahušovo vyjádření na Facebooku, které je spolu s dalšími jeho komentáři přílohou podané námitky.

Jak uvedla Hrnčířová, vyloučení člena senátu znamená, že by musel být nahrazen jiným člověkem. Hlavní líčení by se v tom případě muselo opakovat od začátku. Zvrátit to může jen případná stížnost státního zástupce, o níž by rozhodoval vrchní soud. Ten by teoreticky mohl říci, že Blahušovo vyloučení není nutné.

Námitku soudu zaslal advokát Uhl již ve čtvrtek datovou schránkou, do zahájení pondělního jednání ale nedorazila. Proto ji dopoledne předal soudkyni v tištěné podobě. Má osm stran a obsahuje 45 stran příloh. Vyjadřuje názor všech obžalovaných.

Podle Uhla založilo možnou podjatost už to, že Blahušovy názory, jak je veřejně prezentuje na sociální síti, jsou ve zjevném protikladu s názory, které zastávají obžalovaní.

Ještě vážnější je podle advokáta to, že se tento přísedící vyjadřoval ke kauze a k tomu, jak by řešil některé její klíčové otázky. A to již v době, kdy se případem zabýval soudní senát, jehož je členem. Tuto skutečnost podle Uhla navíc veřejně deklaroval.

Byla by klika, aby to prohořelo. Soud přehrál odposlechy anarchistů

Blahuš se na sociálních sítích prezentuje jako cestovatel, skaut a člověk se zájmem o armádu. Píše také do Parlamentních listů. Vyhraňuje se proti „sluníčkářům, feministkám a pseudointelektuálům“. Romy nazývá „kofoly“. Na Blahušovu problematickou aktivitu na sociální síti upozornily 19. dubna Lidové noviny. Zmiňují i další výrazy užívané přísedícím ve veřejném prostoru jako například „čmoudi“, „gestapácké kurvy“ nebo „černoprdelníci“.

Soudní líčení v případu údajné přípravy teroristického útoku začalo již loni. Na lavici obžalovaných jsou anarchisté Petr Sova, Martin Ignačák, Radka Pavlovská, Alexandra Ščambová a Katarína Zezulová. Hlavním obžalovaným hrozí až 20 let vězení. Podle vyšetřovatelů připravovali útok v letech 2014 a 2015. Do jejich skupiny nasadila policie dva agenty, a tak se údajnou síť podařilo rozkrýt. Mezi rozhodující důkazy patří prostorové odposlechy, výpovědi agentů a také některé nalezené věci. Obžalovaní vinu odmítají, obvinění označují za policejní provokaci.

Poslechněte si, jak se u soudu hájil jeden z obžalovaných (2. srpna 2016):


Video