Langer s Bursíkem

Langer s Bursíkem - Rozhovor Ivana Langera s Martinem Bursíkem při volbě prezidenta. (9. února 2008) | foto: TV NOVA

ANALÝZA: Za Savoy nebude bručet nikdo, zpráva BIS soud nezajímala

  • 16
Po téměř třech letech v tichosti skončila kauza Savoy, která hýbala politikou a zaměstnávala vládu i tajné služby. Verdikt soudu naznačil, koho měl zřejmě na mysli bývalý ministr vnitra Ivan Langer, když před volbou prezidenta v roce 2008 křičel na šéfa zelených Martina Bursíka. "Tak já ti povím, jaká hra kolem toho byla. Jaká špinavá hra kolem toho byla. Kolik lidí půjde bručet."

Bručet zřejmě nepůjde nikdo, ale za únik nahrávky schůzky kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa, která prý ovlivnila volbu hlavy státu, dostali bývalý pracovník rozvědky Petr Bakeš a expolicista Jiří Dvořák tučnou pokutu.

Mediální i politické ticho kolem rozsudku ukazuje, jak podobné případy vyšumí. Zajímaví a vlivní lidé, kteří v něm figurovali, totiž už nejsou vlivní a zajímaví - kauza se nyní týká bývalého premiéra, bývalého ministra, bývalého špiona a bývalého policisty.

Vše začalo 22. ledna 2008 vlastně nevinnou schůzkou Weigla se Šloufem, kterých dost možná proběhla celá řada.

Její záznam byl ale zveřejněn čtyři dny před volbou hlavy státu a způsobil poprask. Na schůzce měl totiž Weigl u Šloufa vyjednávat podporu pro Václava Klause. A i když to oba popřeli, ovlivnila nahrávka například rozhodnutí Strany zelených, že se přikloní k veřejné volbě. Právě při tomto rozhodnutí Langer vyřkl pověstná slova o "bručení".

Nastupují tajné služby

O tom, jak se záznam dostal na veřejnost, jednala i vláda, která si nechala od zpravodajských služeb a policie vypracovat tajnou zprávu o pozadí kauzy. Kvůli nevraživosti tajných služeb se ale popis událostí lišil a v boji pak zvítězila BIS, jejíž informace měly být nejobjektivnější.

Podle informací iDNES.cz totiž měla BIS v případu náskok. Už dříve totiž sledovala jednoho z aktérů případu kvůli jiné kauze. Ten ale náhle začal řešit jakési problematické DVD. Šlo právě o nahrávku schůzky Šlouf Weigl.

Právě na zprávu BIS se pak odvolával Premiér Mirek Topolánek, když v parlamentu prohlásil, že celou věc řídili a organizovali někdejší šéf české rozvědky Karel Randák a šéf PR sociální demokracie Petr Dimun. Před poslanci pak nazval Dimuna pošťákem a Randáka cyklistou. To měly být jejich krycí jména během operace.

Co ve zprávě je, se ale veřejnost zřejmě už nedozví. Četla ji jen vláda a poslanci kontrolující BIS. Soud, který o ni mohl v kauze Savoy požádat, vůbec nezajímala.

Z celého propletence ale nakonec vypadly jen dvě oběti. Řadoví důstojníci, kteří zřejmě posloužili mocným k jejich hře jsou nyní bez práce a chodí po soudech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video