Demokraté v Tucsonu sledují průběžné výsledky prezidentských voleb v USA. (7.

Demokraté v Tucsonu sledují průběžné výsledky prezidentských voleb v USA. (7. listopadu 2012) | foto: AP

Romney udělal dvě chyby. Zanedbal minority a příliš sázel na ekonomiku

  • 21
Poražený prezidentský kandidát Mitt Romney a jeho republikánská strana se zaměřila pouze na většinové obyvatelstvo a očekávala, že neutěšená ekonomická situace Obamu srazí. K volbám však opět dorazili ve velkém příslušníci menšin, kteří i přes špatný stav svých účtů nemají Obamovi nic za zlé.

Jak uvádí ve své analýze americká agentura AP, cílil Obama i Romney na úplně opačný elektorát. K volbám však přišli zejména lidé, podle kterých znovuzvolený prezident vykresloval kontury budoucí moderní Ameriky. Bylo jich prostě více než těch, na které mířil republikánský kandidát Mitt Romney.

Volby v USA

Mladí voliči i voliči menšin přišli k volebním urnám v množství, které se příliš nelišilo od převratné volby roku 2008. To se opět logicky projevilo na zisku republikánů, kteří tradičně cílí na většinové "bílé" obyvatelstvo.

Republikáni se musí změnit

Výsledek podle AP odhalil velký problém, se kterým se musí Romneyho strana popasovat: pokud nerozšíří svůj záběr, nikam se neposune. Klasické republikánské státy se tak v budoucnu mohou stát místem budoucích velkých politických bojů o voliče.

"Jen se podívejte na afroamerické a hispánské voliče, prostě šli za svým prezidentem," popisuje republikánský volební stratég z Iowy John Stineman. "A to je právě ten prostor, na který by se měli republikáni v budoucnu zaměřit."

Dle úterních exit polls (ankety, při kterých se zjišťuje pravděpodobný výsledek voleb od lidí odcházejících od volebních uren) odpovídal letošní vzhled voličů tomu před čtyřmi lety. Obama tehdy nejen jako první dotáhl k volbám minority, ale přesvědčil snad nejvíc mladých voličů v historii USA. A ti všichni přišli i nyní.

Stále stejné davy

Bílí voliči tvořili 73 procent všech lidí u uren, což je o třináct procent méně než v roce 2008. Plných 10 procent, tedy o procento víc než minule, přišlo k volbám Latinoameričanů. Afroameričané pak zůstali na svých 9 procentech.

To zcela rozbořilo republikánské předpoklady, že tři roky ekonomické nepohody a nepříjemné reformy Obamovy administrativy znechutí menšinovým voličům volbu opakovat. "Republikáni několik měsíců opakovali, že podpora černošských obyvatel poklesne. A co se stalo? Jakmile dostali Afroameričané šanci, dorazili opět ve stejných davech," popisuje demokratický průzkumník veřejného mínění Paul Maslin.

V roce 2008 se navíc Obamovi podařilo ukořistit několik tradičních republikánských bašt včetně Severní Karoliny, Virginie a Indiany. Romney nyní získal Indianu jednoduše zpět a těsně ovládl i Severní Karolinu. Ovšem fakt, že Obama dál vítězí ve Virginii, poukazuje dle AP na dlouhodobou změnu složení obyvatelstva, kterou nezpomalily ani ekonomické trable.

Obama letos opět cílil na prvovoliče. Dále se mu podařilo udržet i mladé z předchozí volby a dokonce částečně získal podporu seniorů. Demokratičtí voliči se totiž v dnešní Americe dokážou s Obamovými ideály ztotožnit a on právě díky tomu dál poráží republikány i nezávislé.

Přesně tento elektorát pojmenoval Obama i během svého vítězného projevu. "Nezáleží na tom, zda jste černý, bílý, Hispánec, Asiat či původní obyvatel Ameriky. Nezáleží, zda jste mladý či starý, chudý či bohatý, hendikepovaný, homosexuál či heterosexuál... V Americe můžete něco dokázat, pokud budete chtít," vzkazoval znovuzvolený prezident davu nadšenců v Chicagu.

Zase ta ekonomika...

Menšiny a mladí však nejsou to jediné, co pomohlo Obamovi opět vyhrát. Ačkoli je pro voliče ekonomická situace při rozhodování zásadní, neznamená to automaticky, že ze svých finančních problémů viní Obamu. Právě to však Romney očekával a od začátku vedl kampaň v duchu souboje dvou ekonomických vizí.

I proto vyšel z první debaty zaměřené na ekonomiku jako jasný vítěz. Následná vlna přízně a zájmu však přišla příliš pozdě. Pro voliče je ekonomika opravdu na prvním místě, její stav však stále dávají více za vinu osmiletému období prezidenta Bushe než posledním čtyřem rokům s Obamou.

Tak jako tak, Obama nyní bude podle americké agentury konečně muset své sny oddělit od opravdové práce a vyléčit šrámy, které jeho pověst utržila během prvního období. Americká nezaměstnanost se v den voleb držela na 7,9 procenta, což je více než v době, kdy Obama křeslo přebíral poprvé. I přes určité známky posunu totiž ekonomika USA stále bojuje s největším úpadkem své historie. A to je pro staronového prezidenta stále stejná výzva.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video