Radek John s plnou mocí, podle které může jednat za stranu Věci veřejné (VV). (31. května 2010)

Radek John s plnou mocí, podle které může jednat za stranu Věci veřejné (VV). (31. května 2010) | foto: Michal Růžička, MAFRA

ANALÝZA: Věci veřejné do vlády chtějí. Ale zvyšují svou cenu

  • 542
Jednání o nové vládě připomíná trochu smlouvání na orientálním tržišti. Prodávající i kupující se domluvit chtějí a oba to vědí, otázkou je jen cena, kterou se podaří usmlouvat. Podobně si teď počínají Věci veřejné, strana klíčová pro to, aby mohl dát Petr Nečas dohromady většinovou vládu ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

"Máme řadu zásadních rozporů. Může to vést k tomu, že podpoříme pouze menšinovou vládu na nějakou omezenou dobu s jasným mandátem snížení schodku," prohlásil před několika dny klíčový muž Věcí veřejných, jejich sponzor a spolumajitel bezpečnostní agentury ABL Vít Bárta. (čtěte Bárta: VV mohou jen tolerovat menšinovou vládu ODS a TOP 09)

I později, když strany podepsaly dohodu, že budou jednat o většinové koaliční vládě, to připomněl. Véčkaři prý nechtějí dopadnout jako zelení, kteří se hned poté, co se do parlamentu probojovali, vrhli na vládní křesla a po čtyřech letech se ze Sněmovny poroučeli.

Stranu Věci veřejné navenek zastupuje Radek John, před časem "najatá" známá tvář pro veřejnost, ale je veřejným tajemstvím, že klíčové slovo v ní mají jiní - podnikatel Bárta či bývalý zaměstnanec jeho agentury Josef Dobeš, který se stal šéfem poslaneckého klubu véčkařů.

Lidé z ODS a TOP 09 tak nyní stojí hlavně před úkolem zjistit, jakou cenu musí při vyjednávání "zaplatit", aby Bárta usoudil, že je pro "firmu" Věci veřejné výhodnější ve vládě být, než ji jen tolerovat.

Téměř čtvrtina voličů Věcí veřejných minule volila ČSSD

Na vyjednávání véčkařů může mít vliv několik okolností. Už na podzim jsou senátní a komunální volby - a vedení Věcí veřejných jistě zná výsledek průzkumu pro Českou televizi dělaného přímo u volebních uren, který velmi dobře odhadl výsledek voleb. Téměř čtvrtina Věcí veřejných (přesně 22 procent) přitom podle něj minule volila sociální demokracii.

Véčkaři také před lety na Praze 1 vznikli původně na kritice ODS. Jako strana, kterou nyní nahoru vynesly zčásti protestní hlasy proti zavedeným stranám (viz heslo "konec politických dinosaurů") si z logiky věci nemůže počínat tak, že si s ODS a TOP 09 hned padne do náruče, i když většina 118 vypadá tak lákavě.

Pohled do programu Věcí veřejných napovídá, že mezi tím, s čím se na voliče obracela ona a s čím dvě programově kompatibilní strana ODS a TOP 09 existují dost významné rozdíly. Jen namátkou - véčkaři mají v programu "odvolatelnost politiků", vyšší zdanění firem i lidí s nejvyššími příjmy, zrušení anonymních akcií na doručitele, povinnou registraci lobbistů, zajištění úhrady standardní základní péče pouze jednou zdravotní pojišťovnou, zrušení poplatků za položku na receptu.

"Jednáme o dvou variantách a otevřeně jsme to řekli," prohlásil také Radek John. Jedna - být ve vládě, druhá - pouze ji tolerovat. Čemu on sám dává přednost je zřejmé z toho, že si už stačil veřejně říci o to, že by ho zajímalo ministerstvo vnitra. "Dělat bych to chtěl, ale zatím se nic nedělí," prohlásil předseda Věcí veřejných. (rozhovor s Johnem zde)

Roli hrají osobní vztahy. A zřejmě i podnikatelé v pozadí

Jednou z okolností, které zatím ovlivňují vládní vyjednávání a způsobily třeba i to, že si zástupci Věcí veřejných a TOP 09 sedli za jeden stůl jen za přítomnosti ODS, jsou osobní vztahy mezi některými "hráči" při vyjednávání. Už ve volební kampani to velmi jiskřilo mezi místopředsedou topky Miroslavem Kalouskem a Věcmi veřejnými. Ty o něm mluvily jako o dinosaurovi, zatímco on bývalému novináři televize Nova Johnovi vzkazoval, že volby nejsou televizní anketa TýTý.

Ještě důležitější roli může hrát to, že za Věcmi veřejnými a TOP 09 stojí různí podnikatelé, kteří mají také své zájmy. "Bylo by dobré prověřit prodej letiště Aero Vodochody společnosti Penta s nejasnou majetkovou strukturou," řekla třeba místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová. Společnost Penta, vlastník Aero Vodochody, spolupracuje s Omnipolem, kde byl předsedou představenstva známý zbrojař Richard Háva, osobní přítel Miroslava Kalouska. (Pryč s dinosaury v byznysu, pokračují v boji Věci Veřejné)

Naopak Věcem veřejným v kampani pomáhal majitel velké mediální firmy Médea Jaromír Soukup, který má také dobré vazby na ČSSD.

Přes vše výše řečené je spíše pravděpodobné, že se i s Věcmi veřejnými na společné vládě ODS a TOP 09 dohodnou. Možnost podílet se přímo na vládě dává šanci dát zajímavou a dobře placenou práci lidem ze zúčastněných stran a snadnější přístup k podstatným informacím, které jsou zajímavé i pro sponzory a byznysmeny na strany napojené.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video