Vít Bárta (vlevo) a Josef Dobeš na volební konferenci VV v Hradci Králové (28. května 2011)

Vít Bárta (vlevo) a Josef Dobeš na volební konferenci VV v Hradci Králové (28. května 2011) | foto: Alexandra Mlejnková, ČTK

Analýza: V boji o Bátoru jde už spíš o Dobeše a pozici VV ve vládě

  • 312
Padnout musí Ladislav Bátora, nebo ministr školství Josef Dobeš, který ho chrání, zavelel ke zteči první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Vypadá to, jako když jde s houfnicí na vrabce: přeje-li si jeden z nejmocnějších politiků odvolání šéfa odboru na ministerstvu, neměl by mít úředník šanci. Skutečným terčem je ale spíš Dobeš a VV ve vládě.

Spory o jednotlivé ministry za Věci veřejné se vracejí se železnou pravidelností. Jeden z klíčových politiků VV Dobeš byl už jednou z vlády skoro pryč - požadovaly to ODS i TOP 09 kvůli jeho minulosti v soukromé bezpečnostní agentuře ABL.

Dobeše ovšem ve vládě na poslední chvíli zachránil předseda TOP 09, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. A tak jen na vnitru skončil Radek John, jehož vystřídal nestraník Jan Kubice. Pokračování koaliční vlády i s Věcmi veřejnými bylo ale na jaře hodně nejisté.

Ladislav Bátora

Když se teď Dobeš postavil za šéfa personálního odboru na školství Ladislava Bátoru, sám se tím dostal do prekérní situace. Pokud Dobeš hájí velmi kontroverzní Bátorovy politické názory, jako by jim dával za pravdu. A tím dává Kalouskovi do rukou munici. Nejde zdaleka jen o to, že se Bátora na Facebooku neuctivě vyjádřil o Schwarzenbergovi.

Za koho se to Dobeš vlastně staví, lze ilustrovat třeba na tom, jak se Bátora ve veřejně přístupném textu přihlásil ke sloganu, který za první republiky používala Národní obec fašistická. "Proti ideji ideu, ale proti pěsti pěst!" napsal Bátora v roce 2007 do Lidových novin. Rok před tím kandidoval za extrémistickou Národní stranu. Když tedy teď Kalousek vytáhl proti Bátorovi (a zároveň Dobešovi), nemusí se tak zřejmě bát, jak to přijme veřejnost - více bodů bude kladných.

"Za situace, kdy ministr Dobeš poskytuje politické krytí úředníkovi, který veřejně a neomaleně uráží prvního místopředsedu vlády, nebudeme na veřejnosti předstírat, že pan ministr Dobeš je náš kolega," prohlásil Kalousek. Tato jeho slova ukazují, že mu jde víc o hlavu Dobeše.

Stále je tu možnost, že se VV budou dál drolit. Jde i o autoritu Nečase

Věci veřejné ovšem říkají, že Kalouskovi nejde o nic jiného, než se je znovu pokusit zatlačit do kouta. "Kalousek se chystá vyvolat krizi v souvislosti se schvalováním daňové reformy ve vládě a s rozpočtem. Tohle je jen jeho dělostřelecká příprava," prohlásil šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.

I když to Kalousek odmítá, určitou logiku by to mělo. Věci veřejné jsou strana, která zpochybňuje některé jeho kroky. V koalici například VV zablokovaly povinné spoření v penzijních fondech, což Kalouskova TOP 09 velmi prosazovala.

Zároveň se v příštích dnech bude rozhodovat o tom, zda Sněmovna vydá Bártu k trestnímu stíhání pro podezření z korupce. Stále tak není vyloučena možnost, že by se klub Věcí veřejných, který zatím přišel o Kristýnu Kočí, Jaroslava Škárku a Stanislava Humla, mohl dál drolit. Za určitých okolností by už pak vláda nemusela potřebovat dohodu s Věcmi veřejnými.

Premiér Petr Nečas informuje o jednání vlády, z něhož odešli ministři za TOP 09 kvůli sporným výrokům personálního šéfa ministerstva školství Ladislava Bátory (17. srpna 2011)

Oslabování Věcí veřejných ve vládě přitom nepomáhá ani pozici premiéra Petra Nečase v ODS. To by se mu v krajním případě mohlo vymstít na kongresu, kdyby se našel politik, který by nabídl straně jinou alternativu vlády.

Spory v ODS o to, zda je koncept vlády s Věcmi veřejnými správný, by také hrály do karet TOP 09, která s občanskými demokraty bojuje o pozici nejsilnější strany na pravici. A pokud by Nečasova vláda nakonec i padla, není navíc vůbec jisté, že by sestavením vlády nové byla znovu pověřena ODS.

Pokud Věci veřejné domluví Dobešovi, aby přestal nad Bátorou držet ochrannou ruku, může být v koalici znovu chvíli klid. Než se najde nový zástupný problém, kvůli němuž budou vládní strany bojovat o to, která víc zaujme voliče před krajskými a senátními volbami v příštím roce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video