Indonéský islamista se znakem Islámského státu na čele protestuje proti...

Indonéský islamista se znakem Islámského státu na čele protestuje proti prostituci ve městě Surabaja (18. června 2014) | foto: AP

Rozpíná se Islámský stát v Indonésii? Je to spíš franšíza, míní experti

  • 36
Atentáty v Jakartě si přivlastnil Islámský stát a strůjce útoků vyzval své stoupence, aby navázali na pařížský masakr. Analýza indonéských útoků však naznačuje, že černá vlajka globálního džihádu mohla tentokrát zahalit zcela lokální konflikt. Kam až sahá vliv blízkovýchodních džihádistů?

Islámský stát se prezentuje jako globální síla. Ve čtvrtek se přihlásil k atentátům v Jakartě, které by se tak staly vůbec prvním útokem tohoto hnutí v jihovýchodní Asii. Plánovaný průnik do regionu oznámila teroristická skupina již dříve, když zveřejnila propagandistické video cvičení bojovníků ve filipínské džungli.

Způsob útoku v hlavním městě Indonésie a minulost pachatelů však naznačuje, že se pod symbolikou Islámského státu mohou skrývat domácí islamističtí teroristé. Ti jsou například zodpovědní za atentát na Bali v roce 2002, při němž zahynulo přes dvě stě lidí. Tehdy se ovšem ještě hlásili k al-Káidě, která je konkurencí v současnosti nejsilnějšího teroristického hnutí.

„Atentát v Jakartě nelze chápat mimo kontext indonéských dějin domácího terorismu a jeho násilného potlačování vládou,“ píše časopis Foreign Policy. Přestože teroristé zaútočili v centru metropole kolem poledne, počet obětí je překvapivě nízký - při sérii útoků zahynuli kromě pěti atentátníků jen dva civilisté, upozorňuje v textu bezpečnostní analytička Judith Jacobsová.

Poukazuje tak na specifický charakter útoku - útočníci nestříleli namátkově do davu jako teroristé v Paříži nebo Istanbulu. Není tedy zřejmé, zda civilisté byli vůbec hlavním cílem atentátu. Naopak se zdá, že se útočníci mohli soustředit na policejní stanici, míní odbornice.

Motivace pachatelů je přitom důležitá, neboť může prozradit, jak dlouhé jsou prsty islamistů z Blízkého východu. Skutečně dokáží zorganizovat masakr v libovolné části světa? Nebo se jen snaží vytvořit dojem, že mají globální dosah?

Islámský stát jako lukrativní značka

Islámský stát i jeho případní zahraniční partneři „mají zájem na tom, aby vytvořili dojem rozsáhlé sítě, neboť to zapadá do jejich zastrašovací taktiky,“ soudí Carool Kersten, znalec islámu z londýnské King’s College. Podle něj jednotlivé teroristické skupiny mohou spojovat pouze vzájemné sympatie.

Indonésie je přitom pro západní svět do jisté míry příkladem náboženské tolerance a ukázkou, že soužití v nábožensky i etnicky rozmanité společnosti s převážně muslimským obyvatelstvem je možné. Teroristický útok v Jakartě se tak může neblaze projevit i v západní společnosti.

Indonéská spojka

Bahrun Naim, indonéský islamista pobývající v Sýrii, vyzval přes sociální sítě své stoupence, aby nastudovali způsob provedení pařížských atentátů, které si v listopadu vyžádaly 130 mrtvých.

Policie proto Naima rychle spojila se čtvrtečními útoky v Jakartě a označila jej za hlavního organizátora atentátů.

Jediným dosud zveřejněným důkazem napojení útočníků na mezinárodní organizaci je však zatím černá vlajka Islámského státu, nalezená při domovních prohlídkách. Islámský stát se k útokům přihlásil na internetu přes svoji tiskovou agenturu.

Vláda ostrovní země vede již dlouho za podpory amerických a australských spojenců úspěšný boj proti domácím islamistickým extremistům, kteří se různorodou, leč stabilní společnost snaží rozvrátit. Od bombového atentátu na Bali bezpečnostní služby bedlivě sledují hrozící zdroje nebezpečí a při častých zásazích pozatýkaly či pozabíjely stovky klíčových postav radikální scény.

Podle agentury AP se úspěšné potírání domácího terorismu projevilo i během čtvrtečních atentátů: útočníci zřejme nebyli příliš dobře vycvičeni a nedisponovali ani ničivým arzenálem. Experti jejich omezené materiální i lidské zdroje přičítají atomizované struktuře jejich organizace a chybějícím vazbám na mezinárodní terorismus.

Scott Stewart z mezinárodní bezpečnostní společnosti Stratfor se domnívá, že mezi ozbrojenci figurovali hlavně členové místních islamistických milic, kteří pouze „změnili značku“ na Islámský stát. „Jde vpodstatě o stejné lidi,“ tvrdí analytik a předpovídá, že Indonésie bude v blízké budoucnosti čelit spíše větším množstvím špatně připravených útoků, než že by jí hrozil koordinovaný masakr, jaký se odehrál například v Paříži.

Tento opatrný optimismus však nesdílí všichni. Hrozba šířící se moci Islámského státu přiměla Singapur a Malajsii, aby spolu s Indonésií zahájily spolupráci v oblasti tajných služeb a v boji s radikalismem postupovaly nadále sjednoceně.

O sílícím dosahu Islámského státu mluví i Vikram Singh, bývalý zaměstnanec Obamovy administrativy specializující se na bezpečnost v jižní a jihovýchodní Asii. Otevřená společnost, dopravní dostupnost a převážně muslimská populace činí podle něj země jihovýchodní Asie obzvlášť zranitelnými. A schopnost Islámského státu přímo či nepřímo osnovat útoky po celém světě se podle něj stále zvětšuje.

„Posílají nám zprávu, že se nehodlají omezit jen na Sýrii a Irák,“ varuje Singh. „Chtějí dosáhnout mnohem dál.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video