Přijetí Jiřího Komorouse na ministerstvo vnitra vzbudilo emoce kvůli jeho minulosti. Podle analýzy to ale bylo „čisté“.

Přijetí Jiřího Komorouse na ministerstvo vnitra vzbudilo emoce kvůli jeho minulosti. Podle analýzy to ale bylo „čisté“. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Analýza pro Fischera: Komorous může být na vnitru navzdory minulosti

  • 30
Jmenování někdejšího šéfa Národního protidrogové centrály Jiřího Komorouse náměstkem ministra vnitra bylo v souladu s lustračním zákonem. Ve Sněmovně to při interpelacích prohlásil premiér Jan Fischer. Odvolal se na nezávislou právní analýzu, kterou si nechal vypracovat.

Komorous, který byl u policie od roku 1984, před listopadem 1989 studoval školu Státní bezpečnosti a byl příslušníkem první správy StB. Jako policistovi mu ale nyní ve funkci náměstka stačí mírnější lustrační osvědčení. Jako civilista by potřebné lustrační osvědčení pro tak vysokou funkci získat nemohl.

Komorous se hájil tím, že na zmíněné škole pouze studoval jazyky. Loni na jaře obdržel od ministerstva vnitra negativní lustrační osvědčení stvrzující, že nebyl veden jako spolupracovník StB.

Ale v předlistopadovém životopise psal Komorous zcela jinak. "Zcela souhlasím se vstupem spojeneckých vojsk. Jsem přesvědčený internacionalista, plně oddaný marxismu-leninismu," dokazoval mimo jiné svou politickou spolehlivost. - čtěte Komorous velebil ruskou okupaci a StB

Jak řekl Fischer, podle výsledků analýzy například může policista, který v letech 1948 až 1989 působil u tehdejší Státní bezpečnosti, zastávat pozici náměstka, pokud nepůsobil na kontrarozvědném úseku.

K samotnému postupu ministra vnitra Martina Peciny při jmenování Komorouse náměstkem Fischer jen řekl, že je to plně v ministrově kompetenci. Pokud jde o okolnosti, které toto jmenování doprovázely, bude lepší se zeptat přímo Peciny, dodal premiér.

Fischer si také nechá udělat analýzu, zda byl, nebo nebyl porušen služební zákon v případě bývalého náměstka policejního prezidenta Jiřího Houby. Ten skončil na pozici náměstka po dvou letech. Spekuluje se o tom, že o jeho odchod usiloval především Komorous.

Houba v červnu tvrdil, že mu policejní prezident Oldřich Martinů naznačil, aby odešel. Ten ale potom namítl, že náměstek o uvolnění ze služebního poměru sám požádal. - více o Houbově konci čtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue