Při druhé demonstraci policisté zasáhli mnohem rázněji než poprvé. Mezi demonstranty se "zamíchali" policisté v civilu, kteří si pak zadržovali jednoho účastníka protestu za druhým. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Máj může být velký problém, ukázala studie. Radnice zůstala v klidu

  • 21
V roce 2009 si nechal českobudějovický magistrát zpracovat analýzu o sociální situaci na sídlišti Máj. Vyplývalo z ní, že tam roste nezaměstnanost i kriminalita. Město však problém neřešilo. Primátor Juraj Thoma přiznal, že situaci podcenili.

Opravdu nikdo nemohl čekat obrovskou vlnu protestů a nepokojů na sídlišti Máj v Českých Budějovicích? Minimálně bývalé vedení radnice to říci nemůže. Už před čtyřmi lety muselo vědět, že se tam situace razantně zhoršuje a tvoří se takzvané sociální ghetto.

Tehdy si totiž radnice nechala zpracovat analýzu od Jihočeské univerzity, která to potvrdila. MF DNES ji má nyní k dispozici. Bývalí zástupci města, z nichž někteří jsou na radnici i nyní, to však vzali spíše pouze na vědomí.

Stovky policistů zasahovaly tři soboty za sebou na sídlišti Máj.

Při protiromských protestech policisté zadrželi kolem dvou set lidí.

"Obyvatelé Máje ztráceli z roku na rok pocit bezpečí. Tohle na magistrátu moc dobře věděli," upozorňuje Lucie Kozlová, docentka Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity, která analýzu pro město zpracovávala.

MF DNES ji oslovila na základě článku z loňského roku na fóru sociální politiky. Už tehdy tušila, že na největším budějovickém sídlišti tiká bomba, která může při nějakém konfliktu vybuchnout a přerůst v mnohem větší potíže. Rostla nezaměstnanost, kriminalita mládeže a objevovaly se drogy.

Co se píše v analýze o Máji

- Obyvatelé sídliště Máj (zejména severní části) patří k nejchudším skupinám ve městě. Centrální část se stává sociálním ghettem.

- Celkový počet uchazečů o zaměstnání, kteří mají trvalé bydliště na sídlišti Máj, vzrostl v roce 2009 oproti roku 2008 o více než 40 %.

- Výrazně stoupá dlouhodobá nezaměstnanost, která souvisí s ekonomickou recesí, a lze předpokládat, že tento trend bude pokračovat.

- I z důvodu kumulace Romů tady vznikají problémy jak se zaměstnaností a bydlením mladých rodin, tak problémy s užíváním drog a dalších omamných látek.

- Překvapující je i průměrný věk, kdy děti začínají s pitím alkoholu - 9,3 roku, u kouření je to 9,7 roku.

I samotný primátor Juraj Thoma před několika dny v rozhovoru pro MF DNES přiznal, že město podcenilo frustraci českých rodin na Máji. "Neříkám, že se nemohlo stát, že jsme situaci podcenili. Jenže o problémech například neinformovala ani územní komise působící na Máji. Od listopadu 2011 se k nám od ní dostaly jen tři neurčité zmínky. Bydlí tam čtyři zastupitelé, kteří nám žádné informace o problémech nepředali," řekl Thoma.

Jenže i on už v roce 2009 seděl na radnici, a mohl se tak dostat ke zprávě Jihočeské univerzity. Ta mimo jiné říká, že už v 90. letech narostla koncentrace sociálně slabých obyvatel v severní části sídliště kolem ulice V. Volfa.

Navíc tam kupovali restituenti nebo realitní kanceláře levné náhradní byty pro přestěhování sociálně slabých z nově nabytých nemovitostí v centru města.

Policisté v ulicích, ne v autech

Tento problém by měly řešit pěší hlídky strážníků a policie v problémových ulicích, které takové skupiny dokážou uklidnit. I v tomto případě ze zmiňované analýzy vyplývá, že lidé už v roce 2009 chtěli jejich posílení. A výrazně tehdy zaznělo, že naopak autohlídky mohou působit opačným efektem.

I letos se ukázalo, jak mnoho obyvatel Máje dráždí. Vždyť to byl jeden z hlavních vzkazů při diskusi zástupců města a policie s občany ve sportovní hale. "Jen projedou autem a zmizí, na to je tady nepotřebujeme. Nesmí chodit u lesa, kde se nic neděje," zlobil se jeden z obyvatel sídliště.

Zatímco například v roce 2008 si přálo posílení autohlídek ještě 50 procent dotázaných na Máji, o rok později se tento požadavek smrsknul na pouhých devět procent. Všichni cítili, že autohlídky nepomáhají.

Primátor Thoma i letos v červenci potvrdil, že strážníci musí z aut ven. Situace se ovšem změnila až po násilných protestech.

Náměstek primátora Petr Podhola nyní zdůrazňuje, že je potřeba se dívat dopředu. Chyby se podle něj mohly stát, ale rychle vyjmenoval několik opatření, která se v poslední době magistrátu v sociální oblasti podařilo prosadit a týkala se také sídliště Máj.

"Není to tak, že jsme si teď sedli a řekli, že postavíme komunitní centrum, jehož stavba právě začíná. Stejně tak jsme začali tvrdě postihovat špatnou školní docházku a neomluvené hodiny dětí. Ve speciálním projektu učíme rodiny hospodařit v domácnostech," poznamenal Podhola.

Radnice má však podle něj vliv na řešení problému tak z 20 procent, zbytek je na vládní úrovni. "V mnohém nás limitují zákony a z pozice magistrátu nelze učinit více," dodal náměstek primátora Podhola.

Nepokoje zažívají České Budějovice už od června letošního roku:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video