Vládu Petra Nečase nemůže ohrozit ani tak opozice, jako boj uvnitř koalice o hegemona na pravici a některé velmi obecné formulace v koaliční smlouvě, které se mohou změnit ve velmi konkrétní ostré spory.

Vládu Petra Nečase nemůže ohrozit ani tak opozice, jako boj uvnitř koalice o hegemona na pravici a některé velmi obecné formulace v koaliční smlouvě, které se mohou změnit ve velmi konkrétní ostré spory. | foto: Michal Doležal, ČTK

ANALÝZA: Nečas má teď luxusních 118 hlasů, ale za čas může čekat problémy

  • 631
Většina, kterou disponuje ve Sněmovně vláda Petra Nečase, je tak drtivá, že to z hlasování o důvěře dělá formalitu. Několik problémových momentů, přes něž se bude muset koalice přenést, aby vydržela čtyři roky, přesto existuje: při jednání o vládě odložená dohoda o penzijní reformě, nevypočitatelnost VV i boj o pozici hlavní strany na pravici.

Výchozí situace vlády, kterou tento týden jmenoval prezident Václav Klaus, je mnohem lepší, než v případě bývalého kabinetu Mirka Topolánka. Nečas se nebude muset třást, zda ho nepodrazí jeden či dva poslanci, kteří "náhodou" nepřijdou do práce nebo se domluví s opozičními sociálními demokraty a komunisty.

Ministr dopravy Vít Bárta.Problémy ale mohou nastat ve chvíli, kdy dojde na některé vládou slibované reformy. "Asi nejklíčovější bod bude důchodová reforma, kde se dá očekávat střet hlavně s TOP 09," řekl již při sepisování koaliční smlouvy iDNES.cz klíčový muž Věcí veřejných Vít Bárta. Strany se na podobě penzijní reformy nedohodly, do koaliční smlouvy se dostala jen obecná formulace, že budou vycházet ze závěru expertní Bezděkovy komise.

I některé další body vyřešila koalice jen napůl. Řekla sice, že chce přímou volbu prezidenta, ale nedohodla se na její přesné podobě. U obecného referenda, které bylo kategorickou podmínkou Věcí veřejných, zase ODS a TOP 09 uchlácholily "véčka" tím, že ho bude moci 250 tisíc občanů iniciovat a vláda pak bude muset návrh předložit do Sněmovny. Jenže - poslanci ODS a TOP 09 už pak pro něj hlasovat nebudou muset.

Co udělají politici Věcí veřejných, až na ně jejich véčkaři hlasující ve vnitrostranických referendech budou tlačit, že tohle není právě to, co si přáli? Véčka musí velmi pečlivě zvažovat, jak daleko si budou moci dovolit ustoupit v koalici ze svých původních představ, aby jim to prošlo také u jejich voličů a neopakovali tak chybu Strany zelených.

Věci veřejné jsou oproti ODS a TOP 09 ve složitější situaci, protože podle povolebního průzkumu pro Českou televizi tvoří více než pětinu jejich voličů bývalí podporovatelé sociální demokracie. Radek John, Vít Bárta a spol. se kvůli tomu zřejmě budou muset naučit "hru na lidovce", tedy být tak trochu opozicí v koalici, aby uspokojili všechny své voliče. Ale když jim to půjde opravdu dobře, vláda na tom nevydělá.

Dvě zkoušky: letošní komunální volby, krajské v roce 2012

Dalším možným rizikem pro Nečasovu koalici jsou případné vnitřní rozmíšky mezi stranami, které kromě vládnutí chtějí uspět v dalších volbách.

Ty nejbližší jsou letos na podzim - senátní, komunální a navíc do pražského zastupitelstva. Jsou sice až příliš brzy na to, aby koalici rozkývaly, kdyby některá ze tří vládních strana totálně vybouchla, ale hlavně ODS teď musí být hodně nervózní z toho, aby se už na podzim nepotvrdil trend, že se na pozici nejsilnější strany napravo od středu tlačí místo ní TOP 09.

Zdeněk Tůma nakonec nabídku TOP 09 přijal.Schwarzenbergova a Kalouskova strana dokázala na pozici lídra voleb v Praze sehnat kandidáta, kterého jí může ODS závidět - bývalého guvernéra centrální banky Zdeňka Tůmu. (Nakonec jsem Karlovi kývl, přiznal Tůma. Bude pražským lídrem TOP 09)

Zároveň TOP 09 začala budovat tým renomovaných ekonomických expertů (včetně exministra financí Eduarda Janoty). Dává tím najevo, že útok na dosavadní jedničku u pravicových voličů, ODS, myslí vážně. A v koalici může kvůli tomu vzniknout mezi oběma stranami velké napětí.

Ještě důležitější než letošní podzimní volby budou zřejmě volby krajské na podzim 2012. Ty už všem třem vládním stranám dají významnou odpověď na otázku, jak jejich působení v koalici vnímají voliči - byť půjde zároveň o známkování nynějších hejtmanů za sociální demokracii.

V případě "propadáku" některé z vládních stran může ochladnout její nadšení pro plánované reformy. I proto je nutné brát trochu s rezervou některé plány Nečasových ministrů - například školné má být na vysokých školách zavedeno až od školního roku 2013/14, což už bude na dohled dalším volbám do Sněmovny. A zkušenost z minulosti praví, že v takové době už žádné velké reformy parlamentem neprocházejí.

Pro koaliční pojistku nebude mít opozice pochopení

Po zkušenosti Topolánkovy vlády, jíž byla vyslovena nedůvěra v průběhu českého předsednictví v Evropské unii, chce koalice prosadit pojistku, která by případné svržení vlády velmi ztížila, i kdyby se současná většina 118 v průběhu času začala drolit.

ODS, TOP 09 a Věci veřejné si naplánovaly takovou změnu Ústavy, aby opozice, pokud vyvolá hlasování o nedůvěře vládě, musela už v okamžiku takového hlasování disponovat 101 hlasy pro jmenování nového premiéra a vlády. (viz Nová koalice chce změnou ústavy znesnadnit svržení vlády)

Takovou úpravu bude ale nejspíš koalice těžko prosazovat, protože k ústavní většině jí dva hlasy chybí a opoziční strany nemají žádný důvod, aby na takovou změnu kývly a vládě její situaci ulehčovaly.

Pravice má i tak velmi slušnou šanci, že vláda podporovaná poslanci ODS, TOP 09 a Věcmi veřejnými vydrží celé čtyři roky - byť třeba s nečekanými personálními obměnami. Dá se říci, že Nečas, John, Schwarzenberg a spol. si to mohou zkazit jenom sami.

Bude koalice ODS, TOP 09 a VV jednotná při všech hlasováních?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 2. srpna 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 3669
ANO
ANO 791

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video