Vyhazovem ministra Ivana Fuksy z vlády se snaží Petr Nečas demonstrovat v ODS, že má převahu nad svými kritiky soustředěnými kolem bývalého šéfa poslanců Petra Tluchoře.

Vyhazovem ministra Ivana Fuksy z vlády se snaží Petr Nečas demonstrovat v ODS, že má převahu nad svými kritiky soustředěnými kolem bývalého šéfa poslanců Petra Tluchoře. | foto: Dan Materna, MAFRA

ANALÝZA: Nečas chce vyhazovem Fuksy ukázat převahu nad kritiky

  • 175
Nejlepší obrana je útok, řekl si před kongresem občanských demokratů premiér a předseda ODS Petr Nečas. Vyhazovem ministra zemědělství Ivana Fuksy z vlády se snaží ukázat občanským demokratům, kteří pochybují nebo nesouhlasí, že je to on, kdo má reálnou sílu a nikoli jeho kritici okolo bývalého šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře.

To, že Fuksa ve vládě dříve či později skončí, bylo pravděpodobné už od května, kdy dokázal Nečas v poslaneckém klubu ODS prosadit sesazení Tluchoře, místo něhož byl zvolen novým šéfem poslanců Zbyněk Stanjura.

Fuksu si do vlády prosadilo "posttopolánkovské" křídlo v ODS s neformálním vůdcem Tluchořem, který nesouhlasí se současným konceptem Nečasovy trojkoaliční vlády.

Už delší dobu se mluví o tom, že se Tluchoř a jeho lidé snažili o to, aby byl říjnový kongres ODS volební. A když se jim to už zřejmě nepovede, soustředí se na to, aby neprošel odklad volebního kongresu strany o půl roku, až za krajské a senátní volby v příštím roce.

Fuksa se postavil proti prodlužování mandátu vedení ODS

Fuksa byl také na posledním jednání výkonné rady občanských demokratů jedním z politiků, kteří vystoupili proti prodlužování mandátu Nečasova vedení. "Dělo se to naposledy za komunistů," prohlásil Fuksa krátce poté, co mu premiér Nečas sdělil, že ve vládě končí.

"Důvody jsou nikoli osobního, ale politického charakteru," řekl Nečas k vyhazovu ministra Fuksy, když přišel s žádostí o jeho odvolání na Hrad za prezidentem Václavem Klausem.

Už delší dobu putuje politickými kuloáry spekulace, že nejen část ODS se pokouší Nečase z pozice premiéra odstranit a že k tomu mohou pomoci i půtky v koalici, z nichž některá by mohla vyústit až v pád jeho vlády. "Mluvilo se o tom, že jeden z důsledků jarní krize v koalici měl být v konečném důsledku tento," potvrdil iDNES.cz poslanec ODS, který patří k nejvěrnějším spojencům premiéra.

Jen pro připomenutí, na jaře šlo o to, kteří ministři skončí ve vládě. Zda z ní zcela vypadnou Věci veřejné či někteří jejich ministři. Nejmenší vládní strana zase požadovala mimo jiné odchod Fuksy kvůli sporům o Dřevěnou knihu týkající se hospodaření ve státních lesích.

Nečas se pokouší dál oslabit Tluchoře, Klaus teď hraje s ním

Nečas přiznává, že už tehdy o vyhazovu Fuksy uvažoval, ale neudělal to. Bylo by to vnímáno jako ústupek VV, zatímco nyní Nečas ukazuje svou sílu všem váhajícím v ODS a snaží se dál oslabit Tluchoře před volebním sněmem středočeských občanských demokratů, kde má Tluchoř šanci získat post předsedy.

Za Fuksu se postavil první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. "Nepochybně byl kompetentní a pracovitý ministr. Je celkem evidentní, že se jedná o nějaký vnitrostranický boj uvnitř ODS," prohlásil Kalousek.

Jeho výrok není překvapivý. Už při sestavení vlády část ODS poukazovala na to, že bývalý starosta Příbrami Fuksa, který byl také náměstkem Kalouska na financích, má kromě vazby na Tluchoře blízko také k prvnímu místopředsedovi TOP 09.

Teď je jasné, že si Nečas dá větší pozor a bude chtít do tohoto křesla posadit sobě loajálního politika. Nástup šéfa středočeské ODS Petra Bendla bude dalším políčkem Tluchořovu křídlu ve straně před kongresem občanských demokratů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video