Lobbista Roman Janoušek

Lobbista Roman Janoušek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Analýza MF DNES: Auto je zbraň. Ale u Janouška to neplatí

  • 637
V případech, kdy silniční piráti najeli na člověka, soudy rozhodly, že auto bylo použito jako zbraň. Ale v případě Romana Janouška to soud odmítl. Jak to tedy je? MF DNES porovnala podobné nehody a rozsudky a zeptala se na názor právníků.

Luboš Lacina vytlačil řidičku mimo dálnici, lehce se zranila. Dostal pět let nepodmíněně. Jakub Juřena najel na mladíky, aby jim zabránil v hádce. Jednoho z nich zabil. Auto použil jako zbraň, řekl soud. Osm a půl roku "natvrdo". Jakub Sýs chtěl na motorce objet policistu, který ho zastavoval. Zranil ho. Vědomě použil motorku k útoku, rozhodli soudci. Tři roky s podmínkou.

Roman Janoušek, který podle soudu úmyslně srazil ženu, která se postavila přímo před jeho vůz, dostal od soudu tříletý nepodmíněný trest za ublížení na zdraví. Je to přiměřené?

Soud s Janouškem

Soudce Tomáš Kubovec ve svém rozsudku poznamenal, že Janouškovou motivací bylo vyhnout se sociálnímu kontaktu a auto nechtěl použít jako zbraň. "Chtěl prostě odjet z místa nehody, ale nelze dovodit srozumění s případnou smrtí poškozené. Spoléhal se na náhodu, rozjel se s tím, že ona už tam nebude stát," řekl Kubovec. Janoušek nejprve do ženy svým porsche najel a pak ji srazil.

Žalobkyně s trestem nesouhlasí

Žalobkyně to vidí úplně jinak. Žádné "vyhýbání se sociálnímu kontaktu". Ozbrojený útok. "Auto bylo v tu chvíli vražednou zbraní. Trvám na tom, že šlo o pokus o vraždu," stála si za svým žalobkyně Jana Kadeřábková poté, co soud vyřkl ortel nad Janouškem (rozhovor se ní čtěte zde).

17. června 2013

V jiných líčeních soudci hovořili jinak. Pražský soud před třemi lety například prohlásil, že auto je zbraň i v případě, že jede pomalu a nikoho dokonce nezraní. To si vyslechl před senátem muž, jenž se předtím dostal do slovní potyčky s policisty, kteří chtěli pokutovat jeho matku. Když po něm chtěli občanský průkaz, muž usedl za volant svého BMW a pomalu dvakrát do policistů najel. Ani jednomu se nic nestalo.

Soudy muže odsoudily za trestný čin násilí proti úřední osobě a potrestaly jej půlročním vězením s odkladem na dva roky. I Nejvyšší soud v jeho případě rozhodl, že řidiči, kteří najíždějí na jiné lidi, páchají násilí se "zbraní v ruce" a náleží jim přísnější potrestání.  V případě Janouška soud přihlédl i k polehčujícím okolnostem: se zraněnou ženou se vyrovnal a dosud nebyl trestaný.

Advokáti by očekávali přísnější trest

Podle advokáta Jaroslava Ortmana byl trest v případě Janouška velice mírný. A to především proto, že lobbista sražené ženě neposkytl pomoc a z místa ujel. To vše se stalo, když byl Janoušek opilý.

Soud s lobbistou Janouškem

"Zbraň je vše, čím můžete udělat něco důraznějšího. Takže se může říci, že i auto je zbraň, ale já si myslím, že on ji nechtěl ani tak srazit, nýbrž zbaběle utéct. Ale to ho nevyviňuje. Byl si vědom, že se jí může něco stát. Dopustil se více trestných činů, což je samo o sobě přitěžující okolnost. Pak úhrnný trest nemůže být na dolní hranici trestní sazby. To je podle mě špatně," říká advokát Ortman. On osobně by viděl trest kolem pěti let vězení.

Advokát Filip Seifert, jehož MF DNES také oslovila, by u Janouškova případu rovněž očekával čtyřleté či pětileté vězení. "Rozhodně to ale není nepřiměřeně nízký trest, a to proto, že soudce mohl ten trest podmíněně odložit. To neučinil a rovnou dal nepodmíněný trest – tedy vězení, což je chápáno jako přísnější. Zde se patrně promítly negativní přitěžující okolnosti, jako například alkohol," komentuje rozhodnutí Seifert.

30. dubna 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video